19 Koningin Wilhelmina onthult door middel van het trekken aan een koord het standbeeld van haar illustere voorvader Stadhouder Willem Lodewijk van Nassau ofwel Us Heit. Rechts van haar prins-gemaal Hendrik zou verlopen. 'Trouwens bij het vorige koninklijke bezoek heeft men gezien, hoe ordelijk en rustig het Friesche volk is. Het was een voorbeeldige houding, die werd ingenomen door tienduizenden, die in onze stad waren saamgestroomd. Zoo zal het volk ook nu zijn, daarvan zijn wij over tuigd.' Leeuwarder Courant, 12 septem ber 1906). Wacht u voor zakkenrollers Commissaris Brok van politie had een twaalftal punten opgesteld, waar het publiek op moest letten. Daar stond onder andere in: 'Wacht u voor zakkenrollers, draagt zo weinig mogelijk sieraden en kostbaarheden, houdt steeds rechts, loopt niet met den stoet mede, weest voorzichtig aan den waterkant, het afsteken van klein vuurwerk is verboden, ter voorko ming van ongelukken is het verboden in de volksmenigte met reclameborden of hinderlijke voorwerpen te loopen.' Tussen alle berichten door stond in dezelfde Leeuwarder Courant, dat vrijdag 14 september, dus een dag vóór de onthul ling van Us Heit, het door Jurres geschil derde portret van koningin Wilhelmina klaar zou zijn en dat dit dan opgehangen zou worden in de raadszaal van het stad huis. Het was aangeboden door het bestuur van het Sint Anthony Gasthuis. Op 18 september stond in de krant dat vijfduizend mensen van de gelegenheid gebruik hadden gemaakt om het portret te bewonderen. Op zaterdag 15 september was het dan eindelijk zover. Toen Wilhelmina met de trein aankwam, moest de koets, met het linkerportier voor, klaar staan voor het station. De commissaris van de koningin had de koningin al van het station te Wol- vega afgehaald. In het Leeuwarder sta tion stond de dochter van burgemeester A.E. Zimmerman klaar met een "bouquet bloemen' voor de koningin. Een dochter van het raadslid Tromp mocht een boeket aanbieden aan Hare Majesteit de konin gin-moeder. Het gevolg was groot: de koningin had elf mensen mee, waaronder de twee Frie se kamerheren. Emma had vier personen mee en prins Hendrik slechts één, zijn adjudant. Het eerste rijtuig was voor Hare Majes teit en de prins, daarna volgden vijf rijtui gen met de hofhouding, daarna één voor de commissaris van politie, toen één voor de burgemeester en ter afsluiting één voor de commissaris van de koningin. Om 12.08 uur arriveerde de trein, om 12.15 uur was het 'afrijden van het sta tion' en moest er in draf worden gereden. De koningin zag er volgens de Leeuwarder Courant goed uit. Zij was gekleed in een lichte japon van changeant beige stof en met een witte hoed met groene veer. Emma was in donkerpaars en prins Hendrik droeg het admiraalsuniform. Metaalheldere stem De volgende route werd afgelegd: Sta tionsplein, Sophialaan, Prins Hendrik straat, Wilhelminaplein, langs de voorzij de van het Paleis van Justitie, Ruiterskwartier, Groot Schavernek, Wes- terpijp, Nieuwestad (NZ), Duco Martena- pijp, Nieuwestad (ZZ), Tontjepijp en zo naar de Sint Jacobstraat en tenslotte arri veerde men op het Hofplein voor het Paleis. Dat moest in een kwartier, want om 12.30 uur was het gezelschap in het Paleis om er het déjeuner te gebruiken. Om 14.00 uur moest dat afgelopen zijn. In het Hof werd het bestuur van de Ver eniging voor het Vreemdelingen Verkeer (VVV) aan de vorstinnen voorgesteld. Dat was oorspronkelijk met het plan voor het standbeeld gekomen. Ook werd in het Hof het bestuur van het Friesch Genootschap voorgesteld. Daarna begaf het gezelschap zich naar buiten. Recht tegenover het Hof, tegen de westzijde van het stadhuis, stond een tribune opgesteld, het paviljoen genaamd, compleet met baldakijn voor het koninklijk gezelschap. Eerst kregen de koningin en de koningin-moeder weer een "bouquet', dit keer van een dochtertje van de heer S.A.J. Prins en van het zoon tje van Jhr H.O. Baerdt van Sminia, leden van het bestuur voor het Vreemdelingen verkeer. Om 14.15 uur heette de voorzitter van de VW het gezelschap welkom en vervol gens hield de Nassaukenner en voormalig predikant van Leeuwarden Dr. L. Wage naar een feestrede. Dat was één grote lof rede op Willem Lodewijk, vader des vader lands. Wagenaar haalde zelfs de Friese dichter dr. Eeltsje Halbersma aan en citeerde een gedicht in het Fries. Natuur lijk ontkwam ook Wilhelmina er zelf niet aan om mee geëerd te worden in de roem rijke daden van Willem Lodewijk, als één lange lijn van opoffering voor het 'veree- nigd Nederland.' Bij deze toespraak zouden we nu wel enige kanttekeningen plaatsen, maar

Leovardia, 2000-2018 | 2007 | | pagina 21