22 in musea naar kachels uit die periode hebben niets opgeleverd wat een link naar Faber en Zeilinga zou kunnen zijn. Lieu we Faber senior was van 1832 en zal op zijn oude dag wel hand- en spandiensten hebben verricht bij zijn zoon in de fabriek. Hij kwam uit een geslacht van smeden en zijn kennis kwam wel van pas. Hij stierf in 1912. Liquidatie en doorstart Hoe de zaken liepen is niet precies bekend. Wel dat de firma in november 1906 ontbonden is. In de akte van liquida tie staat dat de naam Faber en Zeilinga niet meer gebruikt mocht worden. Hierna is Lieuwe Faber voor eigen rekening door gegaan en Jacob Zeilinga ging verder met de vernikkei-inrichting. De contacten bleven, ook al omdat de beide heren zwagers waren. Er is een andere, hier niet afgebeelde foto van het personeel. Ongeveer 46 werknemers, als mede Lieuwe Faber en Jacob Zeilinga, staan op de foto die gemaakt is voor het gebouw op de Emmakade noordzijde. De beide heren met strohoed, links Faber en rechts daarvan Zeilinga. Het gebouw stond aan de westkant van de later geres taureerde woningen. In dit gebouw was vermoedelijk de vernikkei-inrichting ondergebracht. Dit stond ook op de gevel. Ik vermoed dat de mensen op de foto het gezamenlijk personeel waren van de beide ondernemingen, ook al omdat Lieuwe Faber naast Zeilinga staat. De panden aan de Emmakade noordzij de hebben altijd de nummers 153,155 en 157 gehad. Op 153 woonde Zeilinga, op 155 Faber senior en op nummer 157 Faber junior. Vroeger zat in de gevel een gedenk steen waarop stond, dat de eerste steen gelegd was door Remt Zeilinga, de oudste zoon van Jacob Zeilinga. Een andere zoon, Teunis, was later directeur van het grond bedrijf van de gemeente Leeuwarden. Op 4 februari 1899 krijgen Faber en Zei linga vergunning voor een kachelfabriek met twee moffelovens en op 9 maart 1901 vergunning voor de uitbreiding van de sme derij en het plaatsen van een gasmotor van 6 PK aan de Emmakade 171, dus enkele huizen verder naar het oosten. Zou daar een deel van de kachelfabriek hebben gestaan? Of zijn de panden later omgenummerd? In december van dat jaar wordt een ver gunning verleend voor het plaatsen van een gasmotor aan de Emmakade nummer 169 en een bouwtekening uit 1905 ver meldt de uitbreiding van de panden 153, 155 en 157 met een magazijn en een twee de moffeloven. Van noordzijde naar zuidzijde Mijn grootvader Lieuwe Faber trouwde op 9 oktober 1901 met Geertje Haaksma, dochter van de conciërge/bode van het gemeentehuis van Leeuwarderadeel en hij verhuisde naar de Willem Lodewijk- straat 89. Na de opheffing van de firma in 1906 is hij misschien nog enige jaren doorgegaan, maar ook is er een mogelijkheid dat hij na 1906 chef werd bij Hartelust Ijzerhandel. De verbouwingstekeningen uit 1914 van de panden Emmakade 153-157 staan op naam van Hartelust Ijzerhandel. Verder speurwerk zal misschien uitsluitsel geven. In oktober 1912 vindt de verkoop plaats van 'burgerhuizinge, werkplaatsen en toebehoren aan de Emmakade NZ' voor de koopsom van 9383 gulden (door Hartelust?). In februari 1915 krijgt mijn opa de beschikking over een bouwterrein in erf pacht aan de Emmakade zuidzijde, groot 3 are en 81 centiare, pal ten westen van de zuivelfabriek. Hij bouwt daar een fabriekshal met op de gevel: FABER en ZEILINGA Kachels en Haarden. Een vreemde toestand, rekening houdend met de clausule in de akte van liquidatie. We zaten inmiddels midden in de eerste wereldoorlog en de aanvoer van staal zal wel heel wat problemen hebben opgele verd. Natuurlijk kampten de toeleverings bedrijven hier ook mee. Bekend is uit familieverhalen dat de kwaliteit van het staal en de toegeleverde producten van slechte kwaliteit was. In november 1917 vindt de onderteke ning plaats van de verkoopakte van de gebouwen op de Emmakade zuidzijde ten bedrage van 18600 gulden aan een combi natie van beheerders (directeuren) van enige zuivelfabrieken met het doel daar een stremselfabriek te bouwen. Het waren de heren Eeuwe Piersma uit Gie- kerk, Hette Bakker uit Wommels, Klaas Visser uit Luinjeberd, Harmen Jongsma uit Scharnegoutum en Klaas Terpstra uit Akkrum, samen het bestuur vormend van de Coöperatieve Stremsel en Kleurselfa- briek CSK, gevestigd te Leeuwarden. Het personeel van kachelfabriek Faber Zeilinga in het begin van de vorige eeuw, met geheel links Jacob Zeilinga en geheel rechts zoon en vader Lieuwe Faber junior en senior

Leovardia, 2000-2018 | 2007 | | pagina 24