Brievenbus/mailbox 30 De redactie van Leovardia reserveert graag ruimte voor brieven van lezers. Zij behoudt zich wel het recht voor brieven in te korten. Ons adres: Grote Kerkstraat 29, 8911 DZ Leeuwarden of e-mail: historischcentrum@leeuwarden.nl De 'Chinees' op het Zaailand. Naar aanleiding van de brand op het Schavernek verschenen in de rubriek Gehoord en Gezien van de Leeuwarder Courant enkele berichtjes over de prema ture Chinese restaurants in Leeuwarden. Onder andere kwam daar de 'Chinees' ter sprake die enige tijd heeft gestaan op het terrein van het afgebrande Old Burger Weeshuis aan het Zaailand. Hierbij iets over de geschiedenis van een van de eer ste 'Chinezen' van Leeuwarden. Het moet in 1950 geweest zijn dat King- ma's Timmerfabriek aan de Dokkumer Ee bij Snakkerburen, in samenwerking met reisbureau Hoogstins, op bovengenoemde locatie een prefab woning plaatste waarin Hoogstins zijn reisbureau vestigde. Het gebouwtje werd De Emigrantenwoning genoemd, omdat het moest dienen als showwoning voor toekomstige emigran ten, die zo'n huis in pakketvorm mee kon den nemen naar hun nieuwe vaderland. De reispapieren konden dan door Hoogstins worden verzorgd. Beide bedrij ven zagen daar wel licht in, omdat er begin jaren vijftig sprake was van een emigratiegolf en bovendien in diezelfde tijd de familie Sterkenburg, die een schoenwinkel had op de Nieuwestad, als emigranten haar eigen huis in deze vorm had meegenomen naar Australië en daar goed over te spreken was. Helaas kwamen er geen vervolgop drachten en al vrij snel werd het reisbu reau verplaatst naar de Oude Doelesteeg, hoek Ruiterskwartier, een plaats die waarschijnlijk beter in de looplijn lag van aspirant reizigers. Na enige tijd van leeg stand werd omstreeks 1954 het gebouwtje verpacht aan iemand die er brood in zag om hier een chinees-indisch restaurant te beginnen. Na enkele jaren zag ook hij het daar niet meer zitten, temeer daar de zaak, waarschijnlijk als gevolg van oververhit ting van de loempiabakkerij, bijna was afgebrand. Het prefab gebouwtje werd na vertrek van de 'Chinees' afgebroken om plaats te maken voor het toen nieuwe gebouw van de waterleiding. Het werd tij delijk opgeslagen op het fabrieksterrein van de timmerfabriek. In het voorjaar van 1957 begon het voormalige reisbureau en chinees restau rantje een nieuw leven: het werd opge bouwd als receptie annex woonhuis van de beheerder van recreatiebungalowpark Het Fonteinbos te Oudemirdum (Gaaster- land). Tijdens een verbouwing bij een beheerderswisseling halverwege de jaren zeventig, vonden de timmerlieden achter een tussenwand nog brandplekken en res ten bami en nasi, als souvenirs uit andere tijden. Eind vorig jaar werd de bijna zestig jaar oude woning afgebroken en kwam er, mede door het hoge asbestgehalte, een eind aan haar bestaan. Het schijnt dat een oud medewerker van het bungalow park van de bruikbare restanten nog een kippenhok heeft gebouwd. Je ziet maar, taaie jongens, die Chinezen! Ale M. Kingma, Leeuwarden De beheerderswoning van 'Het Fonteinbos' te Oudemirdum, met dhr. D. Hofstra, beheer der in de periode 1959-1971 en daarvoor bakker in de Roekstraat te Leeuwarden. Daar voor kende het gebouwtje een kortstondige geschiedenis als indisch-chinees restaurant 'Bimbo' aan het Zaailand, hoek Zuiderstraat. Collectie Ale Kingma

Leovardia, 2000-2018 | 2007 | | pagina 32