32 kum wilde ondernemen. Weinig gewend met het spoor te reizen, vroeg hij de con ducteur hem te waarschuwen als het zover was. En jawel hoor, de trein stopte en de conducteur riep (zoals toen gewoon te was) luidkeels de naam van het station af: Jellum-Boxum. Boer Jelle vroeg zich wel af hoe de conducteur toch zijn naam kende, maar hij stapte in ieder geval maar uit. Misschien zat boer Jelle wel in dezelfde trein als notaris Kingma Boltjes, die iedere week op vrijdag met zijn klerk van Jorwerd naar Leeuwarden reisde om op de markt zijn cliënten te ontmoeten. Notaris en klerk liepen samen van het kantoor naar halte Jorwerd. De trein kwam, de notaris stapte in de le klasse in en de klerk in de 3e klasse. In Leeuwar den stapten zij uit en liepen gezamenlijk weer verder. T.M. Halbertsma, Heemstede Commissaris Houwing geen vrijmetselaar In zijn artikel over de vrijmetselaars in Leovardia 22 schrijft Piet Tuik dat poli tiecommissaris Anno Houwing voorzit tend meester was van de loge De Frie- sche Trouw. Ik heb de familie Houwing in de jaren vijftig goed gekend. De zoon, die eveneens Anno heet, zat met mij op de rhbs en wij waren goed bevriend. Toen ik het aardige artikel las dacht ik meteen: dit is onjuist. Ik heb de zoon gebeld en hij bevestigde dat zijn vader nooit vrijmetselaar is geweest. De heer Tuik moet dus nog even verder speuren om er achter te komen welke voorzittend meester indertijd de orde streng handhaafde! Henk Fetter, Leeuwarden Naschrift: Commisaris Houwing is door een misver stand onterecht betiteld als vrijmetse laar. De schrijver excuseert zich daarvoor. valt te lezen is ons, en in dit geval mijn, geheugen op hol geslagen, want naar mijn idee had die krant alleen maar Sportwe reld geheten. Zo zie je maar. Ook in de reactie van de heer Chris Vis ser Leovardia 21) vindt iets dergelijks plaats. Naar mijn idee haalt hij de door mij bedoelde man (die echt in de Ooster- buurt woonde) en Manus de Vries (bij zijn verscheiden hebben wij, stamgasten van De Wynküp, nog een overlijdensadverten tie in de Leeuwarder Courant geplaatst) door elkaar. Manus was in mijn geheugen vooral actief als mimosaverkoper (voor of achter de Hema), maar kan ook kranten verkocht hebben bij het station. Als bewo ner van de Indische buurt kwam ik op weg naar mijn scholen en later mijn werk nooit in de buurt van het station. De door mij bedoelde man verkocht zijn kranten op het pleintje op de Voorstreek aan het eind van de Tuinen. Anton Schotanus (oud-voorzitter damclub Huizum, overi gens ben ik erevoorzitter van damclub De Oldehove) verzekerde mij dat hij bij een kleinzoon van deze man in de klas had gezeten. Schotanus was de naam kwijt, hij dacht zoiets als Wijngaarden maar hij zal een en ander natrekken bij familie, die wellicht uitkomst kan bieden. Henk Posthumus, Drachten Gerard Radijs Tijdens het lezen van het artikel 'Gerard Radijs, notaris, vroedman en burgemees ter' in Leovardia 21 schoot het me te bin nen dat ik recentelijk diezelfde merk waardige naam al eens had gezien. Midden op de prachtige gravure in de Grote Kerk betreffende de uitvaart van Willem Lodewijk in 1620 staat namelijk de plechtige figuur van 'Gerrit Radijs, eer ste deurwaarder van het Hof van Fries land.' Het kan haast niet anders of deze belangrijke figuur moet een voorouder zijn van de beschreven Gerard Radijs. Gezien het jaar 1620 zou het zijn grootva der kunnen zijn. De eerste deurwaarder van het Hof van Friesland, Gerryt Gerryts Radijs, zoals afgebeeld op de in druk uitgegeven 'Lijck- statie' van Willem Lodewijk in 1620 beeld staat. Gerryt Gerryts Radijs was een zoon van Gerryt Robberts Radijs, eer ste predikant te Marssum nadat in 1580 de evangelische reformatie in Friesland was ingevoerd. Gerryt Gerryts Radijs was in 1597 eerste deurwaarder des Hoves van Frieslandt, werd burger van Leeu warden in 1601, was van 1628 tot 1637 substituut procureur generaal des Hoves en woonde Eewal 84, waar nu Galerie Eewal is gevestigd. Hij trouwde in Leeu warden met Auck Ritskens Amingha: '20 May 1598 Gerryt Gerryts Radijs en Auck Ritskens worden de proclamatien hunder egt gegundt.' Nogmaals Sport en Sportwereld Van verschillende kanten is mij verzekerd dat de naam van het maandagse sport blad echt Sport en Sportwereld was (zie Leovardia 19). Zoals met enige regelmaat Jes Wassenaar, Leeuwarden Naschrift van de auteur: Gerard Sickes Radijs was inderdaad een kleinzoon van de substituut procureur generaal Gerryt Gerryts Radijs, die afge-

Leovardia, 2000-2018 | 2007 | | pagina 34