LcovolF^£A.!€ 28 een aantal stembussen dubbel geteld waren en moest men het telwerk daar overdoen. En zo kon men pas tegen half vier de landelijke uitslag bekend maken, waaruit tenslotte het eerste naoorlogse kabinet van onder meer Beel, Drees, Mansholt en Lieftinck ontstond. Niet alleen op de Tweebaksmarkt was het een drukte van belang. Ook bij het gebouw van de Leeuwarder Koerier, voor heen en later weer Leeuwarder Courant, was het dringen geblazen bij de bulletins met de uitslagen, die aan de kant van de Noorderweg werden opgehangen. Een paar jaar later was ik bij deze krant werk zaam en mocht ook daar weer in actie komen bij een volgende verkiezingsronde. Maar toen konden we al over flink wat meer technische hulpmiddelen beschik ken. Keeper Menger, de telefoonpaal Die plek op het hoekje van Voorstreek en Noorderweg was overigens niet alleen een plek voor uitslagen van politieke gebeur tenissen, ook de sport had daar een plek gevonden. Zo werden in de hoeketalage van de krant elke zondag de voetbaluit slagen bekend gemaakt, hetgeen evenzeer leidde tot spanning en nieuwsgierigheid tot het moment dat ook dit nieuws op straat werd gebracht. Het eerste elftal van vv Leeuwarden in de jaren vijftig. Staand vlnr: Jitse de Groot, Wil lem Jansen, Henny Born, J. Dijkstra, Evert de Linde, Koene Koopman, Jan Hoekema en grensrechter De Groot; knielend vlnr: Hampie Bakker, Rinke Schaafsma, Cees vd Leij en Gerrit Kramer Collectie Johannes Faber Want spanning was er ook in de compe titierondes van de jaren vijftig, waar w Heerenveen weliswaar voor de zoveelste maal kampioen werd van de Eerste Klas Hel voormalige Leeuwarder Courantgebouw op de hoek van de Voorstreek en de Noor derweg in de jaren '30 van de vorige eeuw se-A maar w Leeuwarden, de Klomp, toch nog mee deed om de tweede plaats. Om die plek moest men de strijd aanbinden met bijvoorbeeld Be Quick, Frisia, Sneek, Achilles, Zwartemeer, Zwolse Boys, HSC en Velocitas. En zo kon het voetbalmin- nende publiek ter plekke kennis nemen van de uitslagen en even napraten over bijvoorbeeld de wedstrijd in het Cam- buurstadion van Leeuwarden tegen GVAV, die met 5-2 door de thuisploeg werd gewonnen. Wat was het heerlijk om dan nog eens met elkaar pratend en soms heftig discussiërend in herhaling na te genieten van de mooie passes van Jitse de Groot, van de doelpunten van Jan Hoeke ma en Kees van der Lei en van de gran dioze misser van stopper De Linde, waar door GVAV kon scoren. 'Menger, de doelman, reageerde als een telefoonpaal', lazen we in de krant van toen. Nee, geen Frits van Turenhout (met z'n nul-nul), geen Tom van 't Hek met de uit slagen, geen Mart Smeets, maar gewoon, het voetbalnieuws op straat. En dat had toch ook zijn bekoring.

Leovardia, 2000-2018 | 2008 | | pagina 30