Lcovolc^LA.!€ Na schooltijd 7 Wilma Koole In 1969/1970 zat ik in de zesde klas van de Maria Louiseschool in Leeuwarden, samen met tweeëndertig andere kinderen. Er is een klassenfoto gemaakt waar iedereen op staat, samen met meneer Van Wessel, het toenmalig hoofd van de school en onderwijzer van de zesde klas. Deze foto vormde het uitgangspunt van mijn (foto)project Na schooltijd, waarvoor ik al mijn oud-klasgenoten heb opgezocht, gefotografeerd en geïnterviewd. De Maria Louiseschool aan de Trans- vaalstraat is een mooi voorbeeld van de Amsterdamse School in Friesland. De school is ontworpen door architect L. Rei- nalda. De kosten van de bouw, die in 1932 gereed kwam, bedroegen 48.014,00 gul den. In de jaren vijftig bezocht ook Hen drik ten Hoeve deze school. Hij schrijft daar in het voorwoord van mijn boekje Na schooltijd het volgende over: 'De Maria Louiseschool was voor mij een mooie, imponerende maar vooral ook geheimzin nige school. De lange betegelde gangen met onder de kapstokken de klompenrek- ken, het imponerende trappenhuis met de prachtige glas-in-loodramen, de grote zol ders, de uitbouwen met weer kleine zol dertjes, de kelder, het sprak allemaal zeer tot mijn verbeelding. Heel bijzonder aan de school waren de betimmeringen en het meubilair. Allemaal in de sfeer van de Amsterdamse School. Andere prachtige details waren de stalen ramen, de zware, mooi vormgegeven hekken, de vlaggen mast, de ijzeren letters op de gevel, het decoratieve ijzerwerk en overal glas-in- lood.' De geur van bleekwater Als je de Koningin Wilhelminaschool, zoals de school nu heet, binnenstapt proef je meteen de sfeer van vroeger zoals Hendrik ten Hoeve die hierboven beschrijft. Wel is de akoestiek anders: in plaats van de stenen vloer ligt nu in de gangen vloerbedekking. En., de hele school wordt gebruikt. In mijn lagere schooltijd heette het natuurlijk nog geen basisschool: vijf van de acht lokalen waren in gebruik, vier beneden en eentje, de zesde klas, boven. Toen ik er in de jaren zestig op school zat was het gebouw 'pas' dertig jaar oud, maar in mijn beleving was het een heel oude school met zijn stenen vloeren, hoge plafonds en lange gangen waarin de ramen zo hoog zaten dat je er als klein kind niet door heen kon kijken. En dan die kenmerkende schoolgeur, een menge ling van de geur van veel kinderen, wc en schoolbordkrijt. Het licht, de kleuren en geuren staan in mijn geheugen gegrift. Er is nog een andere geur die altijd ver bonden blijft met de school en dat is de geur van bleekwater. In de eerste klas, bij juf Zijlstra, leerde ik schrijven met de kroontjespen. Schrijven zonder vlekken te maken viel niet mee. Ja, en als dat dan gebeurde moest je naar de juf die de vlek verwijderde met bleekwater. Eens in de zoveel tijd haalde juf Zijlstra de grote inktfles uit de kast achter in de klas en vulde onze inktpotjes bij. Die mooie kas ten, waar ook onze leesboekjes in lagen, zijn er nog steeds. De eerste woorden die wij leerden uit de leesmethode waren 'Ik en Fik'. Gelukkig kregen we in de tweede klas de balpennen. Als je een paar keer heel netjes had geschreven in je schrijf- schrift, mocht je met een groene of rode balpen schrijven, dat was echt geweldig! De Maria Louiseschool, later Koningin Wilhelminaschool, op de hoek van de Trans- vaalstraat en de Leeuwerikstraat Collectie W. Koole

Leovardia, 2000-2018 | 2008 | | pagina 9