13 Voetbalwedstrijd LAC Frisia tegen Shepherd Bush op 17 april 1911 op de Wilhelmina- baan king hoorde bij de zelf bedachte arbeids voorwaarden. Toen LW Friesland begon, zag de belijning van het veld er gans anders uit dan nu het geval is. Het doelgebied werd bepaald door een paar halve cirkels naast elkaar. Daar voor was een lijn getrokken dwars over het veld van de ene naar de andere zijlijn. Zo werd het strafschopge bied in beeld gebracht. Een jaar voor de oprichting van LW Friesland was de Friesche Voetbal Bond in het leven geroepen onder leiding van de nog maar negentien jaar oude Harlinger W.H.E. Nieuwenhuis. De eerste wedstrij den waren vriendschappelijk. Friendly games, zoals ze toen heetten, want het voetbaljargon uit die jaren staat bol van het Engels. Minstens 34 In de twintigste eeuw schoten tal van voetbalclubs in Leeuwarden uit de grond. Het gros daarvan heeft het niet gered. Zonder volledigheid te claimen waren dat er minstens dertig: UD, Sparta, Hercules, Friesche Boys, VEMO, CIN, Hermes, IP, LVC, LW, Achter de Hoven, Leeuwarder Boys, Olympia, Achdoeth, Oosthoek, Phi- leon, Westeinde, Grasshoppers, BATO, Ajax, UDI, Brinio, Vitesse, Upright, Quick, Aristides, Audax, Bar, Juliana, Cambuur'69 en OSI. Op dit moment is Leeuwarden nog rijk gezegend met dertien voetbalverenigin gen: WWS, SC Cambuur Leeuwarden, W Leeuwarden, LAC Frisia 1883, Rood Geel, Nicator, Flamingo, Lions, Blauw Wit, FVC, Leeuwarder Zwaluwen, MKV en LW Friesland. Eén club op 7200 inwoners. Dat lijkt een groot aantal, dat vinden veel mensen ook en dus worden er pogingen gedaan om te fuseren. Dat proces moetje nooit opleg gen, zelfs de suggestie wekt al argwaan. Toch hebben fusiegeruchten wel hun nut. Ze geven vaak een impuls aan de clubs die in dat circuit worden genoemd. Er komen daardoor dikwijls ongekende krachten naar boven drijven. Dan zie je verenigin gen, die wat waren ingedut, plotseling opbloeien. Voor heel het volk Jammer voor de upper ten, maar in het begin van de vorige eeuw werd voetbal steeds meer een zaak voor heel het volk. Een deel van de elite ontsnapte via ten nis, hockey en later golf. Een deel bleef echter het bruine monster trouw, maar probeerde wel het tij te keren. Zo werd de vereniging Corinthians opgericht, een verbond van oudere voetbalclubs met een rijk verleden die onderling seriewedstrij den hielden. Frisia en LSC 1890 uit Sneek waren er ook lid van. Dat voetbal niet bij een bepaalde groe pering bleef hangen moge blijken uit de oprichting van de W Leeuwarden op 14 augustus 1917. Tijdens de werkpau- zes schopte een groep arbeidersjongens op klompen op het Oldehoofsterkerkhof tegen een tennisbal aan. Het was de aan zet tot een succesvolle voetbalvereniging. W Leeuwarden zou altijd de klomp blij ven koesteren die met de Oldehove het beeldmerk van de club bepaalde. In 1922 werd de club eerste klasser en zou dat tot 1954 - 32 jaar - blijven. Toen werd het een betaalde club en leverancier van tal van semi- en fullprofs. In 1957 werd W Leeuwarden zelfs uitgeroepen tot de grootste voetbalclub van ons land met meer dan 2000 leden. In den beginne waren de bestuurlijke lijnen bijzonder kort. Twee leden van het presidium, Geert Sannes en Floris Tiemersma, stonden naast elkaar op de steiger en losten daar de problemen op. Leeuwarden oefende aanvankelijk op het ijsbaanterrein waar nu de hotelschool staat. De club speelde vervolgens op het ROG-terrein aan de Harlingerstraatweg, ging daarna naar de Schenkenschans en naar Sonnenborgh om tenslotte op Cam buur, waar het complex werd gedeeld met Frisia, te eindigen. Een van de mooiste overwinningen van Leeuwarden was die in de jaren vijftig op Ajax. De Amsterdam mers stonden met 0-3 voor, maar verloren uiteindelijk met 4-3. Toen in de slotfase de winnende goal werd gescoord juichten ook de spelers van het tweede team, dat achter het stadion speelde, mee en wel zodanig dat hun tegenstander kon sco ren.... Vanaf 1917 ging het snel en voorwaarts met de oprichting van voetbalverenigin gen in Leeuwarden. Op 4 mei 1919 zag FVC het levenslicht. Die club werd opge richt in de Prinsetün door zeven jongens. Aanvankelijk als Vitesse, maar die naam

Leovardia, 2000-2018 | 2009 | | pagina 15