Leden van de voetbalvereniging Leeuwarden, de Klomp, vereeuwigd rond 1920. Staande van links naar rechts: Doeke van Egten, 3 onbekenden, Dirk Steenbergen, Teade Wijtsma, Th. Steenhouwer (trainer en masseur), Henny van der Burg, onbekend. Gehurkt v.l.n.r. Sjellie Del Grosso, Anton Del Grosso, Jopie Vossenberg, Buruma, Appie Koster, Henk Schaafsma was al geregistreerd, dus werd het Frie- sche Voetbal Club. FVC begon ook op de ijsbaan en ging later naar het Soldaten- land aan de Harlingerstraatweg. Daar mee was het nog lang niet gedaan met de verhuizingen. In volgorde: Nieuwlands- weg, Sportlaan, Bornia, Nijlan, in 1981 naar de Hemrik en straks naar Goutum. De grootste roem vergaarde de vereni ging in 1990 toen zij promoveerde naar de hoofdklasse. Daar ging het aanvanke lijke van een leien dakje. LW Friesland was FVC in 1977 al voorgegaan naar de hoofdklasse, maar verbleef daar slechts een seizoen. Voorsprong In 1921 kwam het huidige Rood Geel van de grond. Toen er nog druk werd gevoetbald aan het Kanaal was er ook al een club met die naam, hoewel in eerste instantie voor Sparta was gekozen. Dat Rood Geel versloeg ooit LSC, werd daar mee kampioen en liet de spelers in open landauers door de Rembrandtstraat en de Saskiadwarsstraat rijden. Dat Rood Geel, dat net als vele andere clubs de mobilisa tiejaren van de Eerste Wereldoorlog niet overleefde, had als voordeel Rinze Boetes als lid te hebben. Bij het Kanaal was het op zondagmorgen een kwestie van: wie eerst komt, wie eerst maalt. Je moest voor dag en dauw het veld claimen anders speelde daar een ander. Boetes werkte in de schouwburg en als hij 's nachts naar huis ging stak hij al vast de palen en de clubvlag in de grond. Het huidige Rood Geel heeft als geboor tedatum 6 juli 1921. Het was een alliantie van een aantal buurtclubjes. Eerst heette het nog even Jupiter, maar dat stond de FVB niet toe. De club speelde aanvanke lijk op een terrein tussen de Lekkumer- weg en de Groningerstraatweg, verhuisde naar Hofstra State en naar de Greuns en zit nu op het Kalverdijkje. LiCOV<3LP^t4)t,k

Leovardia, 2000-2018 | 2009 | | pagina 16