De Leeuwarder wortels van het Regtsgeleerd Leesgezelschap Themis 22 Piet Tuik Op 2e kerstdag 1809 nemen enkele Leeuwarder juristen het initiatief tot de oprich ting van een Regtsgeleerd Leesgezelschap. De Friese rechterlijke macht wordt geconfronteerd met nieuwe rechtsregels en hervormingen waarbij de Franse bezetter in 1811 onder andere het eeuwenoude Hof van Friesland zal ontbinden. Een groep raadsheren in het Hof van Friesland en andere vooraanstaande juris ten sluit zich aaneen en schaart zich rondom de aloude godin Themis om gezamen lijk de juridische kennis op peil te houden. Dit besloten leesgezelschap evolueert in twee eeuwen tot een hechte juristenclub en overleeft alle maatschappelijke en juridische veranderingen. Een valies met roestige sloten en gekoesterde tradities Theunis Dankert, de secretaris-fiscaal van Themis, brengt eigenhandig een ouder wetse gebutste koffer met archiefstuk ken vanaf 1860 voor het voetlicht. Het juridische herengezelschap koestert zijn tradities en tolereert slechts de perma nente aanwezigheid van de godin Themis als hoedster van orde, gerechtigheid en Mr. Petrus Wierdsma (1729-1811) de eed in haar midden. In december 2009 viert dit selecte gezelschap van ongeveer 25 Friese juristen zijn 200-jarig bestaan. Driemaal per jaar komen de leden bijeen waarbij tegenwoordig de nadruk ligt op de sinds 1938 gehouden voordrachten en causerieën over maatschappelijke en juri dische onderwerpen. Enige frivoliteit is het gezelschap niet vreemd, wellicht als tegenwicht voor de serieuze dagelijkse werkzaamheden. Zo is er nog steeds een boetesysteem van kracht dat te pas en te onpas wordt gehanteerd om de algemene kas te spekken. Zelfs zijn er ooit speciale Themisdassen vervaardigd met de beken de klassieke pilaren van het paleis van justitie als logo. Decennialang stond de circulatie van juridische en maatschap pelijke boeken centraal met als jaarlijks hoogtepunt de verkoop van overbodige boeken aan de leden. De tegenwoordig vanzelfsprekende onderlinge communica tie tussen rechters en justitiabelen en het delen van kennis en vakliteratuur kreeg in de Franse tijd gestalte. Hofstad Leeuwarden als zetel van de Friese justitie Wanneer Leeuwarden in 1580 de kant van de Opstand kiest, raakt het Hof van Friesland zijn bestuurlijke taken defini tief kwijt en fungeert het voortaan alleen nog als zetel voor de Friese justitie. Rond die tijd vond de Friese rechtspraak plaats in de Kanselarij aan de Tweebaksmarkt. Dit voorname laat-gotische gebouw bevat te onder andere een vierschaar met daar voor een balie voor de advocaten en aan weerskanten zitplaatsen voor de raads heren en de procureur generaal. Boven de bijbehorende haardstede hing inder tijd een schilderstuk dat Salomo's wijze rechtspraak verbeeldde. Het aangrenzen de Landschapshuis, eens het kapittelhuis van het Minderbroederklooster, werd in 1594 betrokken door de Staten van Fries land. In dat gebouw vonden de provinci ale landsdagen plaats en hielden de vier Friese kwartieren en het Mindergetal hun vergaderingen. De toegangspoort bevatte de inscriptie 'Prudentia, Justitia et Forti- tudo', deugden die nog steeds een belang rijke grondslag vormen voor het bestuur en de rechtspraak. De Franse tijd Met de Franse bezetting van de Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden in 1795 tast het revolutionaire vuur eeuwenoude zekerheden aan die ook de Friese recht spraak beïnvloeden. Vanaf het einde van de 18e eeuw vinden er een aantal gerech telijke herindelingen plaats waarbij Leeu warden steeds een eigen vestiging van het provinciale gerechtshof houdt. Soms is dat een dubbeltje op zijn kant, zoals in 1798, wanneer Groningen in beeld is als centrale vestigingsplaats voor een gemeenschappelijk noordelijk gerechts hof. De raadsheren van het Hof van Fries land voeren het praktische bezwaar aan dat hun omvangrijke bibliotheek niet in het relatief beperkte pand aan de Gro ningse Boteringestraat past. De verhuis-

Leovardia, 2000-2018 | 2009 | | pagina 24