23 maken en op een uniforme wijze recht te laten spreken. De juryrechtspraak krijgt hier geen vaste voet aan de grond, maar vanaf 1811 wordt de provincie Friesland opgedeeld in maar liefst 19 kantons, drie arrondissementsrechtbanken en een cen traal gerechtshof. Het nieuwe Hof van Assisen blijft in Leeuwarden gevestigd. De nieuwe wetgeving leidt ook bij justitie Leeuwarden tot een toenemende belang stelling voor de rechtswetenschap en de rechtspraktijk. Amici et Veritas, een elitair en oranje gezind leesgezelschap Het oudst bekende Leeuwarder leesgezel schap is Utile et Amoenitate dat uit 1793 dateert. Het is opgericht door acht heren van adellijke- en regentensignatuur, ken de handgeschreven wetten en de leden vergaderden elke 14 dagen bij elkaar aan huis. In de loop van de 19e eeuw zijn er verscheidene leesgezelschappen in Leeuwarden actief geweest waarvan de meeste bijeen kwamen in koffiehuizen en andere openbare lokaliteiten. De docto raalscriptie van M. Norder uit 1988 geeft licht op de samenstelling en de gang van zaken bij een aantal Leeuwarder gezel schappen zoals het Friesch Genootschap 1827-heden), vrijmetselaarsloge De Friese Trouw (1782-heden) en de leesgezelschap pen Lees, Leert en Betracht (1816-1956) en Amici et Veritas (circa 1801-1891). Het elitaire en oranjegezinde leesgezel schap Amici et Veritas kende maar liefst 12 werkzame leden, met een directeur, die hun bijeenkomsten aan huis hielden. In de eerste decennia maakten er onder meer adellijke en burgerlijke regenten, predikanten en notabele juristen uit de rechterlijke macht deel van uit. Dat waren zeker niet de minsten, getuige twee raadsheren van het Hof van Friesland (Thomas Weiland en Jacobus Tieboel) en de presidenten Ambrosius Ayso van Boelens (Rechtbank Heerenveen) en Mar- tinus van Vierssen (Rechtbank Leeuwar den en waarnemend president Hof van Assisen). Eveneens waren andere nota belen en patriciërs als lid met Amici et Veritas verbonden zoals jonkheer Antoon van Andringa de Kempenaer, baron Jus- tinus van Burmania Rengers en Epeus Cats, die van 1797 tot 1801 als voorzit ter van de vrijmetselaarsloge De Friese Trouw fungeerde. Wat betreft de samen stelling en de interne gang van zaken roept dit leesgezelschap, ook vanwege de besloten bijeenkomsten aan huis, associ aties op met het gezelschap Constanter Audi, Vide et Tace (zie Leovardia 22). De tegenstelling tussen heersende regenten en de nieuwe opkomende klasse van de gegoede burgerij komt tot uiting in het lidmaatschap van Amici et Veritas en het meer volkse Leest, Leert en Betracht dat advocaten als lid kent. Daarnaast ont staat er in 1809 nog een ander specifiek juridisch leesgezelschap dat aanvankelijk puur uit notabele juristen bestaat die in de beginperiode vrijwel alleen uit de rech terlijke macht komen. Themis, een Regtsgeleerd leesgezel schap met Leeuwarder wortels Ooit verzamelden raadsheren van het Hof van Friesland zelf hun juridische boeken en bezaten ze een eigen persoon lijke bibliotheek. Maar de oude rechter die op basis van maatschappelijke positie op het pluche belandt en vanuit zijn ivo ren toren op eigen wijze rechtspreekt, is ook in Friesland definitief op zijn retour. Naar mate de maatschappij ingewikkel der en diverser wordt, zal de behoefte aan rechtsliteratuur en jurisprudentie evenzo toenemen. De raadsheren en rechters zijn steeds minder in staat de vele juri dische boeken zelf te bekostigen. Daar naast nemen ook de rechtszaken zowel in aantal als gecompliceerdheid toe. De eerste decennia van het Regtsgeleerd Leesgezelschap Themis zijn bij gebrek Het woonhuis Voorstreek 75 (midden) van Pieter Wierdsma, zoals het er in 1962 uit zag Pieter Wierdsma (Leeuwarden 1776-1846). Jurist, Procureur Crimineel en President van het Gerechtshof te Leeuwarden plannen verdwijnen daarna uit beeld. In het najaar van 1809 lijkt de macht van Napoleon in Europa nog onaantast baar. Zijn broer Lodewijk regeert sinds 1806 het Koninkrijk Holland en hij is populair bij het gewone volk. De hoofd stad van Friesland telt in die tijd 16.000 inwoners en lijdt onder de economische gevolgen van het Continentale Stelsel dat de handel met Engeland verbiedt. Vanuit de stad lopen er nog geen verharde wegen naar de omgeving en in tijden van regen en winter wordt het reizen lastiger. Trek schuit en postkoets domineren het vervoer. In de Kanselarij spreken de Heeren van de Raede nog als vanouds recht in civiele en criminele zaken. Maar er is verandering op komst. De Engelsen hebben met een expeditieleger 4 maanden lang Walcheren bezet gehouden en slechts een decimering van hun troepenmacht door de malaria op het moerassige Zeeuwse eiland dwingt hen tot de terugtocht. Napoleon Bonapar te verstevigt zijn greep op het Koninkrijk Holland en in 1810 volgt inlijving bij het Franse keizerrijk. Met de revolutionaire Franse geest waait een nieuwe justitie- wind door het land waarbij wordt gepro beerd rechters dichter bij het volk te plaat sen, de rechtspraak beter toegankelijk te

Leovardia, 2000-2018 | 2009 | | pagina 25