24 Feestmaaltijd ter gelegenheid van het 125-jarig jubileum van het Leesgezelschap Themis in hotel De Nieuwe Doelen. Onder anderen: Mr. C. Beekhuis sr., Mr. C.W. Stheeman, Mr. M.E. Hepkema, Mr. C. Beekhuis jr., Mr. J. Vis, Mr. A. Stoop, Mr. Kortenbouten van der Sluis, Mr. F.C. Stoop, Mr. Beekhuis sr., Mr. Heijmeijer, Mr. van Gilse, Mr. J. Hoogland, Mr. K. Dorama, Mr. Dorhout, Mr. Westerling, Mr. ten Have, Mr. D.H. Okma, Mr. Tj. Taconis, Mr. Wedeven, Mr. Koning aan archiefstukken in nevelen gehuld. Slechts via verwijzingen in de latere eigen wetten die de interne orde regelen, weten wij de naam en de oprichtingsdatum 26 december 1809. Ergens tussen het weg stervende licht van het voormalige Hof van Friesland en de glorende dageraad van de vernieuwde Friese justitie hebben enkele juristen bij de rechterlijke macht in Leeuwarden het initiatief genomen tot de oprichting van Themis. Dit leesgezelschap van notabele juristen is gezagsgetrouw en accepteert de politieke situatie als een fait accompli. De interne gang van zaken wijkt weinig af van het notabele leesgezelschap Amici et Veritas. Men komt beurtelings bij een van de leden thuis bijeen, er zijn wetten die de interne orde regelen, een boetesysteem om de interne kas te spek ken en ongeveer een twaalftal leden dat uit de rechterlijke macht komt. Het geza menlijk aanschaffen van boeken maakte zowel bij Amici et Veritas als bij Themis de weg vrij voor periodieke ontmoetingen van de werkzame leden die thuis onge dwongen met elkaar van gedachten kun nen wisselen over zowel juridische als politieke zaken. Het selecte gezelschap kiest zijn leden met zorg uit en pas in latere jaren zullen juristen van diverse pluimage elkaar binnen Themis onder ling vinden. Nog in 1842 is er sprake van de oprichting van een regtsgeleerd lees gezelschap dat eveneens onder de naam Themis door het leven gaat. Dit is ech ter een initiatief van advocaten die zich via een pleitgenootschap verder willen bekwamen in de juridische vaardigheden. Intussen verloopt de vervanging van de oude lokale rechtsinstellingen door het optuigen van nieuwe rechtsorganen moeizaam. Op de 20e van de herfstmaand (november) 1809 laat Lodewijk Napo leon noodgedwongen een missive uitgaan waarin de organisatie van de rechterlijke macht en de invoering van de nieuwe manier van procederen volgens het Wet boek Napoleon tijdelijk wordt opgedragen aan de bestaande wettelijke instellingen en justitiefunctionarissen. Het is duidelijk dat de vervanging van de oude rechtsor ganen en de benoeming van nieuwe func tionarissen geen sinecure is. In Friesland wordt procureur generaal Pieter Wierds- ma belast met de benoemingen. De invloedrijke procureur generaal Pieter Wierdsma Al op jonge leeftijd wordt Pieter Wierds ma bestemd voor een maatschappelijke carrière. Zijn rechtsgeleerde vader Petrus Wierdsma fungeert als notaris, werkt mee aan de uitgave van oude Friese wetten en helpt als lid van de codificatiecommissie 1798 bij het ontwerpen van een burgerlijk en strafwetboek voor de Bataafse repu bliek. Het gezin Wierdsma woont aan de Voorstraat in Leeuwarden (tegenwoordig de Voorstreek 75 - momenteel de winkel Reza tapijten). Pieter Wierdsma studeert in Franeker rechten aan de universiteit en vestigt zich in 1796 als advocaat in Leeu warden. In album amicorum dat de tijd overleeft, staan vooral bijdragen van stu diegenoten. Maar het boekje sluit af met eenkleinebijdrage van Johannes Casparus Bergsma uit 1797, voor de Franse tijd een invloedrijk man en samen met de doops gezinde koopman Pieter Cats en diens broer Epeus Cats voorzittende leden van de vrijmetselaarsloge De Friesche Trouw. Na het huwelijk van Pieter Wierdsma met Elizabeth Wichers, dochter van de Groningse jurist dr. Cornelis Wichers, vestigt het paar zich nabij de ouderlijke woning in het schuin achterliggende pand. Nu de extreme revolutionairen steeds meer op de achtergrond raken grijpt het de notabele burgerij zijn kans. De Leeu warder crème de la crème ontmoet elkaar in maatschappelijke functies, bijvoorbeeld als voogd van het Nieuwe Stadsweeshuis aan het Jacobijnerkerkhof. Wierdsma vervult die functie van 1804-1806, voor een deel samen met Epeus Cats (1805- 1808). Pieter Wierdsma wordt in juli 1806 benoemd tot procureur-generaal bij het Hof van Friesland en in mei 1807 als assessor in het provinciale bestuur. Vanuit die functies fungeert hij als voorzitter van

Leovardia, 2000-2018 | 2009 | | pagina 26