25 Uitstapje in 1933 op de motorboot Tjet-Rixt van Mr. M.E. Hepkema, door het Leesgezel schap Themis. V.l.n.rMr. J. Vis, Mr. Kortenbout van der Sluis, Mr. C.H. Beekhuis, Mr. C.W. Stheeman de departementale kiezersvergadering in 1809 en krijgt hij een dikke vinger in de pap bij de aanstellingen en de samenstel ling van de nieuw in te stellen rechterlijke colleges. In die jaren is de Friese juridi sche wereld nog relatief klein en ook de vroegere elite keert terug op het juridische pluche. Alle raadsheren uit het vroegere Hof van Friesland krijgen de kans over te stappen naar de nieuwe juridische functies en drie Friese raadsheren treden toe tot het Keizerlijke gerechtshof in Den Haag. In feite stelt Pieter Wierdsma min of meer zelfstandig de voordracht op voor de vredegerechten en de rechtbanken in eerste aanleg. Logisch dat hij daar bij bekende relaties, zoals de gebroeders Cats, polst. Kennen zij elkaar ook via de oranjegezinde vrijmetselaarsloge De Frie se Trouw? Pieter Cats en zijn broer Epeus zijn prinsgezind en zij behoren tot de voor name burgers van Leeuwarden. Beiden zijn gelieerd aan de invloedrijke families die ondermeer via vroedschap in Leeuwar den aan de touwtjes trekken. Ook vanuit zijn lidmaatschap van de Leeuwarder gemeenteraad waarin hij ondermeer als schepen en wethouder fungeert, is Pieter Cats nauw betrokken bij het stadsbestuur en de stadspolitiek. Epeus is in het revo lutionaire tumult vanaf 1795, vermoede lijk vanwege zijn oranje sympathieën, zes jaar ambteloos burger geweest. Hij fun geert tot zijn vroege dood in 1812 onder andere als griffier van het Vredegerecht Leeuwarden. Pieter Cats, die geen jurist is, wordt met veel moeite bereid gevon den als president van de nieuw gevormde Rechtbank van Koophandel te fungeren. Het oude Landschapshuis Het Hof van Assisen en de rechtbank van eerste aanleg in Leeuwarden wor den ondergebracht in het naastgelegen Landschapshuis. Het ontruimen van de kanselarij waarin het Hof van Friesland 240 jaar resideerde en dat voortaan als lazaret voor de Franse soldaten dient, betekent samen met het sluiten van de Franeker universiteit in 1811 een nieu we slag in het gezicht van de oude orde. Op 23 mei 1812 wordt Pieter Cats geïn stalleerd als president van het Tribunaal van Koophandel. De functieomschrijving van de inwonende conciërge van het land schapshuis van 25 maart 1813 geeft zowel een beeld van de gang van zaken in die tijd als van de beperkte ruimte in dat pand. De conciërge is verantwoordelijk voor de goede bewaring van kaarsen (met een wekelijkse controle), turf en hout. Hij heeft met zijn gezin de beschikking tot een voorkamertje (mits de procureur crimineel daar niet gebruik van maakt), een achterkamertje (mits de rechtbank daar geen beraad heeft), het vrije gebruik van de keuken (vermits aanwezigheid van gendarmes die gevangenen begelei den voor verhoor) en de bergkelder (mits daarin wijn voor de rechtbank kan wor den opgeslagen). De rechtbank van Koop handel functioneert in Leeuwarden moei zaam en Pieter Cats stapt eind september 1816 over naar andere functies. De Fran sen worden in 1813 verdreven, maar met de nieuw ingestelde rechtsorganen en de uniforme rechtspleging is het fundament gelegd voor een ander soort rechtspraak. Het Landschapshuis heeft van 1811 tot 1838 gediend als zetel voor de Rechtbank en het Hof van Assisen en wordt in 1849 afgebroken. De Friese justitie krijgt in dat jaar, tot 1895 nog samen met de pro vinciale staten, een plek in het paleis van justitie aan het plein dat door het dempen van de Oude of Heerengracht is ontstaan (tegenwoordig Wilhelminaplein). Themis groeit in 200 jaar uit tot een duurzaam juristengezelschap De eerste ledenlijsten van het Regtsge- leerd Leesgezelschap Themis geven een beeld van zowel juristen uit adellijke kringen als uit de gegoede burgerij die voornamelijk uit de rechterlijke macht komen. De oudste ledenlijst dateert van 1863. Bij de instelling van het provinciale gerechtshof in 1838 zijn vier van de negen raadsheren als leden van Themis te iden tificeren. Pieter Wierdsma is vanaf 1838 tot zijn dood op 20 november 1846 presi dent van het Leeuwarder Gerechtshof. Tot 1875 is de Friese rechterljke macht nog relatief klein. Zoons treden regelmatig in de voetsporen van vaders en ook hun verwanten komen vaak weer terecht bij justitie Leeuwarden. Ook uit de vroegste jaren van Themis rijst het beeld op van een klein gezelschap van raadsheren en rechters die verwanten en bekenden uit de rechterlijke macht als nieuw lid vragen. Anno 2009 is het jubilerende Themis geëvolueerd van leesgezelschap tot een hechte groep juristen die nog steeds voor het grootste deel uit leden van de rechter lijke macht bestaat. Voor meer informatie over Themis zie de jubileumuitgave Geschiedenis van het Regts- geleerd Leesgezelschap Themis, door mr. T.M. Halbertsma uit 1984 (herziene uitgave 1995). LcOVflLT^i4)t,k

Leovardia, 2000-2018 | 2009 | | pagina 27