27 romans kwamen het huis niet in, Dick Bos bijvoorbeeld stond op de sociaal-democra tische index. samen met mijn vader platen van Charley Parker. Sommige zaken waren verboden, beeld- In 1942 werd de naam van de nieuwe parkaanleg in het oosten van de stad officieel vastgesteld als Oosterpark. In 1959 werd de naam gewijzigd in Zamenhofpark Brahms en Charley Parker Mijn vader was een idealist, een echte sociaal-democraat van de oude stempel. Arbeiders moesten het niet alleen financi eel beter krijgen, maar ook kunnen genie ten van uitingen van cultuur, waarvan zij te lang waren buitengesloten. Samen met de Leeuwarder afdelingen van het Insti tuut van Arbeiders Ontwikkeling en de VARA organiseerde hij als rayondirecteur van Het Vrije Volk voorstellingen onder de naam VRIVA: er kwamen gezelschappen uit het westen van het land, die in de Har monie toptoneel lieten zien. Er wordt nu vaak wat meewarig gedaan over die vlak- naoorlogse jaren, er wordt gelachen om de in hokjes opgedeelde maatschappij, maar ik denk er soms met weemoed aan terug. Thuis, in de Goudsbloemstraat, speelde bij de opvoeding Kunst een grote rol. Ik ging mee naar concerten van de Leeu warder Orkest Vereniging en het Gro ninger Orkest, soms ging de muziek me ver boven mijn pet: als twaalfjarige had ik niks met Brahms. Maar de poging was goed en achteraf gezien uitstekend voor mijn muzikale opvoeding, bovendien was het niet alleen maar klassiek wat de klok sloeg, want een paar jaar later kocht ik Honderd jaar oude speeldoos om zeep geholpen Laat ik om te beginnen een misdaad opbiechten. Ik was een jaar of dertien. In een zijstraat van de Eewal in Leeuwarden woonde Jopie S. Hij had een kinderwa genonderstel waarmee wij op een middag de Eewal op en neer reden, de ene keer duwde hij en zat ik op de wagen, de ande re keer duwde ik en reed hij. Maar zoals bij alle spelletjes sloeg op zeker ogenblik de verveling toe en het onderstel werd brandweerwagen. Maar na een paar keer luidkeels een sirene te hebben geïmiteerd raakte ook daar de lol af en Jopie besloot een prachtige, grote cilinderspeeldoos uit de ouderlijke woning te halen. Vervolgens werd die op het onderstel gezet en daver den we opnieuw over de Eewal. Nee, we speelden geen draaiorgeltje, we speelden nog steeds brandweertje en zo werd op een middag een waarschijnlijk honderd jaar oude speeldoos om zeep geholpen. Ik moest gister aan die misdaad denken toen ik op de open avond van het Museum van Speelklok tot Pierement in Utrecht was. School nr. 17 (de Parkschool) aan de zuidzijde van de Boerhaavestraat, hoek Frederik Ruyschstraat kort na de bouw in 1932

Leovardia, 2000-2018 | 2009 | | pagina 29