ieuws van het Historisch Centrum Leeuwarden 29 Groeneweg 1, 8911 EH Leeuwarden, tel. (058) 233 83 99, e-mail historischcentrum@leeuwarden.nl Bevolkingsregister digitaal beschikbaar Sinds enkele maanden is het Leeuwarder bevolkingsregister over de periode 1848- 1904 digitaal beschikbaar. Het via inter net beschikbaar stellen van de registers is een enorm en nog niet helemaal afgerond project, maar het voor familie- en ander historisch onderzoek belangrijkste deel is nu thuis vanaf de pc te bekijken. Vrijwil ligers werken hard door om ook het deel 1904-1922 binnen afzienbare tijd gereed te krijgen voor digitalisering. Leeuwarden is de eerste gemeente in Noord-Nederland die de oudere bevolkingsregistratie op deze wijze toegankelijk heeft gemaakt. Nieuw boek over RK Leeuwarden In oktober verschijnt Van Vitus tot Titus, 500 jaar katholiek leven. Dertien gevari eerde artikelen met in totaal 300 pagina's (en 300 afbeeldingen) over het roomse leven van Leeuwarden. De prijs bedraagt bij voorinschrijving 10,- (tot 1 oktober 2009; daarna 12,50; prijzen exclusief verzendkosten). Voorinschrijving uitslui tend via tjebbe.de.jong@chello.nl en het HCL. Tentoonstelling De Wereld onder de Oldehove Het onderzoek van het Oldehoofsterkerk- hof in 2006 behoort tot de grootste archeo logische terpopgravingen die ooit zijn ver richt in Noord-Nederland. De opgraving heeft niet alleen nieuwe kennis opgele verd over Leeuwarden, maar ook over de terpentijd in het algemeen. Bovendien is een hele generatie archeologen, amateurs en passanten weer geïnspireerd geraakt door de terparcheologie. De resultaten van dit onderzoek hebben geleid tot een uitgebreide wetenschappelijke rappor tage. Een prettig leesbaar boek voor een groot publiek komt er gelukkig ook. Dit boek verschijnt bij de opening van de ten toonstelling De Wereld onder de Oldehove. Deze tentoonstelling in het HCL betreft niet alleen het recente onderzoek, maar ook eerdere archeologische vondsten uit met name 1933 en 1968. De tentoon stelling wordt op zaterdag 17 oktober geopend tijdens de Dag van de Leeu warder Geschiedenis en blijft tot en met augustus 2010. Anna van Hannover Op 2 november is het 300 jaar geleden dat Anna van Hannover werd geboren. Deze Engelse koningsdochter huwde in 1734 Prins Willem IV, de stadhouder van Friesland. Tot 1747, toen Willem stadhou der werd van alle Nederlandse gewesten, woonden ze in het Stadhouderlijk Hof. Prinses Anna heeft in Leeuwarden het prachtige orgel in de Waalse Kerk nage laten. Na de dood van Willem IV werd ze benoemd tot gouvernante over haar min derjarige zoon en kreeg ze enige invloed op de regering. De Stichting Nassau en Friesland heeft het initiatief genomen tot een Anna van Hannover festival. Eind oktober-begin november vinden er tal van activiteiten plaats. In de Prinsentuin zaal van het HCL wordt dan een kleine tentoonstelling ingericht. Van de hand van Lida Dijkstra verschijnt een histori sche roman. Er worden muziekavonden en lezingen georganiseerd. De regionale en landelijke tv komen met speciale pro gramma's. Zie www.nassau-en-friesland. nl voor een activiteitenoverzicht. Sinterklaasviering in vroeger tijden Wie heeft oude foto's e.d. van sinterklaas of zwarte piet? Het HCL bereidt een klei ne tentoonstelling voor over sinterklaas viering in Leeuwarden. Als u in het bezit bent van interessante oude foto's, druk werk, filmpjes en/of voorwerpen die met sinterklaasviering in Leeuwarden hebben te maken en u wilt uw spullen uitlenen, neem dan contact op met het HCL. De tentoonstelling loopt van 15 november tot 6 december. Sinterklaas geeft de kleine Peter den Oud sten een hand, 1954 (foto: Bas den Oudsten).

Leovardia, 2000-2018 | 2009 | | pagina 31