32 Minnema Bij het lezen van het artikel betreffende Minnema gingen mijn gedachten terug naar de jaren 1940-1945. Ik ben ook geboren op de Nieuweweg, op nummer 31. Wij zijn verhuisd naar de Frans van Mierisstraat in 1936. Voor 1944 was mijn vader een collega van Anne Minnema, die ook wel bij ons thuis kwam. Ik herinner mij nog dat mijn vader thuis kwam met het verhaal dat Minnema was opgepakt. Ik was toen ongeveer 13 jaar en begreep wat dat betekende. Ik hoor het mijn vader nog zeggen: 'die rotmoffen.' Toen na enige maanden het bericht kwam dat Anne in Neuengamme was omgekomen, heeft dat kennelijk zo'n indruk op mij gemaakt, dat als ik een naam Minnema ergens zag staan, ik die altijd met Neuengamme verbond. Mijn vader was destijds hoofdcommies op het gemeentehuis in de Schrans en volg de in 1950 secretaris Zuidema op. Bij de annexatie heb ik met een broer meegehol pen om allerlei documenten op het archief te sorteren, het archief op te ruimen. Er is toen bij ons thuis veel papier in de haard verbrand. Later, in de winter van '44-'45 en bij de verhuizing van het gemeentebestuur naar Stiens in 1965 is er nogmaals heel wat 'spul' opgeruimd. Er was één ding waarnaar ik erg nieuwsgierig was. Er kwam namelijk een pakketje voor het licht waarop stond 'DIT PAKKET MAG NIMMER GEOPEND WORDEN!' Latere speurtochten hebben dit pakje niet boven water gebracht. Lieuwe Tijsma, Drachten Nasi Goreng In aflevering 23 van Leovardia deed ik naar aanleiding van de uitslaande brand in chinees-indisch restaurant Kota Radja aan het Groot Schavernek onderstaande boude uitspraak: Wie hebben echter onbe twist als eersten - zij het niet van buiten landse origine - de oriëntaalse keuken in Leeuwarden geïntroduceerd? Dat moeten de gebroeders Propsma zijn geweest die in 1949 in hun restaurant Aurora in de Bagijnestraat met de verkoop van nasi en bami zijn begonnen.' Waar destijds nog niet over kon worden Het pand Nieuwestad 99 medio jaren '50 van de vorige eeuw toen Kunsthandel G. van Hulsen er net zijn intrek had genomen. In 1954 bood het pand op de bovenver dieping tevens onderdak aan het Katholiek Militair Tehuis. Van mei 1936 tot zeker nog in 1945 was hier 'Cafétaria'gevestigd. Tjipke Ozinga had de zaak toen inmiddels overgedaan aan Sije Enne Koopmans. In het bevrijdingsjaar begon Andries Ynte Bekema er een café beschikt waren de zoekmogelijkheden op internet in het digitale archief van de Leeuwarder Courant (www.archiefleeu- wardercourant.nl). Uit pure nieuwsgie righeid werd dit moderne medium uitge test op trefwoorden die mogelijk zouden refereren aan nog oudere bewijzen voor het op commerciële wijze exploiteren van de oriëntaalse keuken in de Friese hoofd stad. En zie daar: het trefwoord 'goreng' leverde direct een stortvloed aan treffers op die inderdaad verwezen naar de in het bewuste artikel genoemde restauranten, inclusief het restaurant Aurora van de gebroeders Propsma in de Bagijnestraat. Wie schetste echter mijn verbazing toen er ook nog een aantal treffers uit de jaren '30 over het scherm rolden? Op 29 augus tus 1936 adverteerde de heer Tjipke Ozin ga, uitbater van eethuis Cafétaria aan de Nieuwestad 99 in de Leeuwarder Courant: Wegens ons enorm succes, eiken dinsdag en woensdag Nassi-Goreng (origineele indische rijstschotel) - 45 cent.' Sedert 12 mei 1936 was de heer Ozinga samen met echtgenote Jantina Ozinga-Schreur uitba ter van deze lokaliteit aan de Nieuwestad, later bekend als Galerie Van Hulsen. Op zijn trouwdag - 19 november 1935 - wisselde deze oorspronkelijk uit Wijnal- dum afkomstige assistent-accountant plotseling van beroep en stond vanaf dat moment als Kouder van een restau rant' te boek. Op 29 november 1935 werd door beide echtelieden op de hoek van de Weaze (nummer 12) en de nieuwgebouwde gevelwand van de even eerder verbreedde Peperstraat het eerste Leeuwarder Snel- bufïet Cafétaria geopend. Al na een half jaar betrok Ozinga het veel grotere pand aan de Nieuwestad. Het bevolkingsregister geeft echter niet prijs waar hij en/of zijn echtgenote ervaring met de 'oosterse keuken' hebben opgedaan. Het lijkt onwaarschijnlijk dat hij in Wijnaldum ooit een Aziaat is tegen gekomen. Ook treffen we in het korte tijdsbestek toen hij nog aan de Weaze was gevestigd geen reclame voor nasi goreng in de Leeuwarder Courant aan. Maar op zijn minst opmerkelijk mag heten dat dezelfde krant op 25 juli 1936 - slechts vijf weken voor het 'enorme succes' waarvan in de hiervoor aangehaalde advertentie gewag wordt gemaakt - een recept voor het maken van nasi goreng wereldkundig LiCOV<3LP^t4)t,k

Leovardia, 2000-2018 | 2009 | | pagina 34