Herinneringen aan de Wirdumerdijk in de jaren vijftig (I) 1 AcL Fahner De Wirdumerdijk was in die tijd een belangrijke winkel- en woonstraat. Mijn ouders dreven daar een fruit- en groentenzaak op nummer 29. Ons speeldomein was, behalve de tuin van de familie Van der Kam op nummer 26, het pleintje voor de doopsgezinde kerk. Hier zwaaide koster Broeksma de scepter, samen met zijn echtgenote. Het echtpaar had zelf geen kinderen, maar de kinderen uit de buurt waren altijd welkom. Waar we ook wel speelden was de 'zandbak'. Dit was een plaatsje achter de Cinema bioscoop waar fietsen gestald konden wor den. Bij de verbouwing en vergroting van de Cinema is het verdwenen. Je kon er komen door de steeg tussen de nummers 23 en 25 in te gaan. Hier was ook het pak huis van de firma Postma. De steeg kwam uiteindelijk uit in de Ayttasteeg. Achter de verdwenen Mercuriusfontein was in die tijd nog een parkje. Wij bouw den er vaak hutten. Later is het parkje gesneuveld ten behoeve van een parkeer terrein tje voor auto's. In de fontein ving de heer Hols van het dierenwinkeltje aan de Wirdumerdijk watervlooien. Wij deden dat ook wel en kregen daar dan een kleinigheidje voor. Ter hoogte van de Lombardsteeg werd het nieuwe bussta tion voor de stadsdienst gebouwd. Hier konden de reizigers wachten en schuilen. Ook hadden de chauffeurs hier een kan tine. Aan de kant van V&D was het siga renwinkeltje van Henk Brunsting. Nog heel goed herinner ik mij dat het wegdek van de Wirdumerdijk vernieuwd werd. Het asfalteren ging nog met de hand. In grote ovens die naast de Beurs stonden, werden enorme brokken asfalt gesmolten. Hierna werd door mannen met een juk waaraan twee emmers hingen, het vloeibare teer over de straat gegooid. Anderen 'stukadoorden' dat dan glad. In twee bijdragen geef ik een beschrij ving van alle zaken aan de Wirdumerdijk in de jaren vijftig. In dit eerste deel bekij ken we de oostzijde. Alles voor de inwendige mens Hotel-restaurant Amicitia werd gedreven door de heer Koops. Het was een groot, voormalig sociëteitsgebouw dat in het begin van de 20e eeuw tot hotel werd verbouwd door de gebroeders Feldhaus. Koops had een zoon Job en een doch ter waarvan de naam mij ontschoten is. Helaas is het gebouw gesloopt en vervan gen door nieuwbouw. Het zal op die hoek nooit meer goed komen. Vermeldens waard is nog dat in het hotel de bekende schrijver van detectives Havank in 1964 is overleden. Enkele uren eerder was hij nog bij ons in de winkel geweest om drui ven te kopen. Of het iets met zijn dood te maken heeft, weet ik niet. Koffiehuis De Beurs werd uitgebaat door een familie Bijlsma. Er was een zoon die Peter heette. Met hem speelden we wel eens. Later is het gezin naar Noord- Holland verhuisd. Toen kwam de familie Siderius de zaak voortzetten. Klaas en Fientje Siderius waren klant bij ons en zodoende moest ik er vaak wat brengen. De keuken was in het souterrain. Het trottoir was hier ook wat smaller, omdat er een hek was waarachter de ramen van de keuken waren. De heer Hols had een dierenwinkel die hij samen met zijn echtgenote bestierde. Ze kwamen uit Limburg. Later kochten ze een Dafje waarop hij ieder vrij moment poetste. Omstreeks 1964 is de familie Hols gaan rentenieren in Limburg. In hun pand is Hendrik van der Kallen (Havank) geboren. Banketbakkerij De Jong werd gedreven door Jitze de Jong die getrouwd was met een beeldschone vrouw. Deze is echter later van hem gescheiden. De Jong was een hartelijke man die later is vertrokken naar Alkmaar om daar een hotel uit te gaan baten. De luxe banketbakkerij stond goed bekend. Het gebak werd bezorgd in houten gebaks'dozen'. Bakkerij Dijkstra was van de familie De Graaf. Zelf geen kinderen hebbend waren ze gek met alle kinderen van de Wirdumerdijk. Hun honden van het ras boxer waren erg lief. Ik heb menig uurtje in de enorme bakkerij doorgebracht. Van mevrouw De Graaf, die door ons tante Ukie werd genoemd, kregen we vaak wat lekkers. Soms moest ik 's morgens om half acht een brood halen. Dit mocht officieel niet en je moest dan ook altijd goed uitkij- Wirdumerdijk 27 t/m 31

Leovardia, 2000-2018 | 2009 | | pagina 3