Leovdï^ 4 ten en bladmuziek. Zoon Daan was een voortreffelijk kaatser en verder was er nog een dochter Neeltje. In het pand waar Wim Houwen op de bovenverdieping zijn kantoren en beneden het atelier van de etaleurs had gevestigd, zat vlak na de oorlog de bloemenhandel van Sierksma. Later kwam Ans Kort er in met korsetten en aanverwante artikelen. Toen deze naar de Prins Hendrikstraat verhuisde kwam Wim Houwen in het gehele pand. Geld, kleding en kinine Het pand van de Rotterdamse Bank, dat nu helaas is verdwenen, was vreemd genoeg ontworpen in de stijl van de Amsterdamse School. Na de fusie met de Amsterdamse Bank tot AMRO Bank verhuisde men naar de Nieuweweg. Verzekeringsmaat schappij Otos vestigde zich er toen in. Het hekwerk voor het pand verdween helaas en later ook het pand zelf. Over wat er nu staat zullen we het maar niet hebben. Het pand daarnaast was het hoofdpand van eerder genoemde firma Wim Hou wen. Voor en tijdens de oorlog was hier het Friesch Koffiehuis gevestigd. Daarna vestigde zich hier de meubelzaak van Douma en toen verhuisde Wim Houwen vanuit de Nieuwe Oosterstraat naar hier. De opgang naar de bel-etage werd naar binnen verplaatst. Het was een mooie ruime winkel. Halverwege de trap was een deur die leidde naar het kantoor van de directeur. Dat vertrek werd door het personeel "het Kremlin' genoemd. De ACF was de afkorting van Amster damse Chinine Fabriek. In deze voorma lige adellijke woning waren nog veel ori ginele elementen te bewonderen. Op de stoep stonden vaak van die groene mand flessen. Toen de ACF verhuisde naar de Ossekop en het pand van de Technische Unie betrok kocht of huurde Wim Houwen dit pand. Beide panden zijn nu onderdeel van Blokker. Helaas is er veel moois ver dwenen. De zaak van Van der Werff, die vroe ger de Rode Winkel heette, verkocht van alles, van speelgoed tot bedden. In de sin terklaastijd hield de goedheilig man hier altijd zitting. Het pand had een ronde portiek waar wij altijd mooi konden keren met onze zeepkist. Soms sneuvelden daar bij rekken met handdoeken en dergelijke. Van Covers kan ik alleen maar melden dat ze stoffen verkochten. Het was een vrij nieuw pand op de hoek met de Peper straat. De bovenverdiepingen waren toe gankelijk vanuit deze straat. Tandarts Velsing woonde er achter een mooie bron zen voordeur. Een grotere Wirdumerdijk Veel Leeuwarders hebben niet in de gaten dat de Wirdumerdijk nog doorloopt tot voorbij de Peperstraat. Door de verbre ding van de Peperstraat in de jaren der tig hangt het eerste stukje er maar wat bij. Maar de straat begint bij het Naauw. Daar zaten twee winkels onder een dak. De grootste van de twee was de zaak van Jamin en in de kleinste zat Dirk Ebbens met zijn sigarenzaakje. Het echtpaar Ebbens woonde zelf in de Westerpark straat maar was dus overdag in de zaak te vinden, waar ik regelmatig heen moest om sigaretten voor mijn ouders te kopen. Immers, roken was toen nog gezond! In sommige Engelse sigarettenmerken zaten plaatjes van vliegtuigen (Croydon) of auto's (Fullspeed). Op de toonbank brandde de eeuwige vlam waar sigarenro- kers hun sigaar aan konden steken. Op de hoek was de herenmodezaak van Flottow gevestigd. Volgens mij nummerde die aan de Peperstraat. In de volgende Leovardia gaan we ver der met de andere, de westkant van de Wirdumerdijk. De Wirdumerdijk tussen Naauw en Peperstraat

Leovardia, 2000-2018 | 2009 | | pagina 6