6 De familie Douw Een van de meest vooraanstaande fami lies langs de Hudson was in de 17e eeuw de familie Douw. Aan ondere andere de Hudson-Mohawk Genealogical and Fami ly Memoirs (1911) van Cuyler Reynolds ontleen ik, dat de stamvader waar het hier om gaat, Jan Douw was. In bedoelde documenten wordt er van uitgegaan, dat Jan Douw 'omstreeks 1590' in Leeuwar den moet zijn geboren. Omdat in 1590 nog geen geboortes werden bijgehouden kon den we dat in Friese archieven niet beves tigd krijgen. Wel vonden we een brief van de toenmalige gemeentearchivaris, Rinske Visser, die naar aanleiding van een verzoek om informatie in 1921 aan nazaten terugschreef: 'From 1600-1642 there are not less than seven persons of the name of Jan Douwes (Douw) who have contracted marriage; it is impossible therefore to say who of them may have been your ancestor.' Waarschijnlijk is Jan Douw elders in Friesland geboren en later naar Leeuwarden verhuisd en verwijzen Amerikaanse bronnen om die reden naar deze stad als plaats van herkomst van de familie Douw. De zoon van Jan Douw bij wie we stil zullen staan, is Volkert Jansen Douw. Hij kwam al in 1638 naar de kolonie Rensse- laerwijck, het latere Beverwijck respectie velijk Albany. Hij was als Mennoniet om religieuze redenen geëmigreerd samen met een groep pioniers waarvan hij in elk geval in 1638 een prominent lid was. Hij breidde zijn bezittingen aan land snel uit. Met de Mohawk indianen (van deze stam komt onze uitdrukking 'de laatste der mohikanen') deed Douw goede zaken, waaronder aankoop van land. Het perceel waar zijn brouwerij op stond strekte zich vele honderden meters uit naar de Hud son. Hij richtte een nieuw kerkgebouw op, omdat de in 1642 naast Fort Oranje gebouwde kerk te klein werd. Een aardig detail in dit verband is, dat Dirk Vellenga (zoon van Jacob Vellenga) in zijn boek Het boek Rinnering (1994) verwijst naar de gekleurde vakjes in de kerkramen van Albany waarin wordt verwezen 'naar de familiewapens van de Schermerhorns, de Douws, de Schuylers, de Gansevoorts en de Van Rensselaers.' Van 1654 tot 1660 werd Volkert Jansen Douw magistraat. Streng doch rechtvaardig waren eigen schappen die 'Judge' Volckert Petrus Douw op het lijf waren geschreven Illustratie uit het besproken boek Hij vervulde daarbij uiteenlopende rollen (procureur, curator, gevolmachtigde van het gezag) en was veelvuldig belast met het behartigen van Indiaanse zaken. Die functies waren weggelegd voor de meest ontwikkelde personen in een gemeen schap. Een volgende telg is Petrus Douw. Hij is op 24 maart 1692 in Albany gedoopt en beschikte duidelijk over leiderscapaci teiten. In 1724 liet hij een huis bouwen op een prachtige plek aan de rivier met extreem hoge iepen en platanen, waar ook de wolven naar de oever kwamen om er te drinken. Petrus Douw noemde zijn nieu we huis dan ook Wolvenhoeck. Een van zijn verre nazaten (Mary Lanman Douw Ferris) deed onderzoek naar hoe het ori ginele huis van Petrus Douw er uit heeft gezien. Over de voordeur schrijft Cuyler Reynolds: deze bevatte 'a brass knocker, brought from Leuwarden'. Ook schrijft hij over de inrichting van de woonkamer: 'the tiles in de chimney-jamb were laid in cement, made from powdered clamshells, displaying pictorial designs of scriptural nature, brought from Leuwarden'. Niet wordt verteld hoe die tegels er uitzagen en hoe ze uit Leeuwarden naar dit verre bekijken en ik beschouw het als een 'top stuk'. In ons boek wordt uitvoerig aangege ven wat voor man Petrus Stuyvesant was. Er is weinig bekend over wat zijn Friese jeugd voor hem heeft betekend. Toch haal ik in het boek één voorbeeld aan waarbij hij teruggrijpt op een held uit zijn jeugd. Immers, toen hij Directeur-Generaal van Nieuw-Nederland was, dat iets groter is dan de huidige staat New York die zich langs de Hudson uitstrekt, bouwde hij in 1651 in de huidige staat Delaware een fort op een plaats die hij op de Zweden had heroverd (nu New Castle). Hij noemde het strategisch gelegen fort naar Ernst Casi- mir van Nassau-Dietz, Fries stadhouder van 1620 tot 1632. Deze uitstekende mili taire leider tijdens de Tachtigjarige Oor log moet voor Stuyvesant een jeugdidool zijn geweest. Er zijn directer verbindingen te leg gen tussen Friesland en Leeuwarden en Nieuw-Nederland, om te beginnen met de Douws. De overgave in 1664 van Nieuw Amster dam door Gouverneur Petrus Stuyvesant - alias 'Pieter Poot' - aan de Engelsen Illustratie uit het besproken boek VOLL'tLlLT r. IX) L'TV.

Leovardia, 2000-2018 | 2009 | | pagina 8