7 oord gebracht waren. Petrus Douw sticht te de Albany Savinga Bank (de een na oudste bank in New York), werd wethou der, rechter, lid van de Koloniale Raad, burgemeester van Albany (1761-1770) en Senator in de provincie New York. Bij Wolvenhoeck was een door palis saden omringd terrein op 4 meter hoogte waar officiële plechtigheden plaatsvon den, zoals het sluiten van verdragen of contracten met vertegenwoordigers van Indiaanse stammen. De Indiaanse stam- oudsten mochten daar dan met hun vrou wen slapen op plaids gemaakt van buf felhuiden, hun ondergeschikten sliepen onder de bomen langs de rivieroever. De oudste zoon van Petrus Douw en Anna van Rensselaer, Volckert Petrus Douw, werd al op 29-jarige leeftijd geko zen tot wethouder van Albany. Hij werd er later burgemeester, president van de rechtbank en lid van de Senaat van de provincie New York. Hij ging door het leven als 'Rechter Douw'. Daarnaast was hij ook diaken van de Dutch Reformed Church en zette het zakenimperium van zijn voorouders voort. Ook na de emancipatiewet van New York bleven zijn slaven hem toegewijd. Anderzijds kende Judge Douw geen gena de als iemand echt zwaar in de fout ging. Zo werd de slavin Dinah, die de schuur van Leonard Gansevoort in brand had gestoken, hetgeen leidde tot een heel grote brand in Albany, door hem zonder pardon tot de dood veroordeeld. Haar executie door ophanging op Pinxter Hill werd door een grote menigte bijgewoond. Volckert Petrus was de prominentste ver tegenwoordiger van de familie Douw in de staat New York en was tijdens cruciale fases in de Amerikaanse Revolutie een voorbeeld voor alle andere inwoners. Zijn begrafenis in 1801 werd druk bezocht. Aangegeven wordt dat er banden bestonden tussen de familie Douw en de beroemde, oorspronkelijk ook uit Fries land afkomstige familie Fonda. De naam Douw komt bij de Fonda's regelmatig voor. De stamvader van Henry, respectie velijk Jane en Peter Fonda heette Jilles Douwes Fonda (1614-1649) uit Eagum, vlak onder Leeuwarden. In een Doopboek van Albany over 1694-1704 komen we de gecombineerde naam 'Douw, Jelles Fonda' tegen. De stamvader van Frederick Philipse Frederick Philipse zou in 1702 als rijkste Amerikaan van dat moment overlijden. Zijn grote landgoed Philipsburg, vlak boven New York, is nog steeds te bewon deren. Philipse was timmerman maar ook projectontwikkelaar avant la lettre. Hij wist veel land en andere bezittingen te vergaren in dezelfde tijd als waarin Stuyvesant het hoogste gezag vormde. Hij moet Petrus Stuyvesant dan ook goed gekend hebben. In Bolsward zelf is deze grote icoon nauwelijks bekend, laat staan in Leeuwarden, waar de stamvader van de Philipsen vandaan komt. Willem Haanstra: 'De ouders van Fre derick, Philippus en Ibel zijn beide niet geboren in Bolsward. Wel trouwden zij in deze stad, en wel voor, of in, 1618. Op dat moment is Philippus daar al enige tijd woonachtig en werkzaam als leidekker. Het geslacht Philipse kan voor het eerst worden herkend halverwege de 16e eeuw in Leeuwarden. Daar is dan woonach tig Philips, wielmaecker, getrouwd met Feyck Douwes, namen die in latere gene raties terugkomen. Na het overlijden van Feyck trouwt Philips met Els (Philips). Deze Philips, wielmaecker, die overlijdt voor 1578, is de overgrootvader van Fre derick. Een zoon van de Leeuwarder wielmaker, Fredericks opa Douwe Philips, woont in de tweede helft van de 16e eeuw op de Nieu- westad Zuidzijde. Hij heeft daar een win kel, In 't Witte Cruys, en drijft handel. Als Douwe overlijdt in 1600 trouwt zijn wedu we Anna Sieurdts opnieuw. Zij overlijdt in 1609. Dan blijkt uit een beschrijving van de nalatenschap dat Philippus, de vader van Frederick, de oudste zoon is.' Het zou interessant zijn eens wat meer te weten te komen over de winkel In 't Witte Cruys en de stamvader van deze beroemde Amerikaanse familie. Samuel Meyer Isaacs, de man die 47 synagogen inwijdde In 1804 werd in de Kleine Kerkstraat 32 in Leeuwarden Samuel Isaacs geboren. Hij hoorde bij de omvangrijke Joodse gemeen schap die Leeuwarden toen telde. Met ruim 600 leden vormde deze na Amster dam, Rotterdam en Den Haag de grootste Joodse gemeenschap in Nederland. Vader Meyer Isaacs en moeder Rebecca Samu els waren in 1796 getrouwd en vormden een devoot gezin met 10 kinderen. Vast staat dat de moeder van Rebecca, Breine Met de oorspronkelijke bewoners van de Hudson delta - de Mohawk - werden verdragen gesloten Illustratie uit het besproken boek LcOVflLT^i4)t»k

Leovardia, 2000-2018 | 2009 | | pagina 9