14 grijze pak en een dikke sigaar in de mond. Zoon Fré zat ook in de zaak, maar ging in de eerste jaren 'de boer op'. Met de auto en een koffer vol handel sutelde Fré door heel Friesland en had al gauw een grote groep vaste afnemers. Fré heeft, nadat zijn ouders de zaak hebben verlaten, de winkel nog geruime tijd voortgezet. Hij loopt nu tegen de 90, is kunstschilder en woont in Marssum. Vervolgens belanden we bij de tapijt en gordijnenzaak van Elzinga, dat kleine 'kop en kontsje' met die grote sigaar. Bij deze middenstander was het 'vaders wil is wet'. Dat was thuis ook wel te mer ken, want iedereen vloog voor hem als er opdrachten werden uitgedeeld. Hiernaast treffen we de derde slager in de straat aan. Slager Laverman was een al wat oudere man toen ik in de straat kwam wonen; hij heeft later de zaak over gedaan aan Herman de Haan uit de Klei ne Kerkstraat. Op nummer 7 treffen we opnieuw een tapijtzaak aan, en wel die van Meindert Jorna, en de daarop volgende winkel her bergt de kantoorboekhandel van Karei Wielinga, de man die samen met zijn vrouw in de oorlog zo actief was in het verzet. In de muur van de zaak vinden we hier nog een gedenksteen van terug. Daarnaast de modestoffenwinkel van de dames Siegersma, vervolgens een steegje en daarnaast het viswinkeltje van de oude heer Boekholt. Het was de kleinste viswinkel uit de buurt, maar volgens ken ners was er nergens een lekkerder gebak ken visje te krijgen dan bij Boekholt. Dan komen we aan bij de winkels van Foto De Jong, juwelier Douwe Koster en tenslotte op de hoek met de Gedempte Keizersgracht het sigarenwinkeltje van de oude mevrouw Boekholt. De woonka mer van de familie Boekholt was naast de winkelruimte aan de Gedempte Keizers gracht. Bijzonderheid aan de winkel was dat er boven de tussendeur van de winkel naar de woning een vogelkooi hing met daarin een tortelduif. De immer keurig geklede en gekapte mevrouw Boekholt had dan ook oeverloze praatjes met de tortel. Daar tegenover het gezellige snoepwin keltje van mevrouw Dokter. Deze winkel Slager Hendrik de Haan en Piet de Groot geanimeerd in gesprek Collectie Jaap de Groot had model kunnen staan voor het lied Een cent van Wim Sonneveld, waarin hij zingt hoe rijk we ons voelden met een cent, waarmee we in de snoepwinkel naar har telust konden shoppen. Aan het einde van de straat vinden we tenslotte de sigarenzaak van Rusticus (later Schaafsma) op de hoek met de Oos terkade. Zo'n echte ouderwetse sigaren zaak waar altijd het eeuwige vlammetje op de toonbank brandde, dat hoger gezet kon worden als de klant de brand in de sigaar wilde steken. We hebben nu de hele Nieuwe Ooster straat bij de kop gehad; een volgend keer doen we de wandeling de andere kant uit, dus door de Oude Oosterstraat. De sigarenwinkel van mevrouw Boekholt op de hoek van de Nieuwe Oosterstraat en de Gedempte Keizersgracht in 1971 LiCOV<3LP^t4)t,k

Leovardia, 2000-2018 | 2010 | | pagina 16