7 men. Het signaal 'geeft acht', gevolgd door 'ophouden met vuren', maakte toen aan de oefening een einde. Deze velddienstoefening, met zorg door de kapitein-adjudant voorbereid, werd met grote inzet uitgevoerd, waarbij het opnieuw bleek dat onder de leden van de Leeuwarder schutterij een uitmuntende geest heerste. Het was ruim half acht toen het bataljon, door het muziekkorps en een grote mensenmassa aan de ingang van de stad opgewacht, terugkeerde. De schutterij ter opluistering Zoals we nu Koninginnedag kennen, had den we in de negentiende eeuw de viering van de verjaardag van de koning. Stee vast was er muziek en een défilé door de schutterij. De feestelijke opening van de eerste spoorlijn tussen Leeuwarden en Harlingen werd groots opgeluisterd door de Leeuwarder schutterij, maar ook als er privé iets te vieren viel bij de officieren en kapiteins, een promotie of een huwe lijksfeest, dan was de schutterij aanwezig om het geheel extra feestelijk te maken. Laten we eens de verjaardag van koning Willem II in 1848 meevieren 'op een wijze, die ons het voorregt van in deze dagen van algemeene onrust, inwoner van Neder land te zijn, opnieuw doet beseffen.' Van de openbare gebouwen en huizen van veel Leeuwarders wapperen de vlag gen. De klokken luiden en het carillon speelt. In de vroege morgen wordt door de muzikanten van het flankbataljon een vocale en instrumentale reveille gebracht aan de gouverneur, de burgemeester en de militaire autoriteiten. Om twaalf uur zijn we getuige van een prachtige, door het weer begunstigde, parade van de stedelijke schutterij en de infanterie en cavalerie van het garnizoen, waarbij hun muziekkorpsen verschillende mooie mar sen uitvoeren. Van half drie tot half vier speelt het korps van de schutterij op de Lange Pijp. 's Avonds is er in de Nieuwe Doelen een diner voor de hoge autoriteiten. Ook daar heeft de stedelijke schutterij een serena de gebracht en 'getuigden de feestdron ken van belangstelling voor de zaak des vaderlands en het welzijn van het door luchtig Stamhuis van Oranje en Koning Willem II.' Ook bij de plechtige afkondiging van de proclamatie waarbij Willem III na het overlijden van zijn vader de regering had aanvaard, speelde de schutterij een belangrijke rol. Deze vond plaats in een plechtige openbare zitting van het Pro vinciaal Gerechtshof van Friesland. In welsprekende taal herdacht de procureur generaal mr. I. Eekma de grote verdien sten van de ontslapen vorst, 's Middags om half een verzamelde de stedelijke schutterij zich in groot tenue op de Lange Pijp, waar de burgemeester de proclama tie voorlas en de officieren van de schutte rij de eed van trouw aan de nieuwe koning aflegden. Daarbij bracht hij hulde aan de overleden vorst, de moed en het ver trouwen opwekkende voor de toekomst. Hij vermaande tot rustige en getrouwe plichtsvervulling. Het spreekt voor zich dat de schutterij ook nadrukkelijk betrok ken werd bij het bezoek dat Willem III in 1852 aan de stad bracht. Een bijzonder onderdeel van de schut terij was natuurlijk het muziekkorps, dat veelvuldig optrad in de Prinsentuin (entree 50 cent), op de Lange Pijp, bij schaatswedstrijden en harddraverijen om de Gouden Zweep en in verschillende zalen zoals Hotel de Nederlanden en Zaal Van der Wielen. Voor het korps was een afzonderlijk raadscommissie over het toezicht op en beheer van het stedelijk muziekkorps ingesteld, terwijl burgemeester en wet houders bepaalden waar en wanneer het korps ging optreden. Vanaf 1855 stonden de ruim twintig muzikanten decennia lang onder leiding van P. Wedemeijer. Een impressie van een concert in de Prinsentuin lezen we in de Leeuwarder Courant van 12 juni 1856: 'Sedert de laatste schoone dagen, wordt de, ook dit jaar opnieuw verfraaide, stadstuin weder vrij druk bezocht. Om niet te spreken van jl. Zondag, toen het eerste ingeteekende concert plaats vond, waren vooral Maan dagavond velen in den tuin vereenigd. Een aangename en tevens onkostbare verpozing vond men aldaar door de uit voering van verscheidene goed gekozene stukken door het muzijkskorps der ste delijke schutterij, dat zich, onder leiding van zijnen bekwamen kapelmeester, den heer P. Wedemeijer, na afloop der gewo ne schutterij-exercitie, daartoe wel had willen lenen. Wij hopen, dat deze van vroegere jaren thans weder ingevoerde gewoonte moge stand houden waar door ongetwijfeld aan ingezetenen en vreemdelingen veel genoegen zal worden geschonken.' Het vaandel van de koning Hoogtepunt voor de schutterij was het in ontvangst nemen van het door de koning geschonken vaandel in 1852, uitgereikt door prins Hendrik. De schutters hadden zich voor deze gelegenheid opgesteld op het plein voor het Paleis van Justitie. Om half een werd het vaandel, onder geleide van een detachement infanterie, onder tromgeroffel en het spelen van de volks- Parade van de schutterij op het Wilhelminaplein in het begin van de vorige eeuw LcOVflLT^i4)t»k

Leovardia, 2000-2018 | 2010 | | pagina 9