11 Het huis met de gladde gevel op de hoek van de Oude Oosterstraat en Ossekop in 1958, waarin destijds de automatiek van Edy Tieschnitsch was gevestigd Hofman uit de Nieuwe Oosterstraat. Dat was meer een bakker voor het volk. Als we vandaag de dag vanaf de Tweebaks- markt de Oude Oosterstraat in lopen is nog steeds de fraaie muurschildering (Koopt onze Fryske Dümkes) op de zijge vel van de bakkerij te bewonderen. Het einde van de staat werd gemar keerd door het toenmalige nieuwe kantoor van het ziekenfonds met de mooie natuur stenen trap aan de Tweebaksmarkt. Dit pand had een fïetseningang aan de Oude Oosterstraat tegenover de open ruimte tussen de Willem Lodewijkschool en de banketbakkerij van Theo de Jong. Het pand is jaren geleden gesloopt ten faveu re van nieuwbouw van het Provinciehuis, maar momenteel staat dat deel van de straat al weer in de steigers. Centraal tussen de Oosterstraten lopen de Tweebaksmarkt en de Druifstreek. Het schoolplein van de Willem Lodewijkschool was voor de kinderen uit de buurt het centrale speelplein. Hier werd van tijd tot tijd van alles gedaan: voetballen, knikke ren, verstoppertje spelen, tollen en hoela hoepen, maar ook gebruikten we de stoep aan de kant van de Oude Oosterstraat om er poppenkast te spelen. We begonnen met een geïmproviseerde kast. Een oud sinaasappelkistje werd op zijn kant gezet; de dunne latjes van één helft werden ver wijderd zodat er een 'speelgat' ontstond, hierachter werd een doekje gehangen en klaar was de poppenkast. De eerste pop pen waren zelfgemaakte frutsels, maar de verhalen waren levensecht. En wij zouden geen kinderen van mid denstanders zijn als we er niks aan over wilden houden. Dus: terwijl er twee kinde ren zaten te spelen was de derde aan 'man- sen'. 's Avonds werd de kas opgemaakt en als er dan voldoende in de pot zat, dan gingen we de volgende dag linea recta naar de speelgoedwinkel van Ter Horst op de Kelders om daar echte poppen te kopen. Op die manier kregen we vrij snel een mooie collectie bij elkaar. Natuurlijk vergaten we ook onszelf niet. Op mooie warme zomermiddagen, we speelden per slot van rekening in de schoolvakanties, gingen we graag potverteren in IJssalon de Ossekop, waar we bij Halbesma vaste klant waren voor de melkijslolly's van 5 cent. Maar die bestaan ook al niet meer, net zoals zoveel van de genoemde winkels en de bijbehorende winkeliers. De Oude Oosterstraat in 1973, gezien vanaf de Tweebaksmarkt. De muurreclame van Banketbakkerij Th. de Jong op nr. 14 hier nog in zijn oorspronkelijke vorm LcOVflLT^i4)t»k

Leovardia, 2000-2018 | 2010 | | pagina 13