Herinneringen aan de stilte van de stad in de morgen- en avonduren tot na de oorlog Lcovar} 20 Joop de Jong Wij woonden in de jaren dertig en veer tig van de vorige eeuw op Nieuwestad 39, aan het pleintje waar nu het borstbeeld van Vondeling staat, in een smal huis met een fraaie barokke halsgevel. Mijn ouders hadden daar een groentewinkel. Van daar uit had je een heel mooi uitzicht over de lengterichting van de gracht. Helaas staan er nu bomen voor die het zicht en het uitzicht belemmeren, zoals bij meer mooie gevels in de stad, bijvoorbeeld die van de Kanselarij. Een plaatsje van drie vierkante meter Toen mijn broer bij de Vrijwillige Land storm (onderdeel van het Veldleger) dienst nam in 1936, verhuisde ik naar zijn In Leovardia 19 schreef ik een verhaal met de titel Leeuwarden, stad van geuren. Het volgende verhaal is hier een aanvulling op, want naast specifieke geuren klon ken in onze stad ook kenmerkende geluiden. slaapkamer achter in het huis uitkijkend op een klein plaatsje achter ons huis, heel diep vanuit het slaapkamerraam gezien. Het plaatsje was niet groter dan ongeveer drie vierkante meter en lag op gelijke hoogte met de vloer van het souterrain. Een halve verdieping hoger lag dan de begane grond vóór het huis. Om de hoek van de achterzijde van het huis van De Jong, de kapper (nummer 35), was van het smalle plaatsje achter zijn huis nog nèt een glimp te zien; van het eveneens heel smalle plaatsje achter het huis van horlogerie Holwerda (num mer 33) zag ik vanuit mijn raam niets meer. De plaatsjes werden bijna hele maal afgesloten door de hoge, onregelma- Nieuwestad 39, de middelste van de drie winkels op de voorgrond, in het laatst van de jaren dertig Collectie Joop de Jong tig gemetselde zijgevel van het grote huis waar tot voor kort Het Luxe Huis was gevestigd. Door het smalle hoge venster van mijn vrij donkere kamer kwamen alle geluiden van de straat naar binnen. Wat ik hoorde vind ik nu heel bijzonder; dat moet ik kwijt aan de lezer. In het voorjaar, vroeg in de morgen, was er het concert van de honderden zo niet duizenden kikkers in de sloten van de weilanden rondom de stad, toen nog vol leven. Het geluid van de kikkers was heel duidelijk hoorbaar, een ver dragend geluid van meer dan een kilometer afstand in de overigens in de ochtend nog heel stille stad. De overige geluiden op straat waren ook later op de morgen in de jaren dertig anders dan nu en kwamen maar traag op gang. De melkflessen rammelden bij de zuivelwinkel naast Holwerda. Het ver keer op weg naar het bodeterrein op het Oldehoofsterkerkhof kwam langzaam op gang. De vrachtauto's maakten vaak nog het tuf-tuf geluid en kwamen met een rommelend geluid van de banden over de keien van de Duco Martenapijp. Van de vele paardenwagens klakten de paarden met hoefijzers op de bestra ting en van de wagens hoorde je de ijze ren hoepels rond de wielen ratelen op de Martenapijp en dat geluid kwam, evenals het geluid van de vrachtauto's, met een bijgevoegd rommelend geluid via de grond en de muren van het huis naar binnen. De claxons gaven meestal nog het alou de 'auuuua' geluid of er werd nog in de rubber balg van de koperen hoorn gekne pen. De, door hun luid ratelende ket tingaandrijving nadrukkelijk aanwezige, vrachtauto's uit de Eerste Wereldoorlog van meelfabriek Fortuna reden tot in de oorlogstijd nog rond. De even oude 'ton- nenwagens' van de gemeente waren zo vroeg op de morgen nog niet in de stad en L4L., Lceuyarden Nféuwestad met Daco Martenapijp

Leovardia, 2000-2018 | 2010 | | pagina 22