Leeuwarden in de jaren zestig (I): Van jazzkelder tot beatzolder 23 Walter Kromhout Vijftig jaar geleden was de start van een bijzonder decennium. In een drieluik een terugblik op die tijd, met een accent op de jeugdcultuur: op stap (1), op stand (2) en op zoek (3). In dit deel 1 een schets van de 'poelen des verderfs', of zo men wil 'oorden des vermaaks'. De opkomst van de koffiebar en de discotheek, van sok- kenbal tot megadansvloer. Het uitgaansleven in de jaren '50 was sober, het aantal gelegenheden beperkt, de sluitingstijden strak en vroeg. Leeu warden was niet erg cafézitterig en het nazitten na een voorstelling nog niet erg ontwikkeld. Hoogtepunt van de zaterdag avond was voor velen de pantoffelparade op de Nieuwestad zuidzijde; grote groepen 'opgeschoten jongelui', zien en gezien wor den. Dansavonden Het organiseren van een dansavond in 1957 in de Beurs voor jongeren tot een jaar of 25, was de eerste activiteit van de gereorganiseerde stichting Leeuwarder Gemeenschap. De opzet was de opgroei ende jeugd met weinig omhanden te bereiken en te vermaken. De voorzitter Jeugdwerker Harry Wiersma in de koffie bar van jeugdcentrum De Stins, 4 oktober 1969 Foto: Leeuwarder Courant van de stichting, burgemeester Van der Meulen, woonde een deel van de avond bij, samen met zo'n 900 jongelui. Drank werd niet geschonken; de burgemeester, geheelonthouder in hart, lever en nieren, keek daar persoonlijk op toe. De formule op de zaterdagavonden van de donkere maanden sloeg aan, soms uit gebreid met zang-, orkest- en danswed strijden. Zo werd in 1961 onder zeer grote belangstelling een songfestival georgani seerd in de Beurs. Het doel waarvoor de avond was georganiseerd, was het bijeen brengen van geld voor een televisietoe stel, waarmee Levensvreugd een langdu rig zieke Leeuwarder blij kon maken. Met 1600 bezoekers in de bovenzaal was dit doel snel gehaald. Beginjaren zestig werd een heus Jeugd Ontspannings Comité ingesteld, onder leiding van Hans Funcke, ter organisatie van de maandelijkse ontspanningsavon den in de Beurs. De behoefte om uit te gaan nam toe en de mogelijkheden daartoe werden groter. Er was wat meer te besteden, de zaterdag werd meer en meer een vrije dag (en dus de vrijdag als extra uitgaansavond) en het aanbod groeide mee. De dansscholen van Adema en Epema, zalen in De Groene Weide, Schaaf, Café de Nederlanden etce tera. Een feestavond van de meisjes-hbs in de gymnastiekzaal van de school bete kende de introductie van het 'sokkenbal', een kortstondige rage begin jaren zestig. Johan Meijering richtte de vereniging K64 op met als doel om van de Leeuwar der weekenden een feest te maken. De naam werd verklaard door het jaar van oprichting en de 'K' van Kuifje, gezien enige uiterlijke gelijkenis. Dansavonden en beatoptredens werden georganiseerd in het WH-gebouw te Huizum, gebouw De Zaaier aan de Noordersingel en café Boekema in de Frieslandhal. Op het hoog tepunt telde de club zo'n 2000 leden. In dezelfde periode, zo tussen 1964 en 1968, deed de 300 Club Amicitia van zich spreken, opgericht door de al eerder genoemde Hans Funcke. Naast de dans- middagen (thé dansant) en -avonden (soi- rée dansante) organiseerde de club ook concerten van prominente groepen uit die tijd; eerst in Amicitia en na de sloop nog enige tijd in café Boekema. In 1965 was de ledenkaart voor het seizoen 1965-1966 te verkrijgen voor ƒ1,- per kaart. De zondag middagen van de club waren zo succesvol, dat tal van koffiebars hun openingstijd vervroegden van 5 uur naar 3 uur, om een graantje mee te pikken van deze (nieuwe) uitgaansmiddag. Ook in clubhuis/jongerencentrum De Stins aan de Voorstreek 106 werd vanaf 1967 een serie dansavonden georgani seerd. Eerst door leider Harry Wiersma, later door Klub 106, bestaande uit enkele oudere leden. Sluitingstij den Werd er in 1880 een regeling ingevoerd over het openingsuur ('s ochtends niet voor zes uur open om te voorkomen dat werklui de dag al met een slokje begon nen), in 1959 stond het sluitingsuur ter discussie. Op basis van een geslaagde proef bij enkele hotels, besloot een meer derheid van de raad om voor 14 bedrijven ontheffing te verlenen om tot 01:00 uur open te zijn: de vijf grote hotels (Klan- derij, Oranjehotel, Amicitia, De Doelen en De Kroon), hotel Buis, restaurant De Beurs, De Nederlanden, hotel Bellevue en dancing Centraal, plus vier nog te verge-

Leovardia, 2000-2018 | 2010 | | pagina 25