25 uitdrukking kwam: Vat '69; een bardan- cing die zou uitgroeien tot wellicht de meest spraakmakende van Leeuwarden en Friesland. Ontworpen door Osinga zelf, uitgewerkt door de jonge Leeuwar der architect Richard Wolthekker. Bij de start in 1967 een nieuw concept. De eer ste bar die gevestigd is in een oud patri ciërshuis, de enige bar met verdiepingen in Leeuwarden, de 'zitkuil' en een streng toelatingsbeleid. 'Ongure elementen kom- me d'r bij mij niet in. We make der gien rotsoai fan, wat sijsto', aldus Osinga. Nieuw in het Noorden was de bieraan- voer; de inhoud van tankwagens werd in de Bagijnestraat overgeheveld in de gekoelde biertanks van het Vat. Ook het afrekensysteem was nieuw; 'de kassa staat bij de deur en elke nieuwe gast krijgt een kaartje. Daarop strepen de obers en bar keepers de consumpties aan. Iedereen is verplicht het kaartje bij zich te dragen. Bij verlies moet 25,- betaald worden.' Vanaf de eerste dag liep het Vat als een trein. Wachtrijen vaak tot aan de gracht. Om de concurrentie voor te blijven ver nieuwde en verdubbelde Osinga het Vat reeds binnen enkele jaren, met hulp van architect Bonnema. Het Vat als ontmoe tingsplaats stond voorop; muziek was nog van minder betekenis. Ook een publiekstrekker van formaat werd de in september 1968 geopende bar- dancing, discotheek, eet-counter en mini- bowling La Bella aan de Grote Hoogstraat 24. Eigenaar Roel de Wilde nam meteen stelling via de openingsadvertentie: 'Wij houden ons aan een geselecteerd publiek'. La Bella was een diepe zaak met (dus) nogal wat ruimte. Regelmatig passeerden in een weekend 3000 bezoekers de por tier. Vanzelfsprekend was er een stevige concurrentie tussen het Vat en La Bella. Chris van den Berg in de Leeuwarder Cou rant in 1990: 'Sybe froeg dan anne jonges anne bar hoe't in La Bella war. 'Oh, niks an', seiden die goocheme plattelandsjon gens en kregen een gratis potsje bier van 'm. Omgekeerd flikten ze 't selfde bij De Wilde'. Begin 1969 meldde La Bella: 'Door het steeds toenemende aantal bezoekers zijn wij genoodzaakt de leeftijdsgrens van onze gasten te verhogen en wel vanaf heden toegang boven 20 jaar'. Aan het Heerenwaltje werd begin 1968 Don Quichot geopend, in eigendom van Willem Jan 'Bill' Speckmann. Betreding was mogelijk zowel vanuit de Weerd als Interieur van discotheek Vat '69 aan de Nieuwestad 65, september 1969 Foto: Leeuwarder Courant vanaf het Heerenwaltje. Al vrij snel ont ving Speckmann een vergunning om op de tweede verdieping een bar annex speel zaal in te richten met twee 'roco-roulette' speeltafels. Daarmee werd Leeuwarden de derde stad in Nederland (na Amster dam en Groningen) waar deze spelvorm beoefend kon worden. Als croupier werd Lolle van Houten aangetrokken. In 1967 werd op initiatief van Staten lid Joop Hooiring Passé Partout aan het Vliet regelmatig tot politiek café getrans formeerd. Begin 1969 besloten de '5-sterren bars' te Leeuwarden tot nauwe samenwerking over te gaan. Don Quichot, Rembrandt, Old-Inn, La Bella en Flamingo hanteer den dezelfde prijzen en 'dankzij deze samenwerking gaan wij praktisch niet mee met de btw'. Terrassen Was in het westen van het land een terras een normaal verschijnsel, in Leeuwarden waren die er nauwelijks. Het Oranje Hotel en De Plantage boden enige mogelijkheid. De Theeschenkerij in de Prinsentuin gaf overdag ruimte, waar vooral het wat artis tiekere publiek gretig gebruik van maakte. Alternatieve plekken (letterlijk en figuur lijk) waren de trappen van het Paleis van Justitie en de pijpen. Theo Douma terug kijkend in 1997: 'Jaren geleden konden ambtenaren het woord terras niet eens spellen.' De heer Koops van Amicitia in 1962: 'Mensen van buiten de stad vinden het prettig, maar onze vaste klanten doen dat liever wanneer het wat donker wordt, zodat men hen niet ziet zitten. Een open terras zou hier helemaal hopeloos zijn'. Voormalig wethouder Ten Brug enkele jaren later: 'Liwwadders sitten niet op ter rassen. Da's meer wat voor Paries'. Jeugd- en schoolclubs De jongere jeugd kon reeds in de jaren vijftig terecht in onder andere clubhuis De Stins (Voorstreek) en Sinneljocht (jeugd- en jongerencentrum Ruimte) aan de Groningerstraatweg. In 1961 werd van uit gereformeerd initiatief jeugdcentrum Zebra aan de Weaze geopend. In 1966 startte een jeugdhonk in de Oosterkerk en kort daarna ontmoetingscentrum (van de Katholiek Werkende Jeugd) De Speel man aan de Speelmansstraat. Eind 1966

Leovardia, 2000-2018 | 2010 | | pagina 27