Lcqvulp^ Liwwadders, waar is dit? vroeg Fenno Schoustra zijn lezers 'Leewadders, waar is dit?' Liwwadders, waar is dit 34 Leovardia zet een traditie van 't Kleine Krantsje voort. Jarenlang vroeg Fenno Schoustra zijn lezers 'Leewadders, waar is dit?' Wij stellen u dezelfde vraag bij de foto van Jacob van Essen. De opgave uit het meinummer bracht de speurders naar de boorden van een van de oudste waterwegen in Leeuwarden, de Ee. De foto is gemaakt van de noorde lijke gevel van de voormalige werkplaats van molen de Eendragt, waarvan alleen de romp nog overeind staat. Deze wordt gerestaureerd en opgenomen in het com plex van de Stenden Hogeschool. De Eendragt stond aan het einde van de Oude Meer, die vroeger liep van de Stien- serstraatweg (nu Mr. P.J.Troelstraweg) ten zuiden van de Kleine Bontekoe naar het oosten via zuidelijk van de Drie Duka- tons en noordelijk van de Leeuwarder Ijs baan tot in de Dokkumer Ee. De molen wordt al genoemd in 1786 als pelmolen voor haver en gerst, maar is na 1850 een oliemolen. Zoals zo vaak gebeur de in het industriële tijdperk, werd er in de molen rond 1870 een stoommachine geplaatst. Ten behoeve van het herstel van de in 1889 afgebrande korenmolen van Anjum werden enkele onderdelen van de toen gesloopte Eendragt gebruikt voor de wederopbouw en als dank daarvoor heet de molen in Anjum de Eendracht. Het bedrijfsgedeelte is van 1900 en is in de vorige eeuw lange tijd in gebruik geweest door oliehandel Zijlstra. 'Nei twa dagen sykjen yn Ljouwert-stêd mei myn 14 jierrich neefke haw ik hjoed it plak fun wêr't de foto makke is. De foto komt fan de müne (wat der fan oerbleaun is) oan de Dokkumer Ie. Deunby de kris- telike heechere skoalle. Moat sizze dat ik de manier aardich fyn. Sykjen nei in diel fan in hüs wertroch men eins troch de hiele stêd komme kin. Sa sjocht men ek hokfoar ferskaat der oan boude hüzen is', schreef de winnaar van deze opgave, Johannes Houtsma. Oplossingen voor 1 oktober 2010 schriftelijk, onder vermelding van prijsvraag zenden naar Historisch Centrum Leeuwarden, Groeneweg 1, 8911 EH Leeuwarden of per e-mail historischcentrum@leeuwarden.nl. Onder de goede inzendingen wordt een boekenbon van 15 verloot.

Leovardia, 2000-2018 | 2010 | | pagina 36