4 Gezicht op de stille kant van de Nieuwestad vanaf de tweede verdieping van Naauw 6, boven kapper Dumoré. Olieverf op paneel, 1934. Links beneden de helft van het uit hangbord van juwelier Kraak. Let op de dame met het witte hondje voor de etalage van Huisinga met het 'diggeltsjegüd' schilderij met gemaaide graslanden en de drie boerderijen van Wylaard met hun donkere plantagie, geschilderd vanaf de Kurkemeer. Dit was zijn laatste geschenk aan Tjitske Hiemstra, die maart 1942 naar Groningen verhuisde, waar zij violis te werd bij de Orkestvereniging aldaar. In oktober 1941 vond in de Harmo nie een foute Friese cultuurmanifestatie plaats in aanwezigheid van prof. Kap- teyn van Saxo-Frisia en NSB-kopstuk dr. Toby Goedewaagen. In de foyer hingen schilderijen van Vereniging de Horizon, waaronder enkele van Röhrkohl. De Ver eniging stelde in 1941 en 1942 nog wer ken beschikbaar voor de verloting van de Winterhulp, een goed doel op Duitse leest geschoeid, ten behoeve van de armen in Nederland. Daarna is er van de Ver eniging in het openbaar nooit meer iets gehoord. Rijksduitser Het Nazi-bevolkingsbeleid was vanaf het begin duidelijk: iedereen met een drup pel Duits bloed moest 'Heim ins Reich'. De mannen als soldaat en de vrouwen als moeder van toekomstige soldaten. Rob Röhrkohl voelde zich dan wel Nederlan der, maar zijn status was sinds mei 1940 die van Rijksduitser en daarvan was hij zich maar al te goed bewust. Al op 1 augustus 1940 verscheen de oproep aan alle Rijksduitsers in artistieke beroepen zich te melden bij het Kulturamt in Den Haag, een maand later gevolgd door die aan de 'Rijksduitsche wapenplichtigen van alle geboortejaren', ondertekend door de chefstaf van de Wehrmacht in Neder land. Het Kulturamt is later opgegaan in de Kultuurkamer, een uitvinding van Kui tuurchef Goedewaagen. Alle kunstenaars in Nederland moesten lid worden om hun werk te kunnen voortzetten. 'Maar', zegt Berdien van Berkel, onderzoeker bij het NIOD, liet was vooral een administratie ve chaos'. Achteraf blijkt dus dat niemand zich daar tijdens de oorlog echt druk om had hoeven maken en wij zullen dat nu ook niet doen. Heel anders lag dat met de Wehrmacht. Elk jaar in april en november werden steeds oudere jaargangen Rijksduitsers opgeroepen zich te melden bij de Wehr- machtkommandantur in Zwolle. Gestaag rukten die op naar 1900, Rob's geboorte jaar. Gezicht op de Kelders De gevel van het markante pand op de hoek van Naauw en Groentemarkt, waar Froukje Koops woonde - tegenwoordig Schlichting - heeft een schuine hoek, een zogeheten afsnuiting, met daarin een dub bel raam dat recht uitkijkt op de gracht van Kelders en Voorstreek. Wekenlang moet Röhrkohl in de winter van 1942 op de bovenste verdieping bij het raam heb-

Leovardia, 2000-2018 | 2010 | | pagina 6