9 Waarom werd Willy opgepakt? Voor zover bekend zat hij niet in het verzet en hij was ook geen onderduiker. De reden zal wel zijn dat de Duitsers in deze fase van de oorlog iedere werkkracht konden gebruiken. Alle gevangenen werden naar het Huis van Bewaring in Roermond vervoerd waar zij werden verhoord. De Duitsers hebben de verslagen van deze verhoren vernietigd, zodat we niet weten waarvan Willy werd beschuldigd. Twee dagen later, op 19 mei, werd hij met dertig anderen naar Kamp Amersfoort overgebracht. Dwangarbeider Vanuit Amersfoort werd Willy op 1 juni 1944 per trein naar Hannover, Duitsland, afgevoerd. Hij kwam daar terecht in het Arbeitslager Mühlenberg, waar gemiddeld 3.000 arbeiders leefden onder zeer slechte omstandigheden. Hij werd tewerk gesteld in de Hanomag fabrieken. Lang heeft zijn verblijf in het Arbeitslager niet geduurd. Al na ruim drie maanden, op 15 septem ber 1944, overleed Willem Lenis, nog geen eenentwintig jaar, aan de gevolgen van difterie. Hij werd begraven op de begraaf plaats Seelhorst in Hannover. Ida en de voogden in Leeuwarden kre gen waarschijnlijk pas na de oorlog bericht van het overlijden. De rouwkaart is geda teerd 11 mei 1945, ondertekend door Ida. Als adres werd opgegeven Voorstreek 62, het adres van Huize Sint Joseph, thuisba sis van het parochiaal armbestuur. Op de kaart wordt een gezongen uitvaartdienst voor Willy aangekondigd. Willem Lenis, werd herbegraven op de Erebegraafplaats Loenen bij Apeldoorn. Een eenvoudige steen herinnert daar aan het korte leven van een Leeuwarder wees jongen. 1 Met dank aan Alfons Bruekers, heemkundever- eniging Nederweert. Hij wees mij op een artikel over Stokershorst, door hem en Huub Janssen gepubliceerd in de rubriek Nederweerts verle den in Nederweerts Weekblad, april 1991. had, maar nog niet het benodigde geld. Het was zijn laatste brielje aan de voog den in Leeuwarden. Mei 1944 In wat later het laatste oorlogsjaar zou blijken te zijn, nam het leven van Wil lem Lenis een dramatische wending. In mei van dat jaar kwamen enkele Duitse infiltranten naar het gebied rond Hel- den-Panningen, waar veel onderduikers zaten en stevig verzet werd gepleegd. De infiltranten waren zogenaamd op zoek naar betrouwbare onderduikadressen. Het lukte hen de adressen te achterha len van ondergedoken mannen die aan de Arbeitseinsatz trachtten te ontkomen. Ook de adressen van verzetsmensen wis ten zij los te krijgen. Enkele dagen na deze actie kwamen de infiltranten terug met gewapende Duitse soldaten. Ongeveer vijftig mensen werden opgepakt, onder wie Willy. Het rooms-katholieke Liefdegesticht Sint Fredericus op de hoek van Keizersgracht en Kruisstraat in 1937 Het eenvoudige gedenkteken voor Willy Lenis op de Erebegraafplaats Loenen bij Apeldoorn Op deze bovenwoning (boven Boomsma, Grote Kerkstraat 42) bracht Willem Lenis zijn prille jeugd door. Foto uit 1976

Leovardia, 2000-2018 | 2011 | | pagina 11