12 als onderwerp van huldigend gedenken werd gekozen. Het hoofdmoment van deze herdenking zal worden gevormd door de opvoering van een historisch tafereel, gevolgd door een historischen optocht. Men dient deze beide niet te beschouwen als een maske rade-vermakelijkheid. Integendeel, het doel is om de tegenwoordige bevolking van Leeuwarden voor oogen te stellen hoe hier in een tijd van groote verdeeldheid op elk gebied een voorbeeld van eensgezind heid is gegeven, dat ook voor de omstan digheden waaronder wij thans leven, nog van kracht is. Natuurlijk kan deze voor stelling geen getrouwe copie van de wer kelijkheid zijn. Ten eerste beschikt men daartoe over te weinig historische gege vens, ten tweede zal de bezegeling van de vereenigingsacten op 21 januari 1435 wel op zeer eenvoudige wijze, zonder staat en praal zijn geschied. Men kon toen even min als tegenwoordig in de toekomst zien en slechts weinigen zullen hebben bevroed van welke groote betekenis deze datum voor Leeuwarden zou worden. Doch wij, die de geschiedenis van de latere vijfhon derd jaar kennen en thans nog de vruch ten plukken dier zegenrijke vereeniging, wij kunnen deze gebeurtenis niet anders zien dan een historisch feit van de eerste orde en als zoodanig hebben we haar dan ook voor te stellen.' Aanvankelijk dachten veel Leeuwarders dat het comité niet in zijn opzet zou sla gen en raakten pas overtuigd, toen het programma werd gepresenteerd, dat heel wat beloofde en ook al snel een grote vraag naar toegangskaarten deed ontstaan. Feest voor iedereen? Al snel kwamen er klachten dat die toe gangskaarten te duur waren om een echt 'volksfeest' mogelijk te maken. Dit kon men de organisatie niet kwalijk nemen; die was beperkt in de geldmiddelen, omdat er niet geput kon worden uit de openbare kas en dus moest ze, in plaats van gratis toegankelijke openbare feesten, selfsupporting werken. Gelukkig voor de minder bedeelden speelde een groot deel van de feestelijkheden zich op en langs de openbare weg af, zoals de historische optocht en de gondelvaart. Ook konden de mensen genieten van de prachtig ver sierde en verlichte openbare ruimte, zoals de Leeuwarder Courant schreef: 'Laat het besef van aller burgerschap van het oude Leeuwarden ons mogen vereenigen tot een gezellig en genoeglijk feest.' De afdeling Leeuwarden van de Com munistische Partij Holland wilde aan die ongelijkheid nog iets doen en schreef de gemeenteraad: 'In verband met het 500-jarig bestaan van de stad Leeuwar den, welk feit op feestelijke wijze zal worden gevierd, nemen wij de vrijheid het volgende voorstel aan uwen raad te doen. Wij stellen u namelijk voor aan alle werkloozen, georganiseerd zoowel als ongeorganiseerd, schippers en werklooze jeugd, in deze feestweek boven de gewo nen steun, als extra steun een bedrag van vijf gulden ineens uit te keren. De toelich ting luidt: Wanneer deze week inderdaad een feestweek voor alle ingezetenen zon der uitzondering bedoeld is te worden en het algemeen bekend mag worden geacht dat de werkloozen bovenbedoeld van hun gewonen steun geen extra uitgaven kun nen doen, zijn wij ervan overtuigd, dat uw college inclusief de geheele Leeuwar der burgerij, volkomen met ons voorstel accoord kan gaan, temeer waar deze extra uitkeering in haar geheel ook weer ten goede zal komen aan den Middenstand. Wij willen hier nog aan toevoegen dat ons insziens deze voor de gemeente onvoor ziene uitgave onder andere mede gedekt kan worden, door de helft van de door de gemeente in die week te ontvangen ver makelijkheidsbelasting. Om u een idee te geven om welke bedra gen het ging: de herdenking in de Harmo nie ƒ1,00; het Iepenloftspul ƒ0,60 evenals de historische optocht met het folklorespel op de Wilhelminabaan; het kinderfeest ƒ0,15 en de sportdag 0,75. Rood, zwart, wit en violet Een historische optocht en tafereel vra gen om een verantwoorde interpretatie van wat we herdenken. Daarom werd in Amicitia een bijeenkomst belegd voor de deelnemers, waarin dr. A. Wassenberg schetste welke kleding zou kunnen wor den gedragen: 'Er is niet zoveel geeste lijke training voor nodig om den sprong van vijf eeuwen terug te durven maken', stelde hij de deelnemers gerust, 'maar in Leeuwarden is het wel moeilijker dan bij voorbeeld in Brugge, omdat er van 't oude Leeuwarden aan monumenten zoo weinig over is. De richting van de oudste stra ten, een paar terpachtige hoogten, enige oorkonden, een enkel tegeltje, een stukje brons, een opgegraven sleutel of dolkje... dat is alles. Kostuums uit die dagen bestaan er niet meer; uit oude beschrij vingen en beeldende kunst moeten wij onze wetenschap putten. Wat de 15e eeuw betreft zijn deze bronnen voor Leeuwar- LiCOV<3LP^t4)t,k

Leovardia, 2000-2018 | 2011 | | pagina 14