17 Anton de Jong, oud-directeur BBF en auteur van dit artikel Collectie: Anton de Jong In 1953 kwam Popkes oudste zoon An toon, altijd genoemd Anton, na een verblijf van twee jaren terug uit Australië, waar hij ervaring had opgedaan bij de bouw van 300 woningen in Brisbane. Hij ging zijn vader assisteren en bouwde mee aan de expansie van de activiteiten in het noor den. Zo kwamen onder meer het Alphage- bouw van de Faculteit der Letteren en het Preklinisch Centrum voor de Universiteit in Groningen tot stand en bejaardenhui zen in Eelde en Assen. Tiemersma, die inmiddels verhuisd was naar Zeist, verkocht zijn aandelen in 1961 terug aan het bedrijf, dat intussen een besloten vennootschap was gewor den onder de naam BBF Bouwbedrijf Friesland. Tiemersma had geen opvolger en had de pensioengerechtigde leeftijd bereikt. Daarmee stopten de activiteiten in het midden van het land. Bestuurlijke activiteiten In 1963 werd Anton de Jong naast zijn vader Popke benoemd tot directeur. In de praktijk kwam het erop neer dat Popke senior zich inzette voor de financiële kant van de bedrijfsvoering en zijn zoon Anton zich richtte op de bouw van de werken. In de jaren zestig bouwde BBF vele woningprojecten in Drachten, zowel voor Philips, de gemeente Smallingerland als voor de woningbouwverenigingen, totaal meer dan 1200 woningen. Hetzelfde kan gezegd worden voor Harlingen, waar BBF gedurende 25 jaar alle woningwetwonin gen realiseerde. In Leeuwarden werden de flats langs de Nylansdijk, de Cura- gaostraat en de Professor Gerbrandyweg gebouwd. Ook bouwde BBF in die periode in Drachten het voormalige gemeentehuis, het belastingkantoor, een machinefabriek en een shagfabriek voor British American Tobacco. De Jong senior zette zich ook maatschap pelijk in; zo was hij jarenlang bestuurs lid van de afdeling Leeuwarden van de Nederlands Aannemers Patroons Bond en bestuurslid van het schoolbestuur van de Middelbare Technische School. Hij was ook landelijk bestuurslid van het Sociaal Fonds Bouwnijverheid. In 1965 kwam ook de jongste zoon, Popke junior, in de zaak. De afspraak werd gemaakt, dat deze zich zou inwer ken in de financiële bedrijfsvoering, ter wijl Anton zich bezig bleef houden met de uitvoering van de werken. Omdat in die jaren het accent op de woningbouw lag ontstond het idee een acquisitiefolder te laten maken om daarmee de utiliteits bouw aan te zwengelen. Het bleek niet nodig, want al spoedig kwam de opdracht voor de bouw van de Haydnschool, gevolgd door de bouw van het Triotel als opvolger van het oude Stadsziekenhuis. Nadat Popke de Jong senior in 1968 door een hartaanval werd uitgeschakeld, zetten de beide broers Anton en Popke het bedrijf voortvarend voort. Er volgde een periode waarin in Leeuwarden talrijke bouwwerken werden uitgevoerd: de Hege Wier, de Klanderij, de FBTO I en II en Friesland Bank Assurantiën. In 1979 betrok BBF haar nieuwe ves tiging op het industrieterrein De Hem- rik; tot dan toe was het kantoor aan de Emmakade in Leeuwarden en de werk plaatsen en de timmerfabriek in Drach ten. Nu werd alles geconcentreerd in Leeuwarden. Van daaruit werden de acti viteiten met nieuw élan voortgezet, zoals een aantal gebouwen in Leeuwarden, de OBF Passage, FBTO III, De Zuivelbond, het Ritske Boelema Gasthuis, de renova tie van Sint Antoon, de Avero Residentie, de Avero Toren, het Slauerhoff College, het Lienward College, de ING Bank, het Oranjehotel, de Rabo Bank, de Rechtbank en de Achmea Toren. Afgezien van bovenstaande gebouwen die voor een niet onbelangrijk deel het gezicht van de stad bepalen, werden in die periode ook grote projecten sociale wonin gen voor de bouwverenigingen uitgevoerd, bijvoorbeeld 900 woningen in Aldlan Oost Het bestuur van de afdeling Leeuwarden van De Nederlandse Aannemers Patroons bond rond 1950. Bekende Leeuwader bouwers, zittend van links naar rechts: H.C. Geveke, B. Winters, R. Wijbenga, G.A. Wiersma en P. de Jong. Staand van links naar rechts: H. Kolk, H. Boonstra en L. Westerbaan Collectie: Anton de Jong

Leovardia, 2000-2018 | 2011 | | pagina 19