20 Demonstratie van de Leeuwarder anarchistische actiegroep Swatte Jat tijdens de opening van het nieuwe gebouw van de Kamer van Koophandel aan de Willemskade. Óp de foto uit november 1978 onder meer Auke van der Berg, Piter Andr inga, George Vijsma, Koos de Vetten en Tjerk Visser gemeente Leeuwarden. Al enige jaren was deze bezig het aanzien van de stad grondig te wijzigen, tot ontevredenheid van veel Leeuwarders. Delen van de oude binnenstad werden gesloopt en vervan gen door moderne kantoren, volksbuurten moesten plaatsmaken voor kant-en-klare nieuwbouw. Het Vliet werd gedempt en geasfalteerd, met als doel dwars door het oude centrum een vierbaansweg te kun nen aanleggen. Bovendien waren er plan nen om onder het Zaailand een parkeerga rage annex atoomschuilkelder te bouwen. Veel karakteristieke negentiende-eeuwse bebouwing rond het stadshart verdween, betonnen kantoorkolossen van verzeke ringsmaatschappijen, banken en postgiro kwamen ervoor in de plaats. Bij het stadsbestuur had het idee post gevat dat de stad door het Rijk werd achtergesteld in vergelijking met uni versiteitsstad Groningen. Dus moest een inhaaloperatie uitgevoerd worden die de stad evenveel uitstraling als haar noorde lijke concurrent zou geven. Leeuwarden zou alsnog kunnen opstomen in de vaart der volkeren en moest nu al gestroomlijnd worden als voorschotje op de éénentwin tigste eeuw, zo schetste het gemeentebe stuur. De stad zou het zakencentrum van het noorden moeten worden, goed bereik baar door ruime vierbaanswegen. Zo'n stad diende een universiteit te hebben en andere belangrijke opleidingen. Dat stad en bevolking daarvoor offers moes ten brengen, was volgens het gemeente bestuur onvermijdelijk. Uiteindelijk zou immers iedereen hiervan in de toekomst profiteren. De ambities van het gemeentebestuur hadden echter een keerzijde. Ondanks de plannen voor een universiteit in de stad, werd er nauwelijks gezorgd voor fatsoenlijke woonruimte voor studenten en jongeren. Oude volkswijken, zoals de Landbuurt, waarvan de meeste woningen inmiddels waren gekraakt, stonden op de nominatie gesloopt te worden. Renovatie was niet aan de orde. Ruimtes voor jonge ren om activiteiten te ontplooien, waren er amper, een echte concertzaal voor pop muziek ontbrak. Initiatieven daartoe van jongerencentrum Hippo werden door de gemeente jarenlang tegengewerkt. Rondweg Wie vandaag de dag Leeuwarden binnen loopt, wordt direct geconfronteerd met de resultaten van het in de jaren zestig inge zette city-beleid: het stationskwartier is Nieuwjaarswens 1978: Brandsma mut fut verworden tot een surrealistische wereld van glas, staal en beton. De kantoorbouw rond het oude centrum, zoals de ruim honderd meter hoge Achméa-toren (bijna drie maal zo hoog als de karakteristieke Oldehove), vormt een schril contrast met het historische karakter en verleden van de stad. Het is het visitekaartje van falend beleid, van een tot buitenprovinciale pro porties gegroeide dwang tot prestige, met de Leeuwarder binnenstad als slachtoffer. Aan het einde van de jaren zeventig was voor Swatte Jat de toenmalige burge meester Brandsma de verpersoonlijking van dat destructieve beleid. Een burge meester die: 'Foorsitter is fanne Euro pese Ferkiesings in Liwwadden. Suu die ut in 't groat doen wille? Het groat Europa van Strauss, Dries en Brandsma.' Burge meester Brandsma en zijn zakenvrien den, de commissaris der koningin, de ver tegenwoordigers van het grootkapitaal, hebben lak aan de de man en vrouw in de straat, schreef Swatte Jat. Ze maken zich niet druk over de woonomstandighe den van de stadsbewoners, ze helpen de de ikieuvtijaju/aweiia voor leeuwaixlisn Ln 1ü+7h

Leovardia, 2000-2018 | 2011 | | pagina 22