21 historische binnenstad van Leeuwarden de vernieling in. Aan de wensen vanuit de buurten, aan de protesten tegen de sloop van wijken en panden, hebben ze maling. Hollandse regentenmentaliteit, in de praktijk gebracht door Brandsma Co., aldus Swatte Jat. 'Arm Liwwadden. Brandsma mut fut! Arme wereld. Alle Brandsma's mutte fut!!' Al enige jaren was in het ten zuiden van Leeuwarden gelegen dorp Wytgaerd een discussie gaande over de gevaarlijke provinciale weg die dwars door het dorp liep en die reeds enkelen het leven had gekost. Om het dorp te ontlasten, zou er een rondweg moeten komen, zo vonden sommige bewoners van Wytgaerd, maar gemeente en provincie wilden daar niet aan. Om de regenteske mentaliteit van de gemeentelijke en provinciale bestuur ders aan de kaak te stellen, kroop Swatte Jat in de huid van de tegenstander. Ver momd als het onbekende 'Burgercomité Brandsma moet blijven', plakte de groep in Wytgaerd affiches met de tekst: 'Wyt gaerd mut fut'. In een begeleidende brief schreef het 'burgercomité': 'Vindt u de belangen van Wytgaerd opwegen tegen de belangen van een hele provincie? Een weg die de Hoofdstad van onze Provincie weer beter bereikbaar maakt, zodat die Hoofdstad haar plaats en taak kan ver vullen als dynamisch en levend centrum van onze Provincie. Wij, van het Burger comité Brandsma moet blijven, geloven dat U niet helemaal beseft, wat er aan de hand is in deze snel veranderende maat schappij. U begrijpt dat beter het dorpje Wytgaerd kan verdwijnen, dan dat een belangrijke toevoerlijn voor de Hoofdstad wordt omgelegd. Het leven is echt niet zo simpel als U als plattelander gewend bent.' Bewoners van het dorp reageerden furieus. Wie zijn deze rechtse idioten en waar bemoeien ze zich mee, vroeg een bewoner van Wytgaerd zich af in een brief aan de Leeuwarder Courant. Een week later volgde een tegenactie. Een affiche met een foto van een platgere- den kat, daarboven in vette, rode letters: 'Is dit jou kat?', werd in Wytgaerd huis aan huis bezorgd, ondertekend met: Swatte Jat. Op de achterzijde de confronterende tekst: 'Hjoed jou kat, moarn jou bern?' In een begeleidende brief verklaarde Swat te Jat zich solidair met de strijd van de bewoners van Wytgaerd voor een rond weg en distantieerde zij zich van het door het burgercomité 'Brandsma moet blijven' verspreide affiche. Bewoners moeten zich vooral zelf voor hun belangen inzetten, was de boodschap van Swatte Jat. 'Bur- Het affiche dat was gericht tegen het nieuwe gebouw van de Kamer van Koophandel aan de Willemskade. Prins Claus, leunend op het betreffende gebouw, spreekt de woorden: 'Brandsma, mut ut nou sü? Nee wel?' gercomité's en Swatte Jatten hawwe der neat mei to krijen'. De affiche van Swatte Jat raakte blijkbaar een gevoelige snaar: de volgende dag hing deze achter tiental len ramen in het dorp. Uitwassen Swatte Jat liet voor het eerst van zich horen in het najaar van 1977, spontaan opgericht door een aantal mensen die elkaar kenden uit het Leeuwarder actie wezen. Sommigen waren actief geweest in de plaatselijke kraakbeweging, ande ren hadden voor lokale actiebladen als Kaktus geschreven, weer anderen maak ten deel uit van de antimilitaristische actiegroep Onkruit of schreven voor het linkse Friestalige blad Sneed, een enke ling had zich teleurgesteld afgewend van de plaatselijke PSP. Onvrede met het gemeentebeleid bleek een gemeen schappelijke drijfveer. Het geloof om via parlementaire weg tot veranderingen te komen hadden allen reeds achter zich gelaten. Op de voorzijde van de gebundelde nummers 8, 9 en 10 van het Swatte Jat-orgaan It Swatte Wiif staat de taartgooier afgebeeld die dankzij een gelijktijdig ontstoken rook bom ongezien in de menigte kon opgaan LcOVflLT^i4)t»k

Leovardia, 2000-2018 | 2011 | | pagina 23