WYTGAERD MUT FUT 23 boven de straat. In de onoverzichtelijke situatie van dat moment, sprintte vanuit het publiek iemand met een taartendoos naar de koets en wierp een slagroomtaart in het gezicht van de verzekeringsdirec teur. Voor menigeen ging het te snel om te zien wat er precies gebeurde. Terwijl sommigen in het publiek nog dachten dat directeur Frieswijk getooid was met een krans van witte bloemen, veegde deze de slagroom van zijn bril en zette de koets spoorslags koers naar het huisadres van de cdk, alwaar de directeur zich in een ander pak moest hijsen. De opening van het gebouw volgde pas anderhalf uur later, in de rook van nog enkele bommen. Drie rookbomgooiers werden opgepakt, de taartgooier wist te ontkomen. Als een neo-Nero van het Friese Rijk had de cdk zich door de straten van Leeu warden laten rijden, stelden de Slach- rjemme Brigades in een pamflet. En: 'Wy wolle de wrald sjen litte dat wy gjin kul- turele minderhyd mear binne, mar ek dat wy de heechste foarm fan polityk tinken birikt hawwe, it boadskip fan it Groucho- Marxisme. In folk dat safïer is, fortsjinnet mear as in healwize regint dy't minacht- sjen toant foar minsken mei in oare tael en achtergroun. Sa'n folk fortsjinnit mear. Sa'n folk hat rjocht op frijheit: op rjocht: op slachijemme: op augurken. Sa'n folk hat gjinien nedich. Een tegelijkertijd verspreid pamflet, ondertekend met 'Sneed, Swatte Jat, Stik, Dong', verwoordde een soortgelijke boodschap: 'Er wordt nog steeds hard geknutseld aan het Groot-Liwwadden, hoofdplaats van het Frisia Magna, dat de heren van Friesland voor ogen staat. Dat is het Frisia Magna van flats, vierbaans wegen, kantoren en fabrieken. Het is de erfenis van een achterhaald wereldbeeld. Maar de heren van Friesland geloven nog in de sprookjes van welvaart, economi sche groei, centralisatie, macht, poen en fatsoen. Vandaar ook dat Z.K.H. Hedzer Rijpstra, regent van Friesland, vandaag het nieuwe gebouw van de FBTO opent. Anders zie je ze niet op straat, niet in Huizum-Bornia, niet op de Emma- kade niet op de Weaze. Ze hebben op kantoor zelfs een eigen WC! Ze kennen niet woorden als: lol en geluk. Het zijn vormloze massa's, inhoudsloze spekulaas- poppen zonder emotie.' Vermomd als 'Burgercomité Brandsma moet blijven' plakte Swatte Jat affiches met de tekst 'Wytgaerd mut fut' Lokale autoriteiten spraken schande over de actie en pleitten voor hoge straf fen voor de rookbomgooiers, maar een briefschrijver in de Leeuwarder Courant verwoordde de mening van velen in de provincie: 'Een slagroomtaart gooien, dat moet vaker!' Nooit meer hebben lokale bestuurders in Leeuwarden zich op een dergelijke wijze in het openbaar begeven en nog jaren later werd aan soortgelijke openingen geen ruchtbaarheid gegeven en waren deze met strenge veiligheids maatregelen omgeven. De boodschap van het Groucho-Marxisme - spontaan anarchisme gecombineerd met humor, gebaseerd op de Amerikaanse filmbroers de Marx Brothers, met Groucho Marx als belangrijkste exponent - was goed over gekomen. Spafiguerrilla avant-la-lettre, en dat op een bewolkte dinsdagmiddag in Leeuwarden. Utopisch-realisme De hit-and-run techniek van het affiche- plakken mocht dan wel effectief zijn, toch bleek de groep meer te willen zeggen dan op affiches mogelijk was. Een tijdschrift beginnen dan? Niemand had er zin in, de animo ontbrak er voor. Bovendien ver schenen in de stad al de bladen Sneed en Stik. Daar hoefde niet nog een tijdschrift aan toegevoegd te worden. Dan maar een soort vlugschrift, maar een echt tijdschrift moest het vooral niet worden. Zo'n vijftig vrienden, kennissen en sympathisanten, maar ook 'prominente' Friezen (zoals een hoofdredacteur van de Leeuwarder Cou rant), kregen het eerste nummer van It Swatte Wiif (augustus 1978) ongevraagd in de bus, een dubbelzijdig A4 kopietje. Het bevatte een uiterst korte ideologische verantwoording: 'Us boadskip krijt de namme Utopysk-Realisme mei: realisme omdat wy ütgean fan it Fryslan fan hjoed- dedei. It Fryslan fan Rijpstra's, Brand- sma's en de Kooimans It Fryslan fan de ekonomyske efterstan. It Fryslan fan, nou lit mar: 't is wol bést. Dat se sizze sille dat wy loftfytsers binne dat wy utopisten binne..., nou bést, dan binne wy dat.' Toegevoegd was een ludieke dreig brief, waarin gesteld werd dat wanneer de ontvanger geen vijf gulden over zou maken naar de girorekening van Swatte Jat, deze It Swatte Wiif niet nog eens zou ontvangen. Binnen enkele weken kon de vijftigste abonnee worden genoteerd. Ondanks de tegenzin groeide het vlug schrift snel uit tot een echt tijdschrift. Na enkele nummers was het twintig pagina's dik, bijna glossy vormgegeven: glad papier en strakke, moderne lay-out. Oplage zestig exemplaren, alleen voor abonnees. 'Offïsjeel Orgaen fan Swatte Jat - Libertair-Provinsialisme', was de vermelding op de voorpagina. De onder werpen varieerden van totaalweigeren, minderheden in de wereld, linkse boek winkels in Londen, commentaar op plaat selijk nieuws, kritiek op het Leeuwarder gemeentebeleid, een afrekening met het door de provincie voorgestelde Streekplan Friesland, tot een anarchistisch kerstver haal, kraken en fikse kritiek op de Friese beweging. Swatte Jat schreef in het Leeuwarders en Fries, pleitte voor een onafhankelijk libertair Fryslan en maakte zich sterk voor de Friese taal. Toch droeg zij de offi ciële Friese beweging geen warm hart toe. De strijd voor het Fries en Friesland moest het werk van de Friezen zelf zijn en niet geleid worden door groeperingen als

Leovardia, 2000-2018 | 2011 | | pagina 25