Juckers fanne Landbuurt Lcovar} 29 Jaap de Groot Haar opa Juckers dreef er op de Land buurt ook een handeltje in. Nadat hij gestopt was met zijn werk als bezorger bij de kledingzaak van Hammer op de Nieu- westad stortte hij zich op de levensmid delen en aanverwante artikelen. In het piepkleine huisje op Landbuurt nummer 71 was de zolder ingericht voor opslag en het gereedmaken van de bestellingen. De boekjes en bestelbriefjes hiervoor had opa op een eerder tijdstip al bij zijn vaste klanten opgehaald. Op woensdagmiddag hielp Alie onder andere met het afwegen van de suiker. Ze had er slag van om de zakken op de speciale manier dicht te vouwen. Ze kan het nu nog. Net zoals ze zich nu ook moei teloos de complete inrichting van de zolderverdieping voor de geest kan halen. Hier stonden de zakken met suiker, daar de flessen met bleekwater en in het mid den de tafel met weegschaal en de snij plank en het mes voor het vetspek. En in de hoek van de zolder het onontbeerlijke 'huuske'. Bedstee vol koopwaar De kleine benedenkamer bood ruimte aan een tafel met twee leunstoelen. Vier stoel en van eenvoudiger soort vonden een vaste plek tegen de bedsteden. Verder comple teerden een pendantkastje, een buffetkast en een kachel de sobere inrichting van de kleine woonkamer. De rechterbedstee werd ook nog als zodanig gebruikt, maar het luik eronder verschafte toegang tot de drankvoorraad. De andere bedstee stond vol met kleine koopwaar als kauwgum, snoep en tabaksartikelen. Na het overlijden van zijn vrouw hield Juckers zijn handel aan om ook nog wat aanspraak te hebben met de vele Land- buurtbewoners. De buurdames klopten overdag regelmatig aan de deur voor een LOL., Dat mijn vrouw Alie na haar schoolse leven bij de supermarkt van Brouwer op Heechterp aan het werk ging was niet zo onlogisch. De kruidenierswaren zaten haar, bij wijze van spreken, in het bloed. Contante betaling Plantinga, opa's vaste drankenleveran cier van het Heerenwaltje, vertelde mij kort geleden dat hij elke maandagmor gen een fikse partij bier en frisdranken op de Landbuurt afleverde. Opa had op het laatst zelfs de leegstaande woning aan de overkant afgehuurd voor de opslag ervan. En het mooiste vond Plantinga dat Juckers na de levering steevast de grote koopmansbeurs uit de broekzak haalde en contant afrekende. Hij had niet zo veel vertrouwen in de banken en - gezien de recente financiële crises - heeft hij daarin behoorlijk gelijk gekregen. Opa en opoe Juckers voor Landbuurt 71 Foto: Jaap de Groot klein boodschapje en een praatje. En 's avonds kwamen meestal de mannen uit de buurt om een paar 'potsjes bier' te halen, maar steevast schoven ze ook even aan om er in de huiskamer alvast een te nuttigen. De kratten met frisdranken en bier stonden in het smalle gangetje onder de (losse) trap; de grote voorraad stond in het berghokje in de voortuin. Zo werd Landbuurt 71 al gauw tot een bekende pleisterplaats. Toen opa wat meer op leeftijd kwam en ook wat strammer werd, begon ook het traplopen steeds minder makkelijk te gaan. Hij deed de kruideniersartikelen van de hand, maar bleef wel bier, fris dranken en tabak verkopen. Van heinde en verre kwamen de klanten vaak nog 's avonds laat naar de Landbuurt om even een 'kratsje' te halen. Ze wisten dat Juckers niet zo vroeg naar bed ging en dus nog laat open was. Principieel als hij was zou opa ook nooit voor 's avonds negen uur een borrel nemen. Hij moest 'de kop d'r wel bij houwe'. Heeft u ook een leuk verhaal of anekdote over de Landbuurt en haar bewoners? Stuur of mail ze naar Aed Levwerd. Bent u oud bewoners van de Landbuurt of Achter Land buurt? Kom dan ook naar de reünie van de Landbuurt tijdens de Liwwadderdag op zondag 15 april 2012 in Zalen Schaaf. Houd de komende nummers van Leovardia goed in de gaten.

Leovardia, 2000-2018 | 2011 | | pagina 31