35 Aan boord van de boeier Tjet Rixt. Links mevrouw Hepkema met zoon Jaap en Keesje Cath, dan Antje Kuipers met twee onbekende vriendjes van Jaap, Mien Rietstra en de schippers van de boeier. Collectie Liesbeth Pol-de Vries Het waren heel andere tijden dan nu. We gingen om 8 uur 's avonds al op stap; als het 10 uur was geweest gingen we meest al nog naar het Tolhuis, waar dan altijd al het buitenvolk naar binnen kwam en dan werd het pas gezellig. Op dinsdag avond ging ik met mijn kameraden Lieu- we Hoekstra, Joop van der Bij en Piet van der Veen naar La Bella. Op deze avond traden daar de Cats, Earth and Fire en andere bands op. Moet je nagaan: ging je midden in de week op stap. Als ze er nu mee aankwamen zou je zeggen: "ben je wel in orde?' Ook kom ik de naam Hylke Tromp in nummer 33 tegen, misschien een ver familielid? Mijn opoe was een Geertje Tromp en is geboren in Balk. Ik blijf het nog steeds een goede zet van mezelf vinden dat ik me heb geabonneerd op Leovardia. Jelle Tromp, Groningen Jaap Hepkema op schoot van Jo Jellema; daarnaast Mien Rietstra en achteraan Klazien Anema Collectie Liesbeth Pol-de Vries Hepkema als werkgever Via een familielid kreeg ik Leovardia 33 aangereikt over de familie Hepkema. Na dit artikel was ik helemaal ontgoo cheld door de negativiteit in de memoires van Jaap Hepkema over zijn ouders. Het zijn uiteraard zijn belevingen en ervarin gen. Maar het staat zo haaks op de vele positieve verhalen en ontzettend mooie belevenissen van mijn moeder, Mien Riet stra, die 12,5 jaar bij de familie (hard) gewerkt heeft en bij hen inwoonde. Meneer Hepkema was heel goed voor zijn personeel. Na een reis kreeg het per soneel ook wel eens een cadeau. Ze moch ten regelmatig een dag mee op de boeier met twee schippers en dan was het genie ten van wind en water. Of een tocht met de salonboot, de Tjet Rixt, en dan bakte meneer Hepkema zelf pannenkoeken voor iedereen, terwijl mijn moeder eigenlijk de kokkin was. Ook deelnemen aan een rondvlucht met een Fokker. Mijn moeder mocht altijd haar nicht Door Sterk mee nemen en zij is dikwijls mee geweest in al die jaren. Als meneer Hepkema klaagde over de belastingaanslagen, die hij betalen moest, lachte mijn moeder en zei ze: 'Ik zou wil len, dat ik het betalen moest, want dan had ik ook de inkomsten gehad!' Na zo'n opmerking kon hij er ook wel weer om lachen: 'Ja, daar heb je gelijk in.' Mijn moeder was de oudste uit een gezin van 6 kinderen en de opmerking van Jaap: 'Hoe vaders met zes kinderen dat dan wel hadden', zou hij wel eens van mijn moeder gehoord kunnen hebben. Want meneer Hepkema kwam graag bij mijn opa en oma thuis, een warm nest met 6 kinderen. Dan gaf hij te kennen dat hij ook wel zo'n groot gezin had willen hebben!? Mijn opa was zeer geïnteresseerd in de politiek en daar zetten ze samen graag een boom over op. Tijdens de oorlog had den mijn opa en oma onderduikers, waar meneer Hepkema van op de hoogte was. Hun eigen zonen waren ondergedoken bij verschillende boeren in de omgeving. Met Sinterklaas werd er inderdaad flink uitgepakt. Ook bracht hij bij een feest, na een diner, wel eens een fles champagne in de keuken voor het personeel. In de oorlog waren er ook gasten en diners en als er eten over was, mocht dat door mijn vader, zijn broers of mijn moeders broers opgege ten worden. LcOVflLT^i4)t»k

Leovardia, 2000-2018 | 2011 | | pagina 37