Mat, Mat OTI imm, 5 Nieuwestad zuidzijde met uiterst rechts de Winkel van Sinkel op de oosthoek van de net niet zichtbare Oude Lombardsteeg. Tekening uit 1847 in het Fries Museum fiehuis De Spiegelzaal te huur. De onder nemer Bender, die ook nog in onroerend goed handelde en in de stad zelfs diverse koffiehuizen, winkels en woningen bezat, had inmiddels zijn logement aan het Rui- terskwartier opnieuw ingericht en mikte met logies voor veertig personen daarmee vooral op kooplieden en reizigers die de Beurs bezochten. Omdat er geen kastelein belangstel ling voor zijn Spiegelzaal toonde, moest Bender de exploitatie voorlopig zelf voort blijven zetten en opnieuw traden nu en dan allerlei speciale attracties in zijn zaak op. Zo vonden in de winter van 1890 op drie avonden in de week 'Grote Volksvoor stellingen' plaats door een operettegezel schap, waarbij telkens enkele korte blij spelen of operettes werden opgevoerd en de zaal zelfs in een eerste en tweede rang was ingedeeld. In het voorjaar van 1891 werd iedere woensdagavond gratis dans- onderricht gegeven, maar diende eerst wel 10 cent entree te worden neergeteld. In de herfst kon vervolgens de opgedane kennis tijdens het wekelijkse bal op don derdagavond of op andere danspartijen in praktijk worden gebracht. Ondanks deze toeloop naar De Spiegelzaal bleef de Oude Lombardsteeg met zijn slechte bestrating voor velen een onaantrekkelijke en doodse straat tot daar in de loop van 1892 veran dering in kwam. De Oude Lombardsteeg In het begin van de 19e eeuw stonden aan het begin van de Oude Lombardsteeg aan weerszijden van de Nieuwestad een twee tal zeer voorname woonhuizen. Aan de westkant stond het grote dubbele heren huis waar tot eind 1865 de Leeuwarder oud-burgemeester Boelens woonde en ook enkele jaren het Hoofdkantoor van de Administratie van 's Rijks geldmiddelen in Friesland gehuisvest was. In 1866 werd dit huis met achterliggende ruime tuin, groot koetshuis en stalling verkocht. Ook het huis erachter met 'tapperij', gelegen op de hoek van de Oude Lombardsteeg en het Ruiterskwartier, vormde onderdeel van de verkoop, maar was nog verhuurd aan kas telein Van der Meulen. In dit dubbele woonhuis aan de Nieuwe stad werden na deze verkoop op de bega ne grond twee winkels gevestigd. Aan de zijde van de Hoedemakerssteeg opende J.A. Thöne een magazijn met porselein en kristal. Toen deze goed florerende zaak in 1883 sloot vestigde eerst M. de Vries er een manufacturenzaak, later gevolgd door een klokken- en horlogewinkel van Simon Bolman. Op de hoek met de Oude Lombardsteeg kwam in 1873 een zaak in huishoudelijke artikelen van J.U. Proost, waarin zich vervolgens vanaf 1892 het bekende kledingmagazijn van de Gebr. Kaller Co vestigde. prachtig is gedecoreerd'. Toch moet het er in de niet al te ruime en rokerige feestzaal krap en benauwd zijn geweest en hadden de optredende artiesten weinig ruimte op het eenvoudige podium. Dat was eigenlijk niet meer dan een smalle verhoging met aan weerskanten een vast scherm, waar achter de artiesten naar voren konden komen. Het geheel was weliswaar door een gordijn van de zaal afgescheiden, maar het publiek zat tijdens de opvoering toch vrij dicht bij het toneel, waarop soms een deel van de artiesten, vaak enkele 'lieftallige' zangeressen, op de achtergrond gezeten hun beurt af moesten wachten. Ook in 1886 bezorgde zo'n gezelschap uit Rotterdam met zestien personen de bezoe kers van De Spiegelzaal tegen een entree van 10 cent een avond vol ontspanning met voordrachten, sketches en populaire liederen. Ondanks de vaak onbekende artiesten was het regelmatig zo druk, dat veel gasten geen plaats meer konden vin den in de zaal die toch zo'n 150 zitplaatsen telde. Een enkele keer kon men er zelfs een bijzondere voorstelling bijwonen, zoals het optreden van 'de wereldberoemde Heer Professor Bosco Jr. de grootste Tovenaar, Geestenbezweerder en Illusionist met zijn Ars Magica, het nieuwste van de tegen- woordigen tijd'. Tegen betaling van 10 cent konden de bezoekers zich bovendien vergapen aan het wonderlijke verschijn sel van de 'Zwevende Dame'. Voor wie op andere momenten een genoeglijk uurtje in de zaak wilde vertoeven was er gewoon lijk afwisselende piano- of orgelmuziek. Hoewel door dergelijke voorstellingen aardig wat publiek naar de Oude Lom bardsteeg kwam, stond toch in 1889 kof Hij "heb ik hul japmijegen te t*- rirhttndart mijdt: Zaititané. hint Lomhanisleeg vin af hrfni GEOPEND S. OuiuuTt bi-Tft'l ik bo iiiinLf mcritn mIv Advertentie van J. Smit in de Leeuwar der Courant van 5 april 1900 tij 1x4 fillUifk aan. Ja SillTEZ., lullfidLHJH'JÏDElf tiittïlrul SFCTN

Leovardia, 2000-2018 | 2011 | | pagina 7