Een jongensclub van 1935 tot 23 januari 1945: De Zwarte Hand en De Zwervers De Zwarte Hand LcoVflivK BRANDBEK. 26 Joop de Jong In 1933 was ik drie jaar en mijn ouders vonden mij oud genoeg om buiten te mogen spelen. Daar trof ik mijn buurmeisje Akkie van Wieren. Wij hadden onze groentewin kel op nummer 39 en Akkie woonde op 41. Haar ouders hadden een boek- en kunst handel. Akkie was een jaar ouder dan ik en heel wijs. Zij verklaarde mij veel dingen in de wereld waar ik toen nog geen weet van had. Ook leerde ze mij liedjes als Poes- jemauw en Klink, klokje, klingelingeling, waarvan ik de tekst niet begreep maar de melodie heel mooi vond. Wij reden met onze houten stepjes op het trottoir om de hoek maar niet verder dan de hoek van de Burmaniastraat en mochten onder geen beding verder of van het trottoir af wegens het drukke verkeer, vooral in de richting Kleine Kerkstraat. Ik was nogal boos toen op een dag het trottoir was versperd door een hoop zand of klei. Later bleek dat op die plaats, Nieuwe- stad 33, een gloednieuw winkelpand werd gebouwd voor de familie Holwerda. Toen Gerard Holwerda oud genoeg was voor de kleuterschool, ben ik als gids aangesteld om hem naar de school op het Toernooiveld te begeleiden, want ik had al een jaar erva ring op die route. We moesten onze ouders beloven van en naar school elkaar stevig bij de hand vast te houden, vooral in de Kleine Kerkstraat met de smalle trottoirs en heel druk verkeer van vrachtauto's en paarden- wagens van en naar het bodeterrein op het Oldehoofsterkerkhof. Ook voor en na school zochten wij elkaar op. In dezelfde tijd betrok de familie Van Wieren de mooie nieuwe winkel in de Peperstraat. Onze 'actieradius' is daarna steeds ver groot en in 1934/1935 kende ik behalve Gerard ook zijn broer Allard, de oudste van In Leovardia 18 heeft Hens ten Thije de jongensclub De Zwervers reeds ten tonele gevoerd. Nu komen de clubverslagen aan de orde en met name de rol van Allard Hol- werda als voorzitter van de club van alle jongens rond het huidige 'Vondelingpleintje' op de Nieuwestad. Ik heb deze aflevering opgedragen aan de familie Allard Holwerda. Het 'Vondelingpleintje' in de jaren dertig

Leovardia, 2000-2018 | 2013 | | pagina 28