LcoVdiv<)t^i»ll 30 tocht: de eeuwen daalden op ons neer toen we onder de pijpen doorgingen. Er kwamen geheimzinnige openingen en deuren op uit. Later las ik dat de gemetselde pijpen vaak eeuwen oud zijn. De druk op de bogen houdt het metselwerk prachtig op zijn plaats en hoeft zelden vervangen te worden. Fietsen, zwemmen, zwerven, vuurtje stoken Regelmatig maakten we fietstochten, die ikzelf noodgedwongen op de step moest doen. Ik had wel een wrakke fiets, maar de banden waren versleten en er waren geen nieuwe voorhanden door de afwijkende wielmaat of de distributie. Meestal gingen we richting Grote Wielen om een roeiboot te huren en te zwemmen of naar de ondiepe Kleine Wielen met zijn zandbodem, waar de oevers meer mogelijkheden boden om door het riet en de bosjes te struinen en een tent op te zetten. Ook maakten we zonder toegangskaartje het bos van Ypey onveilig; vooral de donkere grot was spannend. Van de expedities naar de Kleine en Grote Wie len is uitvoerig bericht in de verslagen. Behalve Allard had ook Sino een veld kijker. Daar was voortdurend wat mee; hij liet hem in het water vallen of verloor hem onderweg. Bij eenzelfde gelegenheid raakte Piet een schoen kwijt en toen hij dat bemerkte was het te laat om naar het verlaten kampement terug te gaan. Toen Allard eens niet aan zijn bril dacht en ermee in het water dook verloor hij zijn bril en die kwam ondanks veel zoeken onder water niet meer boven. Daarna noemden wij het verbindingskanaaltje tussen de Grote en de Kleine Wielen, dat wij eerder 'Theems' hadden genoemd, 'Brilsloot' en de plaats waar dit gebeurde 'Brilplaats'. Stomme streken noemden we 'zakken- werk' en dat kwam regelmatig voor. Aan het eind van de middag ging ieder zijns weegs. Wanneer iemand klierig deed zei den we: 'lig niet te kalegezichten!' We zijn regelmatig door boze mannen achtervolgd. Meestal omdat we vuurtjes stookten op ongewenste plaatsen maar ook wel door badmeesters van de Grote Wielen, bij voorbeeld omdat we door het damesbassin zwommen of hun vlot belegerden. Allard en Gerard, die de beste resultaten hadden met het schieten met de katapult, schoten een keer vanaf de andere oever Natuurzwembad De Kleine Wielen in 1955 - Foto: Sjoerd Andringa van de Harlingertrekvaart op de golfplaten van de vuurwerkfabriek van Schuurmans aan de noordkant. Daarop kwam het vol tallige personeel naar buiten en bedreigde ons met gebalde vuist. Gelukkig voor ons waren wij aan de zuidkant, met de vaart tussen ons in. Het verhoogde de spanning dat de brugwachter dreigde de brug dicht te draaien. Niemand heeft ons ooit te pak ken gekregen. Eenmaal stuitten we bij de Kleine Wielen ongewild bij een gewapende verkenningstocht op een vader met zijn zoontje. Die reageerden zoals we dat niet gewend waren. Ze gingen meedoen met ons spel als verkenner of indiaan. Leuk! Later bleek dat het een brandweerman was, een achterbuur van de Ten Thijes. Om het nog echter te maken namen we ook wel eens wat te eten mee. Voor ver voer van onze uitgebreide uitrusting en de tent hadden de Ten Thijes de wielen van een vliegende Hollander ter beschikking gesteld. Samen met de Holwerda's maak ten ze een mooi fietskarretje waarvan de inhoud heel precies was gemeten in milli- meters en centiliters. Helaas was de ver binding fiets - karretje niet stevig genoeg en het karretje daardoor geen lang leven beschoren. Van onze belevenissen bij de Kleine Wielen heeft Otto Jan een fraaie tekening gemaakt. In 1943 vind je in de verslagen ook beschrijvingen van de natuur. Een citaat uit een beschrijving van Gerard: We gin gen een verkenningstocht ondernemen want we zagen niet ver van ons af allemaal bosjes en rietvelden. Het was hier een prachtig stukje natuurschoon. Hier en daar waren kleine meertjes tussen het riet. We gingen naar een schiereilandje. Toen we hier waren zagen we in het heldere water hele mooie grote vissen zwemmen. We besloten naar deze plek bij de Grote Wie len een hele dag te gaan'. Na zo'n belevenis werd het verslag, zoals wel vaker, afgeslo ten met: 'Het is een prachtige dag geweest.' Fietstochten Behalve de fietstochten naar de Grote en Kleine Wielen gingen we ook wel verder.

Leovardia, 2000-2018 | 2013 | | pagina 32