LcoVdiv<)t^i»ll 6 De Breedeplaats in 1898. Bij Anne Aukes Rauwerda hangt de klomp al uit - Collectie Familie Rauwerda zij precies getrouwd zijn. Auke Tjallings was de tweede zoon in het gezin. Op 21 mei 1727 trouwde hij met Antje Sijdses, ook geboren in Rau- werd. We kunnen ervan uitgaan dat zij de naam Rauwerda (van Rauwerd) al gebruikten. Als schipper (beurtschipper, turfschipper?) waren ze veel onderweg en hadden daardoor veel contacten in de wijde omgeving. In 1748 woonden in Rauwerd 97 gezin nen met een totaal van 369 inwoners. Voor de belasting werd Auke Tjallings in dat jaar aangeslagen als veerschipper met een gezin van 4 personen van 12 jaar en ouder en 3 kinderen onder de 12 jaar. Woonde het hele gezin op het schip? Het lijkt aannemelijk, maar hiervan is geen bevestiging te vinden. De tweede zoon, genaamd Anne Aukes, slager van beroep, geboren op 15 maart 1737 en getrouwd op 26 november 1758 met Geeske Herres, nam met zijn kinde ren Auke, Melle en Antje en zijn klein kinderen op 30 december 1811 officieel de naam Rauwerda aan. De akte vermeldt daarover: zijnde Anne Aukes de slagter, wonende te Rauwert heeft dezelve ver klaard, dat hij aanneemt den naam van Rauwerda voor familienaam, enzovoort'. De oudste zoon van Anne Aukes, Auke Annes Rauwerda, geboren te Rauwerd op 22 augustus 1762, was timmermans knecht en trouwde op 27 juli 1806 met zijn huishoudster Swolkje Abes van der Velde. Hij was toen 44 jaar. Hij overleed op 12 juli 1812, nog geen 50 jaar oud en liet een weduwe met twee jonge kinde ren achter: Anne Aukes van vijf jaar en Abe Aukes drie jaar oud. De oudste van de twee, Anne Aukes, werd slagersknecht en trouwde op 22 mei 1830 met Dieuwke Jans Hiemstra uit Mantgum, die overleed toen ze nog maar 27 jaar oud was, enkele weken na de geboorte van een levenloos kindje. De weduwnaar bleef achter met het verdriet en één dochtertje, Aukje Annes, nog maar drie jaar. Hij trouwde opnieuw op 29 september 1838 met de weduwe Meike Gerbens Rinsma. Op 4 maart 1839 werd hun zoon Auke Annes Rauwerda geboren. Er volgden nog vier kinderen waarvan er twee voor hun vol wassen leeftijd overleden. Zoon Auke Annes Rauwerda trouwde op 13 februari 1862 met de toen twintigjarige Saakje Meinderts Boermans uit Wirdum, die katholiek was. Tot dan toe waren de Rauwerda's protestant, zoals blijkt uit de vele doopregisters. In het handgeschreven Latijnse register van de rooms-katholieke parochie Wytgaard tekende de toenmalige deken J.P. Jorna op, dat Auke Annes op 6 februari 1862 katholiek werd. Volgens het doopregister werd hij een week voor de trouwdatum gedoopt. Tijdens de huwe lijksmis in de kerk van Wytgaard op 16 februari 1862 nam hij voor het eerst deel aan de eucharistie. Deze Auke Annes Rauwerda was de grootvader van mijn vader Auke. Als 'koopman' vestigde hij zich met zijn gezin in Wytgaard. Er werden vijf kinderen geboren, waarvan de twee oudste meisjes jong overleden. Ze werden begraven op de rooms-katholieke begraafplaats in Wyt- gaard. Twee zonen bleven in leven, waar van de oudste geheel volgens de gewoonte Anne Aukes heette. Tijdens de grote Landbouwcrisis was er grote werkloosheid op het Friese platte land en daarom verhuisde ook Auke Annes op 1 juni 1875 als 'werkman' met vrouw en drie jonge kinderen van Wirdum naar Leeuwarden om in de stad zijn geluk te beproeven. In de Rochebrunesteeg, tussen de Grote Kerkstraat en de Bagijnestraat, vonden ze een woning op nummer 3. Nu is deze steeg nog te vinden tegenover het Princessehof naast de voormalige Fran- sche Kostschool voor meisjes, daarna Hoogere Burgerschool voor meisjes, later Middelbare Meisjes School genoemd. Auke

Leovardia, 2000-2018 | 2013 | | pagina 8