Op den len Maart 1946 heeft de Plechtige Bij zetting plaats van de op 29 Febr 1944 te Seheveningen gefusil leerde leden Ver zetsorganisatie „De Oranje Vrijbuiters", w iar onze geliefde Man en Vader Christiaan Kerkhof een der slachtoffers was. Deze plechtigheid zal plaats hebben op de Derde Algemeene Be graafplaats „Tolsteeg" te Utrecht, des n.m. 2.30 F. KerkhofPostma, Anny, Henk, Jaap L'warden, 28 Febr. '46 Billitonstraat 5. LcoVdLr^r*»II 8 den een paar koude maanden waarin het met de voedselvoorziening steeds moei lijker werd. Iedereen had daarmee te maken, maar zonder mijn vader was het voor mijn moeder extra moeilijk een huis houden reilend en zeilend te houden. Het is echter wonderlijk hoe het onmogelijke mogelijk wordt gemaakt als de noodzaak daartoe dwingt. Hoe mijn moeder het elke dag weer lukte de monden te vullen, is voor mij nog altijd een wonder. Zeker zal ze hulp hebben gekregen, waarbij ik wel een paar mensen voor de geest kan halen die dat geweest kunnen zijn, maar con crete beelden hoe die hulp werd geboden, heb ik niet. Daarnaast bestonden de dingen van alle dag voor haar uit sturing geven aan het gezin en er voor zorgen dat wij als kin deren 'goed terecht' kwamen. Een goede schoolopleiding was daar voor nodig en ze overlegde dit in brieven met mijn vader en er werd voor mij aan de HBS gedacht. M I III UB Advertentie bijzetting van de Oranje Vrijbuiters op begraafplaats Tolsteeg te Utrecht Collectie H. Kerkhof Voor deze opleiding was een voorberei dende HBS-klas nodig, die verbonden was aan een school in de Tjerk Hiddesstraat.' Zoals Henk Kerkhof hierboven schrijft, zat in een naastgelegen cel pater Jacques Schreurs, die eveneens ter dood veroor deeld werd. Grillig als zij waren, haalden de Duitsers hem op een morgen uit de cel en brachten hem... terug naar zijn paro chie in Limburg. Hij was ook schrijver, die vooral bekend geworden is vanwege zijn boek Kroniek Eener Parochie (1941-1948) waarop de beroemde televisieserie uit de jaren zeventig Dagboek van een herders hond is gebaseerd. Schreurs woonde in het klooster van Stein, vlak bij Geleen, waar hij ook ligt begraven. Hoezeer deze pater Kerkhof waardeerde, blijkt uit het gedicht dat hij aan hem wijdde en dat getuigt van een sterke lotsverbondenheid en van een hoog moreel: ZIJN BLOED IS NOG NIET DROOG... Zijn naam 'Oom Chris', dien had ik hem gege ven; En elken morgen, als hij goed van pas Zijn deken en zijn bed aan 't bouwen was, Heeft hij het Friesche volkslied aangeheven. Daarna ging hij aan 't klossen op zijn blokken; Dan wist ik dat hij bad: een diepe zucht Gaf meer dan eens aan zijn beklemming lucht; Maar niet één keer heb ik hem hooren wrokken. Zijn oude sokken draaide hij tot ballen Waar hij mee kaatste; met dit tijdverdrijf Hield hij zich staag den onwil van het lijf; En steeds beducht in hartzeer te vervallen, Bedacht hij grappen, kleine snakerijen. Hoe dikwijls heeft hij mij door een lekken wand, Die goede buur, die edele trawant, Bij dag en nacht doen lachen of doen schreien! In Leeuwarden had hij zijn timmerwinkel En zijn gezin waarnaar hij heimwee had; De brief van zijne vrouw begon met 'Liefste schat', Sloot met een kus en hemels stergerinkel. Uit liefde tot zijn land had hij verzet bedreven Maar in zijn grooten eenvoud niet verheeld Dat hij met handgranaten had gespeeld; Met inzet van zijn leven. Eergist'ren werd zijn balspel onderbroken; Hij ging en viel; zijn bloed is nog niet droog. Alleen een meeuw die Hollands kust bevloog Zag uit een duinpan wéér een salvo rooken. Waalsdorpervlakte Aan de vooravond van de executies vroe gen de ter dood veroordeelden om gees telijke bijstand. Dit werd geweigerd. Ook het schrijven van een afscheidsbrief werd niet toegestaan. Om 12 uur 's nachts kregen ze een galgenmaal: brood met jam en een sigaret. Geboeid werden ze weg gevoerd. Op de rand van het massagraf, vlak voor de executies op de Waalsdor pervlakte, kregen Bertus Heij en Jan van der Voort te horen dat zij gratie kregen. Zij moesten wel toezien hoe hun makkers twee aan twee geëxecuteerd werden. De belangrijkste reden voor de gratie van Bertus Heij was dat hij tegelijk jarig was met Hitler. Zijn straf werd omgezet in 20 jaar tuchthuisstraf, hetgeen Dachau betekende, waar Jan van der Voort ove rigens ook belandde. Het vonnis werd op 29 februari 1944 op de Waalsdorper- vlakte voltrokken. Hun laatste woorden waren: 'Wij sterven voor God, Koningin en Vaderland'. Henk Kerkhof: 'Het was 29 febru ari 1944 toen ik 's middags vanuit school thuiskwam en al mijn zinnen tegelijker tijd verdoofd werden en op hol sloegen. Binnenkomend door de deur van de bijkeuken, waarvan het geluid elke zon dag verbonden was met de thuiskomst van vader, zag ik mijn moeder in alle staten van verdriet. Ze was alleen en ik verstarde door haar zo te zien zitten. Op tafel lag de krant en intuïtief voelde ik dat die de oorzaak was van haar niet te stuiten snikken en niet tot bedaren te brengen hartverscheurend verdriet. Net veertien was ik en wist niet hoe ik iemand in zijn intense verdriet kon bij staan. Mijn ogen gleden over het bericht van de executie van de achttien leden van de verzetsgroep waar mijn vader deel van uitmaakte en om te tonen dat ik alles wilde doen om haar ontroostbaar leed te keren, verfrommelde ik woedend de krant tot een prop en gooide hem in de kachel. Alsof daarmee die gruweldaad van het doodschieten teniet werd gedaan, dat het niet waar was wat er in die krant stond. Nog zie ik hoe de vlammen even

Leovardia, 2000-2018 | 2013 | | pagina 10