Martha Feitsma 'Uit m'n bakvischtijd!' X q <f, "2- LiC0Vac^t^i»2 11 Michael Kaptein Martha Feitsma (1907-1944) hield van 29 augustus 1922 tot en met 16 juli 1923 een dag boek bij waarin ze een mooi beeld neerzet van het persoonlijke en sociale leven van een middenstandsmeisje uit die periode. Ze komt over als een vrolijk meisje dat van een onbezorgde jeugd geniet. De citaten die u hieronder kunt lezen zijn letterlijk over genomen uit het dagboek. Martha Feitsma werd geboren in Leeu warden op 25 november 1907, als dochter van de Leeuwarder winkelier Philippus Feitsma, uitbater van een winkel in mode artikelen aan de Nieuwestad 76 (tegen woordig in gebruik door Top Merk Schoe nen outlet). Het gezin Feitsma woonde boven de winkel en bestond naast vader Philippus en dochter Martha nog uit moe der Judikje Cohen en halfbroer Benjamin Feitsma. Ten tijde van het schrijven van Martha samen met haar drie kinderen. Deze foto is genomen in augustus 1942. Martha was toen 34 jaar haar dagboek woonden Martha en haar ouders hier nog altijd. Haar halfbroer Benjamin was echter zijn eigen winkel begonnen en in 1919 in het huwelijk getreden. Zijn winkel aan de Nieuwestad 100, gelegen direct ten oosten van C&A, vierde in 1934 haar twintigjarig bestaan. Heil U! Martha begint haar relaas met een omschrijving van zichzelf, met begelei dende tekening. Met deze illustratie lijkt zij voornamelijk haar kapsel te willen tonen, maar zij portretteert zichzelf met een brandende sigaret in haar mond. De vraag rijst of zij dit deed omdat zij zelf rookte, hetgeen niet blijkt uit het dag boek, of vanwege de aanblik die dit de tekening, en dus haarzelf, meegaf. Ook staat er op het voorblad de volgende tekst: 'Degene die in dit boek leest zon der mijn toestemming is een onbeschei den mensch. Ik zou hem of haar raden, die nieuwsgierigheid dan ook maar onbe vredigd te laten. Heil U! 11 '12 1922'. Zoals u ziet is deze waarschuwende mededeling later toegevoegd. De aan leiding hiervoor omschrijft ze als volgt: 'Hier begint weer een ander gedeelte, want ik ben 25 Nov. 15 jaar geworden. Omdat Moe m'n dagboek gevonden en gelezen had ben ik er een tijdje mee opge houden. Reden zie bldz 9 FF'. En wan neer men dan naar de verwijzing gaat vindt men de volgende uitspraak van Martha: 'Nu is Moe kwaad dat ik de hee- le middag uit ben geweest en nu moet ik alleen thuisblijven. Mij een pil! Ik denk altijd maar: 't Gaat zoó over me heen'. Koninginnedag Uitgaan was iets dat Martha graag en regelmatig deed. Hier dient natuurlijk wel aangemerkt te worden dat uitgaan voor haar de letterlijke betekenis had, in tegenstelling tot de hedendaagse associ atie met het woord. Zo doet ze verslag van een aantal evenementen in de stad waar ik u graag enkele voorbeelden van wil meegeven. Op 31 augustus 1922: 'Koninginnedag. De heele stad was ver sierd met vlaggen. 's Morgens was er optocht, 's middags waren er wedstrij den op 't Zaailand en ijsbaan, en wed rennen op de Wilhelmina baan'. Ook in die tijd was de verjaardag van onze koningin dus al een hele gebeurtenis. In 1922 ging het natuurlijk om de verjaar dag van koningin Wilhelmina, vandaar de voor ons afwijkende datum. Ze laat ook blijken dat ze sympathie koestert voor voetbalclub LAC Frisia, dit doet ze naar aanleiding van een L. Zelfimpressie van de hand van Martha Feitsma. Deze tekening staat op het voor blad van haar dagboek

Leovardia, 2000-2018 | 2013 | | pagina 13