LiC0Vac^t^i»2 12 IJspret op de Nieuwestad in de jaren twintig van de vorige eeuw. Het derde huis vanaf rechts gezien is nummer 76, de winkel en woning van de Feitsma's. De naam staat op de gevel wedstrijd die ze bezoekt. Hierover meldt ze: 's Middags ben ik naar een voet balmatch geweest Frisia-Alcides of lie ver Leeuwarden, want A (Meppel) was niet gekomen. L heeft met 3-1 gewon nen. Reuze schande voor Alle Frisianen'. Deze sympathie lijkt ze te delen met haar halfbroer Benjamin, in Leeuwar den beter bekend als Beike, want hij schrijft in 1933 een jubileumrevue voor deze voetbalvereniging. Verder doet ze nog verslag van het huwelijk tussen mr. W. baron Röell en A.C.E.W. barones van Harinxma thoe Slooten op 19 december 1922. Dit was kennelijk een dusdanige gebeurtenis dat zij er ooggetuige van is geweest, blijkens de volgende uitspraak: 'Freule! Anike (A.C.E.W.) Harinkesma thoe Slooten is vandaag getrouwd met Baron Roëll. Ze zag er snoezig uit even als haar 4 bruidsmeisjes'. De bruid was de dochter van onze toenmalige commis saris der koningin, Pieter Albert Vin cent van Harinxma thoe Slooten. Dit zal wellicht een reden geweest zijn dat het bruidspaar publiekelijk te aanschouwen was. Naar deze 'Piet Harinxma' is het Van Harinxmakanaal genoemd. Of u m'n cavalier wilt zijn Martha had zelf ook interesse in jon gens, dat is bij tienermeisjes van alle tijden. Zo levert ze verschillende malen commentaar op diverse jongeheren, hetgeen uiteenloopt van vermakelijk tot aandoenlijk. Ze vindt het volgende van een eventuele aanbidder van haar vriendin Griet: 'Louis Velleman, een niet mooie, maar ook niet leelijke Jon gen (alleen een beetje geel) is geloof ik verkikkerd op haar, want hij zweeft de heele dag om haar heen'. Ze houdt zich op een gegeven moment bezig met het vraagstuk wie haar begeleider moet worden voor een bal, en dat doet ze als volgt: 'Ik weet nog maar niet wie ik vra gen zal voor het bal van onze school. Ici Velleman vind ik tot nog toe de leukste en knapste jongen om te vragen, maar er zijn 2 bezwaren n.l.: Of zijn owel jaar (joods rouwjaar) dan wel uit is en of hij dan al in dienst is. Louis Sanders is ook wel een knappe jongeling maar het lijkt mij toe, dat hij heelemaal niet dan sen kan en hij is zóó bleec, en dat ben ik, (geloof ik) heelemaal niet'. Een leuk detail aan deze quote is dat Louis San ders het jongere broertje is van Martha haar latere echtgenoot, Joseph Sanders. Ze gaat naderhand nog verder met deze queeste: 'Om 7 uur werd er gebeld en Meneer de Vries van de Eewal aan gekondigd. Ik kreeg een hoofd als een rooie kool en lispelde maar iets toen hij me goedendag zei. Ik bemerk dat ik nog niets van hem verteld heb. Die hij is de bewuste jongeling die ik voor 't bal gevraagd heb. Dinsdag heb ik hem de volgende brief geschreven: "Mijnheer, Als leerlinge van de Meisjes HBS heb ik de vrijheid U beleefd te vragen of U op het schoolbal dat 17 Februari gehouden wordt m'n cavalier wilt zijn. Uw gunstig antwoord gaarne tegemoetziende Hoog achtend Martha Feitsma". Ik heb in de brief heel netjes U gezet maar we zeggen je tegen elkaar. Hij valt me 100% mee. Ik vind hem wel leuk! Hij is wel een uur bij ons geweest en ik ben doodsbenaauwd dat ik elke minuut een stommiteit heb begaan'. Van het bewuste bal heeft Martha helaas geen verslag gedaan, dus wij kunnen alleen maar raden naar hoe dit avontuur is afgelopen. Geen tannis uitspreken! Qua dansen zal Martha geen slecht figuur hebben geslagen aangezien ze danslessen nam bij een meneer Leviet. Ook hier komen de jongens ter sprake: 'Vanavond was ik naar dansles bij Men. Leviet, een aardige man. We hebben geen leuke club, ongeveer 15 meisjes en 2 jongens. En wat voor jongens!!!!' Martha was overigens vrij geïnteres seerd in het verenigingsleven, op school was ze ook actief in een theaterclub. Daarnaast geeft ze in het dagboek aan dat ze buiten haar overige bezigheden nog wel zoekende was naar interessante dingen om te doen, getuige de volgende uitspraak: 'Ik denk, dat ik me opgeef als lid van de joodsche Kraaivereeniging. Niks voor mij!' Uiteindelijk vind ze toch iets naar haar smaak: 'Ik tennis (geen tannis uitspreken!) Dat komt zoo Er is hier een joodsche tennisclub opgericht voor personen boven de 18 jaar en nu

Leovardia, 2000-2018 | 2013 | | pagina 14