LiC0Vac^t^i»2 13 werd besloten er een adspirantclub aan toe te voegen voor personen (wèl kinde ren) benéden de 18 jaar, waaronder ook mijn persoontje behoort'. Bij deze club hanteert men de regel dat de aspiranten slechts onder begelei ding van een volwassene mogen spelen en daar vindt Martha het hare van: 's Avonds heerlijk getennisd alleen jam mer van een kleine kijfpartij. Er stond namelijk op een lijst die daar hangt dat we tot 9 uur onder toezicht stonden, maar wij dachten dat we nog wel even mochten doorspelen. Maar nee. Klokslag 9 uur moesten de kleintjes ophouden! en de 4 grooten! die er waren begonnen te spelen. Om razend te worden. Na 4 uur weer gespeeld en we hebben reuze gela chen want er was geen verkeersagent!' Ik vind L een misselijke stad Een ander thema wat vrijwel elke tiener bezighoudt is het uiterlijk. Ook Martha was hierop geen uitzondering, ze heeft het vaak over haar uiterlijk. Zoals reeds vermeld is ze haar journaal begonnen met een omschrijving van zichzelf: 'Ik ben tamelijk groot. Ik ben tamelijk dik. Ik ben tamelijk breed. Ik heb een groote dikke neus. Ik draag een lorgnet. Ik heb blond, van voren kort, haar. Ik ben 14 jaar en heb reuze lange armen'. Hoewel dit niet erg positief klinkt lijkt Martha wel vrede te hebben met zichzelf. Ze is namelijk deze mening toegedaan: 'Ik kom tot de ontdekking dat ik verbazend dik word Zo raar zijn m'n verhoudin gen wel niet maar och, een beetje dikker of dunner, grooter of kleiner, daar moet je maar niet op letten'. Dit is een mooie manier om met je uiterlijk om te gaan, zeker wanneer je vijftien jaar oud bent. Jezelf wegen was in die tijd ook een hele onderneming, aangezien men over het algemeen geen weegschaal thuis voor handen had. Dit ging in het geval van Martha op de volgende manier: 'Saarke, Grieteke en ik hebben ons laten wegen, bij Wybrandi; we zouden juist binnen gaan toen we zagen, dat Herman Haver- schmidt er in de winkel stond en toen zijn we doorgeloopen en hebben ons na 5 minuten laten wegen. Grieteke weegt 138 pond, Saarke 104 en ik 116. Ik ben er niet dikker op geworden waar ik erg blij om ben'. Men moest in een winkel op een weegschaal gaan staan, het is dus begrijpelijk dat de meisjes dit niet wilden terwijl er een bekende in de zaak stond. Volgens Martha was de sociale con trole toch vrij aanwezig in de stad en daar had ze enige moeite mee: 'Ik heb een bontmanteltje gekregen, het is wel leuk, maar niets voor Leeuwarden, maar enfin, dat komt goed uit want ik ben ook niets voor Leeuwarden. Ik vind L een misselijke stad en het is nog wel m'n geboorteplaats. Wanneer je hier b.v. een heel gewone jurk of zooals ik een paar mooie puntschoenen aanheb (som mige menschen vinden ze leelijk) dan weet direkt de heele stad, dat ik!!! punt schoenen draag en dan ziet iedereen vol minachting (of jalousie) naar mijn bruin geschoeide voetjes. M'n teenen blozen dan van al dat aankijken, en ze zien zoo rood, dat ik ze gerust voor echte winter teenen kan laten doorgaan. Jèsses bè Achteraf kunnen we zeggen dat ze hier mee heeft leren leven aangezien ze hier bijna haar gehele leven heeft gewoond. Het Ministerie van Vrouwelijke Zaken Wat haar daar misschien in heeft gesteund is haar voorliefde voor muziek en theater. Onze stad bood toen namelijk ook al heel wat mogelijkheden om daar van te kunnen genieten. Zo verhaalt ze regelmatig over welke nieuwe muziek stukjes er in haar bezit zijn gekomen. Een voorbeeld hiervan: 'Moe heeft twee schattige muziekstukjes voor me mee genomen n.l. Komm mein Schatz, wir trinken ein Likörchen en Püpchen Liese'. Ze kocht ze ook wel zelf: 'Ik heb 2 nieu we muziekstukjes gekocht: Schatzi, ich möchte einen Zobel von dir en Wenn die Sterne am Himmel leuchtenDe laatste twee stukjes komen uit de operette De Bajadère, een van de vele voorstellingen die zij gedurende de periode van haar dagboekschrijven bezoekt. Tijdens de jaarlijkse kermis ontbreekt er muziek en dit is wat Martha daarvan denkt: 'De Kermis is begonnen. 't Was niet zoo bijzonder leuk, omdat het er zoo Een voorstelling in de Harmonie zo rond 1930. Martha Feitsma was een fervent bezoek ster van deze schouwburg. De zaal heeft er zo uitgezien tot 1937. Er vond toen een ver bouwing en modernisering plaats

Leovardia, 2000-2018 | 2013 | | pagina 15