LiC0Vac^t^i»2 14 stil was. Bij Conseal is niks geen leuk Orkestje. Jammer.' Conseal is in deze verkeerd gespeld, het moet namelijk Consael zijn. In het begin van de twin tigste eeuw was de poffertjeskraam met deze naam een begrip op de Leeuwar der kermis. Normaal gesproken hoorde bij deze poffertjeskraam ook een zoge naamde Italiaanse Kapel, en deze miste Martha dus. Ze heeft ook een abonnement voor De Harmonie: 'Abonn. Harmonie: De opge knoopte, die werd afgeknoopt, Kunst aan Allen: De wedloop met de schaduw, Bioscoop: Hamlet, Vadertje Langbeen' Ook ziet ze Een blijspel vol verwarring van William Shakespeare. Tijdens een visite aan familie in de stad Groningen bezoekt ze eveneens een toneelstuk: 's Avonds was ik met Oom Nathan naar de Schouwburg en ik heb daar het tooneel- spel Hélène gezien, waarin slechts 3 personen mee speelden n.l. Grietje Lobo, D.J. Lobo en Dirk Verbeek'. Een triest detail aan dit verslag is dat het echtpaar Lobo in 1926 zou verongelukken tijdens een treinbotsing in de buurt van Leiden. Zelf wilde ze ook wel op het toneel staan, althans ze was zich er op aan het voorbereiden: 'We hebben vergadering gehad van de feestcommissie bestuur. Ik heb ook een rol gekregen en wel Betje, een type van een dienstmeid'. Uit haar dagboek komt naar voren dat ze aan toneel veel plezier beleeft: 'Het tooneel- stukje dat we zouden opvoeren gaat niet door we hebben een ander! Het Ministe rie van Vrouwelijke Zaken. Ik heb er een reuze leuke rol in'. Al met al lijkt het mij dat haar leven naar tevredenheid was ingevuld en dat zij dus over 'de misselijke stad'-gevoelens is heengestapt in haar verdere leven. Haar verdere levensloop Martha is op twintigjarige leeftijd in het huwelijk getreden met de tien jaar oude re Joseph Sanders (1898-1945). Zij kregen drie kinderen, Philip gebo ren 29 september 1932, Salco Hans geboren 4 september 1935 en Judith Sara Mirjam geboren 11 juni 1942. Na de dood van haar vader in 1932 zette Martha diens winkel voort als Feitsma Speciaalzaak Dameshoeden. Het gezin is op 27 februari 1941 ver- huisd naar de Transvaalstraat 48. Van daaruit is eerst Joseph naar kamp Wes- terbork vervoerd, en wel in augustus 1942. Martha en de kinderen volgden in oktober 1942. Ze hebben vervolgens een lang verblijf gekend in het kamp. De reden hiervoor was dat Joseph behoorde tot de categorie 'Stammla- ger' en daardoor als onmisbaar gezien werd. Een ander gevolg van deze posi tie was het in aanmerking komen voor Theresiënstadt. Het verblijf in kamp Westerbork eindigt dan ook met een transport naar Tsjecho-Slowakije op 4 september 1944. Het gezin is in Theresiënstadt nog maar kort samen geweest, want Joseph werd op 29 sep tember alweer doorgestuurd naar Auschwitz-Birkenau. Martha en de drie kinderen volgden op 6 oktober. Waar schijnlijk hebben zij elkaar niet meer gezien. Martha en haar kinderen wer den namelijk meteen bij aankomst in de gaskamers vermoord. Haar echtgenoot is in januari 1945 vanuit Auschwitz-Birke- nau op dodenmars gestuurd naar kamp Buchenwald. Ook dit heeft hij overleefd. Hij is uiteindelijk overleden op 29 maart 1945, slechts twee weken voor de bevrij ding van het kamp. Ik hoop dat ik op deze manier een beeld heb kunnen geven van het leven van een tienermeisje in het eerste deel van de twintigste eeuw. Ik wil graag besluiten met een laatste quote van Martha, waar in ze heel kernachtig weergeeft waarom ze een dagboek bij hield. 'Ik vind een dagboek fameus, omdat je daar alles aan vertellen kan.' De kermis op het Wilhelminaplein in 1927. Een jaarlijks hoogtepunt dat plaatsvond in de maand juli

Leovardia, 2000-2018 | 2013 | | pagina 16