IN OPSTAND mms blitz akstmh COHEH AUXABDER Le ovarii door vertmigt la.; 19 den, toentertijd een grote som. Door zijn felle artikelen in Recht voor Allen, zijn opruiende toespraken in de Haagse zaal Walhalla en de publicatie van geheime bescheiden uit zijn straf dossier maakte Cohen zich gehaat bij de autoriteiten. Een artikel van Cohen in maart 1888, waarin hij een klassieke aanval deed op de heersende klasse, deed de emmer overlopen. Domela Nieu- wenhuis gaf weliswaar zijn naam prijs aan justitie, maar waarschuwde Cohen eerst, zodat deze tijdig naar Gent kon uitwijken, waar hij tijdelijk werk vond bij de socialistische krant Vooruit. Door toedoen van de Nederlandse regering werd Cohen echter België uitgezet. Hij koos voor Frankrijk. Anarchisme In mei 1888 kwam Cohen aan in Parijs, waar vijf arme en gelukkige jaren begon nen. Hij leefde tussen anarchisten, Prol e tarnt r aller Lander Boekomslag van de herinneringen van Alexander Cohen (1932), met Oldehove, ontworpen door de Franse kunstenaar Georges Rohner Collectie Thijs Wierema bohémiens en avantgardekunstenaars. Hij voelde zich onmiddelijk in hart en nieren Fransman. Hij wilde ontvluch ten aan de voor hem benepen, bekrom pen, burgerlijke sfeer en opvattingen in Friesland, waarmee hij niet uit de voeten kon. Zijn stadgenoten Marga- retha Zelle (Mata Hari), de dichter J.J. Slauerhoff en detectiveschrijver Hans van der Kallen (Havank), moeten later diezelfde drang gevoeld hebben, want ook zij lieten Leeuwarden snel achter zich, wellicht om meer van de wereld te kunnen zien, maar mogelijk ook om te ontsnappen aan een benauwende opvoe ding en de kleinburgelijke mentaliteit in de provincie. Cohen voelde zich in Parijs meteen thuis: de bruisende, wereldse uitstra ling van de stad en de kosmopolitische sfeer moeten hem aangesproken heb ben, naast het overweldigende aanbod van kunst en cultuur. Met zijn 'Parijsche brieven' in Recht voor Allen en vertalin gen van geschriften van Domela Nieu- wenhuis in het Frans kon hij zijn hoofd niet boven water houden. Soms moest hij zijn wasgoed belenen. Domela kreeg hij mee in de richting van het anarchisme: een antiparlementaire, antimilitaristi sche vorm van het socialisme, waarin gepleit werd voor afschaffing van de staat en waarbij de mens zich los van enige dwang moest kunnen ontwikkelen. Ballingschap In het Maison du Peuple in Parijs hield Cohen een toespraak over de koloniale politiek van Frankrijk, waarbij hij liet blijken zich al volledig Fransman te voe len. Zijn in januari 1890 ingediend ver zoek om Fransman te worden, werd ech ter niet gehonoreerd. Behalve Domela Nieuwenhuis vertaalde hij Multatuli in het Frans en Emile Zola in het Neder lands. In een anarchistisch eethuisje leerde hij zijn levensgezellin Kaya Batut kennen, een temperamentvolle vrouw uit de Auvergne. Hun relatie zou achten zestig jaar duren. Cohens anarchisme en zijn vele contacten met buitenlanders kwamen hem, ondanks protesten van Zola, nadat een anarchistische rookbom aanslag op de Franse Nationale Verga dering was gepleegd, in december 1893 op uitzetting naar Londen te staan. Er volgden zes jaar ballingschap. Noch in Londen (1893-1896), noch in Nederland (1896-1899) kon hij aarden. In Londen was hij bijna net zo ongelukkig als later in de gevangenis in Amsterdam, waar hij alsnog zijn gevangenisstraf wegens majesteitsschennis uitzat, hoewel Wil lem III toen al zes jaar dood was. Hij weigerde de koningin-regentes Emma gratie te vragen. Na zijn vrijlating gaf hij in Den Haag het op Multatuli geïn spireerde blaadje De Paradox uit (twin tig afleveringen, 1897-1898). Zijn Lon- dense ervaringen en vooral zijn eenzame opsluiting in de Amsterdamse gevange nissen boden Cohen gelegenheid na te denken over zijn politieke positie. Hij nam afscheid van het anarchis me en koos voor een individualistische opstelling. In 1899 keerde hij min of meer illegaal terug naar Parijs. Kaya had via zijn uitstekende contacten op de hoogste politieke niveaus zijn terug keer bewerkstelligd. In 1902 trad hij als tweede redacteur buitenland in dienst van het burgerlijke dagblad Le Figaro en werkte hij mee aan avantgardistische Franse tijdschriften. Voor de Mercure de France schreef hij de rubriek 'Neder- landsche letteren'. De Telegraaf Via zijn contacten kreeg hij in 1904 een Franse regeringsopdracht voor een vergelijkend onderzoek in Indochina en Nederlands Oost-Indië naar inlands onderwijs en de geneeskundige dienst. Met enig genoegen bezocht hij zijn oude gevangenissen. Met Het Nieuws van den Dag van Nederlandsch-Indië en het Soerabaiasch-Handelsblad maakte hij afspraken voor bijdragen uit Parijs. Na zijn terugkeer verwierf hij in september 1905 het Parijse correspondentschap van het onafhankelijke, moderne dag blad De Telegraaf, een degelijke nieuws- krant, overigens geenszins vergelijkbaar met De Telegraaf zoals die tijdens de Tweede Wereldoorlog verscheen of met het dagblad nu. Cohen was een alert journalist, voorzien van een goede pen en de nodige contacten. In 1905 wist hij een perscampagne te ontketenen die tot gevolg had dat de in Duitsland gear resteerde Domela Nieuwenhuis prompt werd vrijgelaten.

Leovardia, 2000-2018 | 2013 | | pagina 21