LiC0Vac^t^i»2 26 Joop van den Helm, Jan Evenhuis, Piet Oberman, Esmeé van Eeghen, Krijn van den Helm en Esmeé van Eeghen Collecties J. van den Helm, Tresoar, A.M.Kingma moet een poos weg, niemand zien, anders red ik 't niet. K. (Piet Oberman, alias Piet Kramer) is vervelend en voor mij niet ongevaarlijk: ik sta er überhaupt slecht op is mij meegedeeld'. En in haar laatste brief van 16 juni 1944: 'In gedachten ben ik aldoor bij jullie. Waarom heeft alles zo moeten lopen? Dat vraag ik mij aldoor af. Noodlot? Of wat?' Ze sloot af met 'Omhelsd door je Elly'(haar schuilnaam). Een maand later werd Esmée door het verzet definitief verbannen uit Friesland. Op 9 augustus werd ze opgepakt door de Duitsers. Verhoren over haar banden met het Friese verzet leverden niets op. Wel zette ze de Duitsers mogelijk op het spoor van Krijn van den Helm die, tegen alle codes van het verzet in, bij zijn schoon ouders in Amersfoort was ondergedoken. De Duitsers vonden hem daar. Tijdens een worsteling met de SD'er Pieter Faber sneuvelde hij. Twee weken later, op 7 sep tember 1944, werd Esmée van Eeghen door de Duitsers doodgeschoten. De Kingma's hoorden pas na de bevrijding over haar lot. 30.000 liter benzine We gaan een paar maanden terug in de tijd en pakken het Kort relaas van Harmen Kingma in mei 1944 weer op: '31 mei/1 juni. Krijn gevangen gehouden door dokter Ozinga in Joure, KP rond Joure samenge trokken. Wij (Douwe Witteveen, m'n broer en ik) in Sneek, Geale was daar al. Dank zij optreden van zijn werkgever Jan Even huis kwam Krijn weer vrij. 6 juni: Invasie in Normandië. Gerrit helemaal overstuur, wilde er direct heen. Alle dagen minstens drie keer aan de radio.' In Laarzen op de Lange Pijp vermeldt Ype Schaaf een actie die niet door Harmen Kingma op papier is gezet. Na de invasie in Normandië groeide het verzetswerk en ontstond er in de KP's een nijpend gebrek aan benzine. Harmen Kingma wist daar wel wat op. De vestiging in Vollen- hove van het timmerbedrijf zag kans om 30.000 liter benzine los te peuteren bij de Directie Noordoostpolder in opbouw, af te halen bij Shell in Zwolle. Krijn van den Helm regelde het transport met de vrachtauto's van het aannemersbedrijf in Vollenhove. Twee ladingen gingen naar Drachten, een bleef in Vollenhove en 6000 liter werd verstopt in een tank van garage Mebius in Leeuwarden. Chauf feur Klaas Bijlsma werd met nog eens 3000 liter bij Rinsumageest gearresteerd. Hij werd bevrijd door de KP. De aantekeningen gaan verder: '27 juni: liquidatie politieman Sikko Wolters in Envelop met handschrift van Esmée van Eeghen Collectie Tresoar

Leovardia, 2000-2018 | 2013 | | pagina 28