LiC0Vac^t^i»2 29 Harmen Kingma alias Frank van der Meer alias Johannes Wieringa en Annie Jager alias Antje Joustra alias Jetske Boelsma. Foto's op de persoonsbewijzen uit 1944 Collectie A.M. Kingma warden. Daarbij haalde hij zijn gewetens problemen aan: 'Toen kwam 1940, de oorlog. Een grote teleurstelling voor mij als antimilitarist, als humanist. Daarna kwam de tijd van het verzet, het deelne men aan de illegale strijd, soms volko men in strijd met mijn antimilitaristi sche beginselen.' Naar Gaasterland 'Op de laatste zaterdag van juli 1944 ver wisselden wij de Houtwielen voor onze onderduikplaats Bakhuizen in Gaaster land. Voor de oorlog hadden we al goede contacten met de Bakhuister garagehou der Rinke, de zoon van dorpssmid Kees Mous, die voor het aannemersbedrijf het smeedwerk voor de boerderijen in de Noordoostpolder en de Wieringermeer vervaardigde. We werden door de fami lie Mous liefderijk en zonder enige aar zeling opgenomen. Vanaf eind septem ber beschikten we tot de bevrijding zelfs over een huis en was ons gezin, op onze dochter Rinske na, compleet. In Gaasterland en in Bakhuizen was 'nog nooit wat gebeurd'. We voelden ons daar betrekkelijk veilig. De gemeente Gaasterland, met name de eerste amb tenaar ter secretarie de heer Van Hout, zorgde er inmiddels voor dat wij als familie Frank van der Meer werden gelegaliseerd en alle nodige distributie bescheiden kregen. Om herkenning te voorkomen droeg ik een bril en liet een snor staan. We waren nu betrekkelijk veilig. Nadat we eerst een paar weken vakantie hadden genomen om wat bij te komen van alle emoties, begonnen wij ons hier ook weer te oriënteren op verdere mogelijkheden. Op dienstpapier van de Directie NOP had ik mezelf aan gesteld als 'inkoper van hout' zodat ik me enigszins kon bewegen. Grote verlegenheid, toen in de late avond van 12 augustus een ploeg land- wachters Bakhuizen binnenviel en een razzia begon uit te voeren. Wij stonden voor een open dakvenster en konden alles volgen en al spoedig bleek mij dat het zeer waarschijnlijk dezelfde Leeuwarder ploeg was welke twee weken eerder ons huis in Leeuwarden had doorzocht. Er was in huis geen schuilplaats en geen vluchtweg, doch wij werden als door een wonder gespaard. Juist toen enige van 'de mannen' voor ons huis stonden te overleggen, we konden hen woord voor woord verstaan, ging het fluitje 'verza melen' en trokken ze weg. Bakhuizen: opnieuw een knooppunt van activiteiten Augustus 1944. Op verzoek van 'Frans' gegevens verzamelen over luisterpost bij Sondel. Eind augustus kwam Piet ons het tragische einde van Krijn van den Helm meedelen. Hij was in Amers foort door de SD'er Pieter Johan Faber doodgeschoten. Wij waren hier wel enige dagen kapot van. Begin september was ik in de omgeving van Leeuwarden. De bevrijding scheen dichtbij te zijn. Toen we later beseften dat de geallieerden voor de grote rivie ren waren vastgelopen en we ons op een 'harde' winter moesten voorbereiden, begonnen we naar mogelijkheden uit te zien om ons gezin te herenigen. Twee van onze kinderen zaten met ons dienst meisje bij haar ouders in Ureterp, terwijl onze dochter Rinske bij mijn oudste zus ter in Holwerd was. De hereniging lukte vlugger dan we gedacht hadden door dat in Bakhuizen enige families, na het afvuren der V-2's in het nabij gelegen Rijsterbos, een veiliger plaats opzochten en hun huizen verlieten. Wij konden de beschikking krijgen over een groot huis aan de Havenstraat. We begonnen met ons eigen gezinnetje van vijf personen plus ons dienstmeisje. Rinske bleef in Holwerd. Al spoedig was ons huis opnieuw een knooppunt van activiteiten en was ons gezin uitgegroeid tot dertien vaste met meestal twee of vier tijdelijke leden. Voor mijn vrouw beslist geen gemakke lijke taak. Een arbeidsdienst-deserteur, een ondergedoken student uit Delft en de verloofde van ons dienstmeisje. Ver der kregen wij contact met onderduikers ter plaatse. Het bleek ons al spoedig dat het daar ook behoorlijk 'vol' zat. In de strenge winter van 1944/45 zetten we met behulp van de moedige vissers Dirk Nagelhout, Lieuwe Keu- ning en de gebroeders Harmen, Frank, Auke en Jozef Vogelzang uit Laaxum een voedsellijn op naar het hongerende

Leovardia, 2000-2018 | 2013 | | pagina 31