LiC0Vac^t^i»2 31 Joop van den Helm met Krijntje (links) en Joop Collectie J. van den Helm Terug in Leeuwarden Op 18 april bracht ik ons gezin naar Leeuwarden en probeerden we onze huishouding weer op gang te krijgen, wat niet meeviel. Er ontbrak nogal het een en ander. Onze gasten Joop van den Helm en haar kinderen Krijntje en Joop bleven voorlopig bij ons. Wij heb ben geprobeerd haar zo veel mogelijk tot steun te zijn. De bevrijding was voor haar (door de dood van Krijn ruim een half jaar eerder) een moeilijk te verwer ken ervaring. De feestelijkheden rond de bevrijding zijn, mede hierdoor, aan ons voorbij gegaan. We hebben ons direct weer in het werk gestort. Dit was dan ook wel noodzakelijk; ons gehele bedrijf in Slootdorp was vernietigd, de vestiging in Vollenhove was tot de laatste spijker leeggeroofd. Maar we waren er doorge komen en vol goede moed, dankbaar om het feit dat wij in onze grote familie geen Harmen en Annie Kingma na de bevrijding met de Studebaker Champion die begin mei 1940 door garage Huizinga aan de Tweebaksmarkt was geleverd en onder een grote stapel hout de oorlog overleefde Collectie A.M. Kingma verliezen hadden geleden. Wij hebben een tijd gehad waarin we momenten beleefden dat we van angst en spanning wel door de grond wilden gaan, maar het alles overheersende was de prachtige geest van solidariteit welke we hebben mogen beleven. We werkten met mensen van zeer uiteen lopende wereld- en levensbeschouwing, doch we werkten voor een gemeenschap pelijke zaak, we vertrouwden elkaar vol komen. Er werd nauwelijks gesproken over geloofs of politieke verschillen. Hier gold enkel het einddoel, ons land en volk bevrijden uit de greep van een ideologie welke erop gericht was geestelijke en persoonlijke vrijheden te vernietigen. Wij zijn tot op de huidige dag nog dank baar dat wij deze bezettingsjaren in dit kamp hebben mogen beleven. Ik begon dit verhaal met de woorden kort relaas. Het is nogal een lang ver haal geworden, maar nu ik het overlees en het mijn vrouw voorlees, merk ik en krijg ik te horen, dat ik nog ontzettend veel heb overgeslagen.' Harmens dochter Geertje: 'Ik lees hier dingen die wij nooit van hemzelf zelf gehoord hebben.' 'Inder daad zijn er nog veel meer dingen gebeurd dan ik hier heb vermeld, er gebeurde bij na alle dagen wel wat bijzonders.' Harmen heeft nauwelijks gepraat over deze periode in zijn leven. Na de oorlog ontving hij verschillende onderscheidin gen die pas na zijn overlijden in 1977 tevoorschijn kwamen. Annie overleed in 1994. Harmen Kingma, Kort relaas van mijn (onze) illegale werkzaamheden in de periode 1940 1945, 1971. Ale Kingma, Oorlogsherinneringen van Ale Marten Kingma, 2010. Ale Kingma, De overval op de timmerfabriek van Kingma aan de Dokkumer Ee in juli 1944, 2012. Harm van Zuiden, It dilemma fan Harm King- ma, 2002. Gesprekken met Ale Kingma, 2012 en 2013.

Leovardia, 2000-2018 | 2013 | | pagina 33