Hendrik Nijp (1884-1952), het ellendige leven van een Leeuwarder moordenaar LiC0Vac^t^i»2 32 Klaas Zandberg Leeuwarden werd eind 1929 opgeschrikt door een koelbloedige moord aan het Pieter- seliewaltje op een jonge vrouw. De Leeuwarders hadden iets vergelijkbaars niet meer meegemaakt sinds 1914. In de kranten en politieadministratie werden dan ook vele regels gewijd aan dit misdrijf. De moordenaar was Hendrik Nijp, iemand van de zelf kant van de Leeuwarder maatschappij. Op 28 november 1929 kwam om 17.45 uur bij de politie telefonisch het bericht bin nen dat in een woning aan het Pieterse- liewaltje op een vrouw was geschoten. De dienstdoende inspecteur Hombrink en de rechercheurs Bonga, Winkel en Spiekhout spoedden zich naar de plek des onheils. In de woning van Hendrik Breedenbach, Pieterseliewaltje 6, troffen ze Annigjen Fennema aan, liggend op de vloer in de kamer. Zij was nog aanspreekbaar en kon zelfs een verklaring afgeven. Annigjen bleek kort daarvoor door haar man Hen drik Nijp, van wie zij gescheiden leefde, te zijn neergeschoten. Hendrik Nijp (1884-1952) Louter uit wraak Nijp had haar die middag vanuit haar voorlopige verblijfplaats Sneek naar Leeuwarden gelokt met een telegram. In het telegram deed hij zich voor als haar schoonfamilie en beweerde dat hun kind, dat daar was ondergebracht, ziek was. De schoonzus van Annigjen, die aan het Pieterseliewaltje woonde en op het kind paste, wist van niets. De dreumes van anderhalf bleek, tot grote blijdschap van de moeder, kerngezond. Toen betrad Nijp de woning. Eerst leek er niets dramatisch aan de hand. De zus ter schonk man en vrouw een kopje thee in en smeerde boterhammen. Nijp pro beerde zijn vrouw over te halen weer met hem te gaan samenwonen, wat zij beslist weigerde. Vervolgens liep hij woedend de kamer uit, maar verscheen plotseling weer in de deuropening met een pistool. Nijp schoot zonder verder iets te zeggen maar liefst zes maal gericht. Annigjen werd in de buik en in de rechterbovenarm getroffen. Liggend op de grond zei ze vol gens een getuige nog 'o is dit nu de dank, heeft hij daarvoor de gehele zomer van mij geleefd?' Zwaargewond werd ze per brancard naar het stadsziekenhuis overgebracht, waar dokter Nierstrasz de kogels ope ratief verwijderde. Op 30 november om één uur 's nachts overleed Annigjen, tot het laatst toe bij kennis. De moordenaar meldde zich een kwartier na zijn daad op het politiebureau met de woorden 'wacht meester, ik heb mijn vrouw doodgescho ten, louter uit wraak, louter uit wraak.' Het verleden van Hendrik Nijp Toen Nijp zijn vreselijke daad pleegde was hij 45 jaar, beduidend ouder dan zijn tweede vrouw Annigjen. Hij had toen al een avontuurlijk en crimineel leven ach ter zich. Hendrik werd in 1884 geboren als tweede kind in een arbeidersgezin in Huizum. Beide ouders kwamen oorspron kelijk uit Ferwerderadeel en zijn wellicht door de gevolgen van de landbouwcrisis genoodzaakt geweest naar elders te ver huizen. Nog maar enkele maanden oud verhuisde de kleine Hendrik met de rest van het gezin opnieuw en ditmaal naar Delfzijl. Al in 1885 kwamen ze terug en vestigden ze zich in de Wissesstraat. In de navolgende jaren verhuisden ze nog een keer of tien en leerden nagenoeg alle achterbuurten van de stad kennen. Vader Gerrit Christoffels Nijp probeerde van alles: fabrieksarbeider, gemeentereini ger, broodventer en schipper op De Drie Gebroeders. Kennelijk was hij een man van twaalf ambachten en dertien ongeluk ken. In 1897 nam hij een drastische stap en vertrok hij naar Essen in Duitsland. Het Pieterseliewaltje in 1910, gezien vanaf de Oldegalileën

Leovardia, 2000-2018 | 2013 | | pagina 34