h Nieuws van het Historisch Centrum Leeuwarden LiC0Vac^t^i»2 35 Groeneweg 1, 8911 EH Leeuwarden, tel. (058) 233 83 99, e-mail historischcentrum@leeuwarden.nl Leeuwarder BKR-kunst Van 19 april tot 2 september is in het HCL een tentoonstelling te zien van schilderijen, tekeningen en ander werk dat in de jaren '60 en '70 in het kader van de landelijke Beeldende Kunst Regeling werd vervaardigd. Er zijn lezingen georganiseerd rond dit thema. Omrop Fryslan vertoont een documen taire over de BKR in Leeuwarden en Friesland. De gemeentelijke BKR-col- lectie wordt sinds enkele jaren beheerd door het HCL. De beschrijving en selec tie van de kunstvoorwerpen is inmid dels voltooid. Rond Aebingastate Het vernieuwde Drachtsterplein is onlangs opgeleverd. Vorig jaar zijn daar bij archeologische opgravingen enkele bijzondere voorwerpen gevon den, onder andere resten van de oude Aebingastate. In het HCL is tot begin september een kleine expositie te zien met een aantal van die vondsten. Leeuwarden in de Gouden Eeuw Eind september start de manifestatie Leeuwarden in de Gouden Eeuw. Een tentoonstelling in het HCL wordt voor bereid. Ook de Open Monumentendag op 14 september staat in het teken van de Gouden Eeuw. Onderzoek ten behoe ve van deze tentoonstelling, het project Bouw mee aan Leeuwarden in 3D en de ontwikkeling van een app met een stadswandeling door Leeuwarden in de tijd van Saskia Uylenburgh brach ten belangwekkende nieuwe feiten voor het voetlicht. Zo is eindelijk duidelijk geworden waar de oudste Latijnse school was gevestigd. Die bevond zich tot 1625 achter Grote Kerkstraat 51-53. Ook het huis van cartograaf Johannes Sems is gelokaliseerd. Sems woonde van 1602 tot 1610 ter plaatse van Sint Jacobsstraat 22, niet ver van het naar hem genoemd restaurant. Er is veel belangstelling voor de Gouden Eeuw. Dat is in Leeuwarden onder andere af te meten aan het aantal bezoekers voor de Saskia-tentoonstelling in het HCL. Die trok 3206 kijkers uit het hele land. Gezocht: Liwwadder verhalen Mooi, droevig, spectaculair of verschrik kelijk: alle soorten verhalen kunnen worden aangedragen om ze te vereeu wigen op een hippe manier. Daan Levy en Jacco de Boer werden eind vorig jaar gekozen als 'Stadsproducers' en willen samen met zo veel mogelijk Leeuwar ders op zoek gaan naar verhalen. Deze verhalen worden daarop doorgeven aan muzikanten, schrijvers, cineasten, the atermakers, kunstenaars, enzovoorts, die aan dat verhaal hun eigen wending zullen geven. Uiteindelijk verschijnen de mooiste verhalen en hun artistieke uitwerking in een boek dat eind 2014 zal uitkomen. De startbijeenkomst van dit project was op 2 maart in het HCL. Verhalen en suggesties kunnen onder andere via historischcentrum@leeu- warden.nl worden doorgegeven. Beruchte Leeuwarder herontdekt als beroemde Amerikaan De Baron de Bastrop (1759-1827), ook wel bekend als Felipe Enrique Neri, wordt beschouwd als een van de grond leggers van de staat Texas. Verschil lende steden in Amerika zijn naar hem vernoemd. Minder bekend is dat hij geboren werd als Philip Hendrik Nering Bögel in Paramaribo, trouwde met een Lycklama a Nijeholt in Oldeboorn en een tiental jaren in Leeuwarden woon de. Bögel werkte als belastingambte naar voor het gewest en woonde in het voorname huis Grote Kerkstraat 7. In 1793 maakte hij zich kennelijk schul dig aan fraude. Hij vluchtte uit Leeu warden met onbekende bestemming en dook later op in Baltimore. Later bekleedde hij in Spaans-Louisiana en Texas verschillende bestuursfuncties. De Bastrop/Bögel stimuleerde immi gratie vanuit de V.S. naar Texas. In Amerika zijn verschillende publicaties aan hem gewijd. Een documentaire is in voorbereiding. Johannes Sems (1572-1635 Het gedenkteken voor Baron de Bastrop in Bastrop (Bastrop County, Texas, U.S.A.)

Leovardia, 2000-2018 | 2013 | | pagina 37